Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 lat biegania

JEC
Z tej okazji zorganizowano spotkanie zawodników, trenerów, działaczy z władzami gminy i starostwa powiatowego. Uroczystości poprzedziła msza święta.

JUBILEUSZ. Uczniowski Klub Sportowy "Ryter" obchodzi 15-lecia powstania.

- Nasz klub nie jest duży, ale sportowo jesteśmy silni - mówi prezes UKS Ryter, Marian Dobosz. - Początki były bardzo trudne, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi z Krystyną Łękawską i jej mężem na czele, dzisiaj możemy poszczycić się wieloma osiągnięciami. Nasi zawodnicy zdobyli srebrny medal w sztafecie w biegach narciarskich na Mistrzostwach Polski Młodzików. Mateusz Łękawski dwa razy wybiegał na nartach brąz podczas OOM, a z Karolem Kuligiem w sztafecie zajęli 6. miejsce. W narciarstwie alpejskim Mateusz Szczepanik zajął 3. miejsce w OOM, w 2008 roku.

Ten sam zawodnik zjechał najszybciej z Kasprowego Wierchu do Kuźnic, pokonując wszystkich, łącznie z dorosłymi. Wojtek Łękawski zajął 4. miejsce w slalomie podczas MP UKS-ów. Podobnych wyników przed 5 czy 10 lat jest jeszcze więcej. Pod opieką trenerską Krystyny Łękawskiej i jej męża Czesława zawodnicy tej sekcji zdobywali I, II, III miejsca w zawodach rangi ogólnopolskiej (m. in. w Ogólnopolskich Spotkaniach UKS w narciarstwie biegowym i w biegach na nartorolkach) czy tytuły mistrzów i wicemistrzów województwa małopolskiego.

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami na arenie ogólnopolskiej są: Tomasz Halibart, Mateusz Łękawski, Żaneta Poczkajska, Grzegorz Poczkajski, Karol Kulig, Michał Tokarczyk, Artur Dobosz, Przemysław Podgórski.

W zawodach rangi wojewódzkiej wyróżnili się: Renata Łysak, Piotr Gawlak, Wojciech Łękawski, Anna Dobosz, Katarzyna Tomasiak, Dawid Berstling, Bartłomiej Tomasiak.

UKS Ryter to także maratończycy. Bieganie początkowo, w 1994 r., traktowano jako zabawę i sposób na zrzucanie zbędnych kilogramów. Pierwszy zaczął Czesław Łękawski, później dołączyli Maciej Szczepanik, Piotr Słomiński, Krzysztof Litwin i obecny prezes klubu Marian Dobosz. Do dzisiaj 44 zawodników ukończyło 199 maratonów oraz 195 półmaratonów. Biegacze z Rytra zaliczyli też jedną z największych imprez sportowych w Berlinie. Pojawiają się również na Słowacji, w Czechach, Włoszech.

W Polsce nie ma takiej gminy, która mogłaby się poszczyć podobnymi osiągnięciami.

- Muszę powiedzieć, że ten klub to jest coś niezwykłego - mówi wójt Rytra, Władysław Wnętrzak. - Kiedyś na biegających po Rytrze mieszkańcy patrzyli z dużym zdziwieniem, a dzisiaj są z nich dumni.

Wójt i starosta nowosądecki, Jan Golonka, wręczyli jubilatom odznaczenia i dyplomy. Natomiast wybijający się sportowcy otrzymali nagrody rzeczowe.

(JEC)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski