Ula jedzie na mistrzostwa świata

Urszula Łętocha w sobotę skończyła 17 lat Fot. Andrzej Domagalski
17-letnia biegaczka narciarska Urszula Łętocha, zawodniczka SKS Hilltop Osieczany, obecnie wypożyczona do Śnieżki Karpacz, została powołana do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym, które 25-31 stycznia odbędą się w estońskim Otepaeae. Dla młodziutkiej biegaczki występ w tych zawodach, które są rozgrywane w kategorii do lat 20, jest wielkim wyróżnieniem.

BIEGI NARCIARSKIE. 17-latka z Osieczan rośnie na następczynię Justyny Kowalczyk. W ostatnim biegu stylem klasycznym zdeklasowała rówieśniczki. Za parę dni czeka ją rywalizacja w estońskim Otepaeae.

Urszula, po solidnie przepracowanych miesiącach letnich, kiedy to wygrała Puchar Polski na nartorolkach, startowała w Pucharze Świata juniorów na nartorolkach (wygrała jeden z biegów), jesienią intensywnie trenowała, m.in. na kilku obozach w Alpach - razem ze swoim nowym klubem z Karpacza, gdzie uczęszcza do Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Starty na śniegu rozpoczęły się dla niej od bardzo dobrych wyników w zawodach FIS w Czechach, następnie był Bieg Sylwestrowy w Zakopanem oraz biegi kwalifikacyjne do mistrzostw świata, w Wiśle. We wszystkich tych startach wychowanka trenerów z Osieczan Stanisława Gubały i Bogdana Łętochy osiągała znakomite wyniki. Ku zaskoczeniu trenerów kadry, wygrywała ze starszymi od siebie nawet o trzy lata juniorkami.

W ten sposób Urszula Łętocha bezapelacyjnie wywalczyła sobie powołanie na wyjazd do Otepaeae. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co Ula osiągnęła. Patrzymy jednak realnie na jej start w Otepaeae, i zdajemy sobie sprawę, że zawodniczka pojedzie tam po naukę - mówi prezes i trener SKS Hilltop Osieczany Bogdan Łętocha - Będzie miała okazję zetknąć się z bieganiem na najwyższym światowym poziomie, i to doświadczenie na pewno będzie procentować w przyszłości. Zakwalifikowanie się do reprezentacji i wyjazd na mistrzostwa świata nie były dla Uli najważniejszym celem sportowym w tym sezonie, jednakże osiągnięcie wysokiej formy i pokonanie starszych rywalek przyniosło jej niespodziewane powołanie do reprezentacji. Na mistrzostwach Ula najprawdopodobniej wystąpi w sztafecie i jednym biegu indywidualnym.

W składzie reprezentacji Polski juniorów oprócz Urszuli Łętochy znalazły się: Ewelina Marcisz (1991, MKS Halicz Ustrzyki Dolne), Magdalena Kozielska (91, UKS Regle Kościelisko), Patrycja Wąchała (92, LKS Witów Mszana Górna), Karolina Gazurek (92, MKS Istebna) i Marzena Maciulewicz (93, MUKN Pod Stróżą Miszkowce).

Dodajmy, że swoje 17. urodziny - w minioną sobotę, 15 stycznia - Urszula uczciła wygraną, w pięknym stylu, w zawodach z cyklu Bieg na Igrzyska 2011 (w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich). Na trasie w Jakuszycach Łętocha w biegu juniorek w kategorii B (1993-94) na dystansie 5 km stylem klasycznym wygrała, wyprzedzając drugą na mecie, starszą o rok Marzenę Maciulewicz (MUKN Pod Stróżą Miszkowice/SMS Szczyrk) o ponad minutę! Maciulewicz zrewanżowała się Łętosze dzień później w biegu na 10 km stylem dowolnym, wygrywając z nią o 11 sekund.

Spośród zawodników z regionu myślenickiego na Polanie Jakuszyckiej z dobrej strony zaprezentował się także 14-letni Mateusz Siatka (UKS Orliki Wiśniowa), który w kat. D (1997-98) zajął 2. miejsca w biegach na 3 km st. klasycznym i 3 km st. dowolnym. 8. lokatę w biegu na 2 km st. klasycznym i dowolnym w kat. E (1999 i młodsze) zajęła Iwona Piekarz (SKS Hilltop Osieczany). W stylu dowolnym w biegu na 5 i 3 km dwie narciarki z Osieczan zajęły 8. miejsca: Maria Skałka (1995) i Mariola Batko (1998). - Niezły początek sezonu - stwierdził prezes klubu z Osieczan Bogdan Łętocha. - Mogło być nieco lepiej, ale jeszcze niedawno większość zawodniczek była mocno przeziębiona i mało trenowała. W zawodach w Jakuszycach wystartowało 460 zawodniczek i zawodników.