Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc w kolejce do lekarza w przychodni...

BK
Pacjenci muszą się przygotować, że w nocy mogą napotkać w przychodni na Zasolu dłuższe kolejki.
Pacjenci muszą się przygotować, że w nocy mogą napotkać w przychodni na Zasolu dłuższe kolejki.
Pacjenci, którzy będą chcieli skorzystać z opieki całodobowej w przychodni na ul. Garbarskiej w Oświęcimiu, muszą się liczyć z tym, że od 1 marca przyjdzie im odczekać swoje w kolejce. - Takiej sytuacji nie można wykluczyć - mówi Wojciech Wokulski, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu, który jest jednym z dwóch podmiotów w powiecie mających świadczyć usługi w zakresie opieki nocno-świątecznej.

Pacjenci muszą się przygotować, że w nocy mogą napotkać w przychodni na Zasolu dłuższe kolejki.

ZDROWIE. Z 5 podmiotów świadczących opiekę nocno-świąteczną w powiecie zostaną 2

Po zmianach wprowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z 5 podmiotów świadczących opiekę nocno-świąteczną w powiecie oświęcimskim, od 1 marca zostaną 2. Jeden to wspomniany ZLA, a drugi to Gminny ZOZ w Kętach przy ul. Sobieskiego. W przypadku tej drugiej sytuacja niewiele się zmieni, bo - jak do tej pory - tamtejsza placówka będzie obsługiwać pacjentów z Kęt i Osieka, czyli łącznie ok. 50 tys. mieszkańców.

Przed trudniejszym zadaniem stanie ZLA, które obejmować będzie resztę powiatu, w tym miasto Oświęcim oraz gminy: wiejską Oświęcim, Brzeszcze, Chełmek, Zator, Przeciszów i Polanka Wielka.

ZLA wygrał konkurs ogłoszony przez NFZ, do którego poza nim przystąpił jeszcze ZOZ w Chełmku. - Oficjalne potwierdzenie mamy otrzymać 28 lutego. Nie chcemy czekać jednak na ostatnią chwilę, bo czasu i tak jest mało. Podjęliśmy już działania organizacyjne. Jeśli chodzi o samo miasto Oświęcim, to właściwie nic się nie zmieni. Dalej opieka całodobowa świadczona będzie na ul. Garbarskiej, natomiast pacjenci muszą się przygotować, że gdy przyjdą do przychodni, to mogą być dłuższe kolejki. Dojdą bowiem pacjenci z Multimedu, który wcześniej również świadczył podobną opiekę, a do tego jeszcze z sąsiednich gmin - uprzedza dyrektor Wokulski.

Zapewnia, że ZLA przygotuje zwiększone składy osobowe. W przychodni na Zasolu zawsze będzie dyżurował lekarz. Zakład podjął rozmowy także z jedną z firm o dodatkowy samochód, bo jeden, którym dysponuje w tej chwili to za mało, aby zareagować, gdy przyjdą w nocy dwa wezwania z różnych stron powiatu.

Szef ZLA zgadza się, że w najtrudniejszej sytuacji będą mieszkańcy miejscowości najbardziej odległych od Oświęcimia. Wygląda na to, że chorzy ludzie - często na przykład z wysoką gorączką - będą musieli odbywać nocne podróże po powiecie. Będą mogli też spróbować wezwać lekarza, o ile w tym czasie będzie on wolny. - Takie wezwania będą przyjmowane jednak tylko w przypadkach uzasadnionych medycznie - uprzedza dyrektor ZLA.

Zgodnie założeniami NFZ w zakresie opieki całodobowej jeden zespół, czyli lekarz i pielęgniarka ma obejmować 50 tys. mieszkańców. Obszar, który od 1 marca obejmie ZLA zamieszkuje 107 tys. ludzi. W związku z tym ZLA ma wystawić 3 składy. Czy to wystarczy? - Zobaczymy, jak to wszystko sprawdzi się w praktyce - dodaje dyrektor Wokulski, sam nie kryjąc obaw.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski