Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą czytelnej informacji o smogu

Redakcja
AKCJA. Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej przeprowadził w Krakowie badania sprawdzające, jak problem smogu postrzegają mieszkańcy.

Badania przeprowadzone zostały na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego - inicjatywy społecznej, mającej na celu wypracowanie z władzami miasta i województwa szybkich rozwiązań dotyczących poprawy jakości powietrza.

Badania wykonano w dniach 22-23 stycznia, techniką wywiadu telefonicznego, na losowej próbie 400 dorosłych mieszkańców Krakowa.

Okazało się, że zdecydowana większość mieszkańców stolicy Małopolski popiera wprowadzenie zakazu palenia węglem. Przy założeniu, że miasto finansowałoby wymianę pieców węglowych na inne źródła, 85 proc. krakowian poparłoby zakaz używania na terenie miasta indywidualnych pieców węglowych, co w naturalny sposób rozwiązałoby również problem spalania śmieci.

Z badań wynika, iż krakowianie nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza będzie miało negatywne skutki zdrowotne dla nich i ich rodzin. Bardziej uwrażliwione na ten problem są osoby wychowujące dzieci. 93 proc. badanych jest przekonanych, że oddychanie krakowskim powietrzem może w przyszłości negatywnie przełożyć się na zdrowie ich samych lub członków ich rodzin.

Mieszkańcy miasta postrzegają zanieczyszczenie powietrza w kategoriach osobistego problemu dotykającego ich samych i członków ich rodzin (58,5 proc. - bardzo poważny problem; 31,3 - umiarkowanie poważny problem). Zdecydowana większość krakowian uważa, że jakość powietrza w mieście w trakcie sezonu grzewczego jest bardzo zła. Badania pokazują również, że obecny system informacji na temat zanieczyszczenia powietrza jest kiepski.

Osoby z wyższym wykształceniem deklarowały, że wiedzą, gdzie mogą znaleźć informację o jakości powietrza. Połowa badanych narzekała jednak na niewystarczający poziom informacji. Brak szeroko rozpowszechnionej informacji o wysokich stężeniach zanieczyszczeń (w tym o stanach alarmowych) stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców Krakowa oraz przyjezdnych.

Anna Agaciak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski