Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organizacje pozarządowe chcą radykalnej walki ze smogiem

PAULINA SZYMCZEWSKA
ŚRODOWISKO. Nowy program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego jest jedynie kontynuacją poprzedniego i już z założenia ustawia nisko poprzeczkę - twierdzą krakowskie organizacje pozarządowe.

Małopolski Urząd Marszałkowski pracuje nad aktualizacją programu ochrony powietrza (POP), który przewiduje m.in. różne działania naprawcze, mające ograniczyć problem smogu. W ramach konsultacji społecznych swoje uwagi do projektu złożyły 22 krakowskie organizacje pozarządowe. Ich opinia jest podobna do tej, jaką ostatnio przedstawiły władze Krakowa, a mianowicie, że nowy program jest zbyt ostrożny i nie wprowadza żadnych nowych rozwiązań, dających krakowianom nadzieję na poprawę jakości powietrza.

- Uważamy, że dotychczasowe rozwiązania nie są skuteczne, a nowy program jest jedynie kontynuacją poprzedniego. Domagamy się podjęcia natychmiastowych, kompleksowych działań na rzecz radykalnej poprawy jakości powietrza w Krakowie - zaznacza Małgorzata Mało- chleb z Polskiej Zielonej Sieci.

Zdaniem krakowskich organizacji pozarządowych, w projekcie POP zabrakło kilku kluczowych zapisów, m.in. wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych (głównie węgla) w Krakowie i wprowadzenia mechanizmów dofinansowania zmiany systemu ogrzewania. Istotne jest również dalsze ograniczanie nadmiernego ruchu samochodowego (strefy płatnego parkowania itp.) i powiększanie terenów zielonych (obecnie - jak wskazują ekolodzy - więcej się wycina drzew, niż sadzi nowych, co znacząco wpływa na pogarszanie się jakości powietrza). - Z uwagi na położenie Krakowa należy też zadbać o ochronę korytarzy przewietrzania miasta. Jednak część z nich jest już zabudowana - przyznają przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Co na to Urząd Marszałkowski? - Niektóre kwestie trzeba doprecyzować, ale wiele z postulatów jest zawartych w nowym programie ochrony powietrza. Rozpatrzymy wszystkie wnioski. Jeśli będzie to możliwe, zostaną wprowadzone do programu - zapewnia Karolina Laszczak, wicedyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Geodezji UM. Podkreśla jednocześnie, iż nie zgadza się z zarzutami, że nowy POP jest zbyt ostrożny. - Ten program zakłada 10-krotne przyspieszenie działań naprawczych realizowanych w Krakowie - wyjaśnia Karolina Laszczak.

Prace nad aktualizacją programu ochrony powietrza mają zakończyć się jesienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski