Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą składać się na karetkę pogotowia

BK
W związku ze zmianami w organizacji systemu ratownictwa medycznego konieczny jest zakup jeszcze jednej karetki. Fot. Bogusław Kwiecień
W związku ze zmianami w organizacji systemu ratownictwa medycznego konieczny jest zakup jeszcze jednej karetki. Fot. Bogusław Kwiecień
Po zmianach w organizacji pracy zespołów ratownictwa medycznego w powiecie, konieczny okazuje się zakup jeszcze jednej karetki pogotowia ratunkowego.

W związku ze zmianami w organizacji systemu ratownictwa medycznego konieczny jest zakup jeszcze jednej karetki. Fot. Bogusław Kwiecień

ZDROWIE. Potrzebny jest jeszcze jeden ambulans, by poprawić bezpieczeństwo mieszkańców powiatu

Jak podkreślają w starostwie, jest to konieczność, by skrócić czas dojazdu do ofiar wypadków i pacjentów. Na nowy ambulans mają złożyć się powiat i wszystkie gminy.

Najistotniejszą zmianą w organizacji ratownictwa w powiecie oświęcimskim, która weszła w życie z początkiem lipca, jest lokalizacja jednej z karetek w Zatorze, o co gmina dopominała się od dłuższego czasu. Jak podkreślały jej władze, obsługa Zatorszczyzny przez zespoły medyczne z Oświęcimia ze względu na znaczną odległość nie gwarantowała odpowiedniego bezpieczeństwa mieszkańców.

Potwierdzeniem były wyliczenia Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, z których wynikało, że dojazd do najbardziej odległych miejsc w tej gminie zabierał 34 minuty. Obecność ambulansu podstawowego w Zatorze ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy, ale również innych osób, które na tym terenie będą potrzebowały pomocy.

Z początkiem lipca zmieniła się także sytuacja w Brzeszczach, gdzie do tej pory stacjonowała przez pół doby - w nocy - karetka podstawowa. Obecnie będzie także dyżurować 12 godzin, ale w ciągu dnia od 7 do 19. - Jest to także zmiana korzystna dla Brzeszcz. Lepiej, żeby karetka była bliżej rejonu w ciągu dnia, gdy ze względu na natężenie ruchu na drogach, jest większy kłopot z dotarciem na miejsce, niż jest to w nocy - tłumaczą w ZZOZ.

Nie ma zmian w Kętach, gdzie nadal stacjonuje jedna karetka podstawowa. W Oświęcimiu natomiast jest jedna karetka specjalistyczna oraz podstawowa. Do tego trzeba dodać zmianę w charakterze jednego z zespołów. Do tej pory teren powiatu oświęcimskiego obsługiwały dwa ambulanse specjalistyczne, czyli z lekarzem oraz dwa podstawowe z ratownikami medycznymi. Od 1 lipca jest jedna karetka specjalistyczna, a reszta to podstawowe.

W związku ze zmianami wprowadzonymi w organizacji systemu ratownictwa medycznego w zarządzie powiatu i ZZOZ uznano za konieczne zakupienie jeszcze jednej karetki. W starostwie podkreślają, że powiat oświęcimski jest jednym z najbardziej zaludnionych w Małopolsce, co dodatkowo uzasadnia zakup nowego ambulansu.

Zarząd powiatu i ZZOZ apelują przy tym o wsparcie do wszystkich gmin w powiecie o wspólny zakup pojazdu. - Większość gmin wyraziła aprobatę dla tego pomysłu - mówi starosta Józef Krawczyk.

Połowę potrzebnej kwoty ma przekazać powiat wraz z ZZOZ. Szacunkowy koszt zakupu ambulansu sanitarnego wynosi 350 tys. zł. Niewykluczone, że znajdzie się on na wyposażeniu oświęcimskich ratowników jeszcze w tym roku.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski