Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gości witały słomiane kukły i chochoły

Redakcja
Grupa z Wielmoży - zdobywcy I miejsca w konkursie wieńców Fot. Ewa Tyrpa
Grupa z Wielmoży - zdobywcy I miejsca w konkursie wieńców Fot. Ewa Tyrpa
Przy drogach prowadzących w Liszkach na miejsce dożynek powiatu krakowskiego, zainteresowanie wzbudzały kukły przedstawiające żniwiarzy, krakowianki, wozy ciągnące siano i inne symbole związane ze świętem plonów.

Grupa z Wielmoży - zdobywcy I miejsca w konkursie wieńców Fot. Ewa Tyrpa

LISZKI. Najładniejszy wieniec trafi do wójta Sułoszowej

- To inicjatywa członków Stowarzyszenia na Rzecz Ziemi Lisieckiej. Chodzili oni od domu do domu, żeby zachęcić mieszkańców do takiej dekoracji przed ich posesjami. Mieszkańcy jak widać bardzo się zmobilizowali - powiedział nam Wacław Kula, wójt lisieckiej gminy, która organizowała tegoroczne dożynki. Gospodarzy chwalił Józef Krzyworzeka, starosta krakowski. - Organizatorzy włożyli w przygotowanie święta plonów ogromny wysiłek i zrobili to w niepowtarzalnej formie - stwierdził Józef Krzyworzeka.

Przy drodze wojewódzkiej, wyróżniała się ogromna kukła, stojąca koło domu starosty dożynek Józefa Wąsika, znanego gospodarza, uprawiającego ponad 30 ha. Z kolei Jan Szponder wykonał chochoła z mendla (10 snopków z trawy ręcznie skoszonej).

Stowarzyszenie, kierowane przez Pawła Misia, wszystkie pieniądze - 10 tys. zł, jakie otrzymało w ramach grantu z gminy, przeznaczyło na organizację dożynek, m.in. na materiały na wykonywanie dekoracji.

Podczas tradycyjnej ceremonii, starostowie Lucyna Poprawa oraz Józef Wąsik, przekazali obu gospodarzom dożynek - staroście Krzyworzece i wójtowi Kuli, bochny chleba, którym częstowali oni uczestników święta plonów. Natomiast starostowie dzielili się z nimi bułkami-kukiełkami, z których słyną Liszki.

W konkursie na najładniejszy wieniec, spośród 11 ocenianych, jury za najładniejszy, uznało wykonany przez KGW z Wielmoży (gm. Sułoszowa). Wieniec przedstawia kosz z darami ziemi i zwieńcza go krzyż. Przyjechały z nim: Alicja Baranek, Anna Dziedzic, Barbara Orczyk, Halina Przybek (przewodnicząca). Gospodynie nie spodziewały się zdobycia pierwszego miejsca, tym bardziej, że KGW po reaktywowaniu go działa dopiero od trzech lat, ale, jak zaznaczają panie, bardzo prężnie. Z nagrody cieszą się towarzyszący im, z Centrum Kultury dyrektorka Zofia Rech oraz Magdalena Biełaś, a także sołtys Jan Gawęda. Nagrodzony wieniec KGW przekaże Stanisławowi Gorajczykowi, wójtowi gminy, podczas gminnych dożynek, zaplanowanych na niedzielę.

Drugie miejsce w konkursie wieńców zdobyły Liszki. - Wieniec jest bardzo tradycyjny, nie ma w nim ani jednego drucika, wszystkie elementy w konstrukcji są z wikliny - mówią Stefania Bator i Zofia Szarek, zaznaczając, że wszystkie panie bardzo zaangażowały się w wykonanie wieńca. Jednak nie spodziewały się, że zdobędzie drugie miejsce. Trzecie jury przyznało KGW z Igołomi, uznając go też za bardzo tradycyjny. Wykonały go Zuzanna Stawinoga i Janina Strączek.

W konkursie na najlepszą potrawę, pierwsze miejsce zajęło KGW z Prandocina Wysiołka (gm. Słomniki) za czosnek w czekoladzie, posypany zmieloną kawą oraz i bigos z jabłek. Obie potrawy przygotowała Zofia Buczek, jednak cała receptura jest tajemnicą, a najważniejsze, że tak czosnek, jak i bigos mają niepowtarzalny smak. Wszyscy podkreślają znakomitą współpracę i pomoc w działalności koła przez Alicję Biczysko, dyrektorkę Centrum Kultury. To ona np. przeznaczyła pieniądze na produkty na konkurs potraw i dba, aby koło miało stroje regionalne. - Ja też zawsze mogę liczyć na koło przy organizacji różnych imprez, m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zaznacza pani dyrektor.
Z prandocińskim KGW na dożynki do Liszek przyjechał też sołtys Bogusław Sumara, który nie ukrywał radości ze zdobytego pierwszego miejsca w konkursie potraw. Drugie zajęło KGW z Maszyc (gm. Iwanowice) za gołąbki z ziemniakami i prażuchy.

Podczas dożynek na stoiskach prezentowały się poszczególne gminy, a policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, organizowali konkursy plastyczne o bezpieczeństwie "Moje wakacje - bezpieczne wakacje", egzaminy na kartę rowerową oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Także m.in. wręczono nagrody najlepszym rolnikom z 14 gmin w powiecie krakowskim, odbyła się akcja charytatywna na leczenie 17-letniego Piotra Zielińskiego i koncert zespołu "Pieczarki".

Ewa Tyrpa

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski