Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilety bez tajemnic

Redakcja
Zmiany w cenniku biletów w komunikacji miejskiej w Krakowie
Zmiany w cenniku biletów w komunikacji miejskiej w Krakowie
Od poniedziałku (16 bm.) zacznie obowiązywać nowy cennik biletów komunikacji miejskiej w Krakowie. Część biletów do kasowania podrożeje. Pojawi się nowość - dwuprzejazdowe bilety do dwukrotnego kasowania. Nie zmieni się taryfa biletów okresowych.

Zmiany w cenniku biletów w komunikacji miejskiej w Krakowie

TRANSPORT. Kraków zachęca do przesiadania się z samochodu na komunikację miejską. Jakie bilety mamy do wyboru? Od 16 IV - zmiany!

Nowy cennik publikujemy poniżej. Przypominamy też, co warto wiedzieć, zanim zdecyduje się o wyborze biletu.

* Bilet jednoprzejazdowy - jak to działa?

Pasażer z biletem jednoprzejazdowym ważnym w strefie biletowej I, może podróżować:

- pojazdem, w którym bilet został skasowany do zakończenia kursu tego pojazdu lub

- przez 30 min. od chwili skasowania, wykonując przesiadki.

* W razie awarii pojazdu pasażer z ważnym biletem jednoprzejazdowym ma prawo kontynuować jazdę na podstawie tego samego biletu następnym pojazdem tej samej linii lub innej linii tą samą trasą, albo pojazdem zastępczym.

* Jak korzystać z dwuprzejazdowego biletu do dwukrotnego kasowania?

Kasuje się go z dwóch stron. Upoważnia do dwóch przejazdów, linią dzienną lub nocną, obojętnie, w jakim terminie. Pasażer zobowiązany jest skasować taki bilet za każdym razem, gdy korzysta z przejazdu (nie daje on prawa do jazdy z przesiadką, jak to jest w przypadku biletów czasowych).

* Ile kosztuje jazda na gapę?

Za przejazd bez biletu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego zapłacimy 150 zł plus należność za bilet. Za jazdę bez dokumentu poświadczającego uprawnienie do przejazdu ulgowego - 100 zł plus należność za bilet. Jeśli opłatę uiści się u kontrolera lub w ciągu 7 dni - zapłaci się o 30 proc. mniej.

* Bilet weekendowy rodzinny to bilet uprawniający do wielokrotnych (przez dwa dni - w sobotę i niedzielę) przejazdów liniami dziennymi i nocnymi w strefach biletowych I lub I i II. Korzystać z niego mogą rodzice/rodzic z dzieckiem/dziećmi do lat 16.

* Dla kogo bilet aktywizujący?

To miesięczny bilet imienny dla osób bezrobotnych. Uprawnia do wielokrotnych przejazdów w strefie I liniami dziennymi. Korzystający z niego w czasie kontroli muszą okazać aktualną decyzję orzekającą status bezrobotnego.

* Czy nadal istnieje semestralny bilet studencki?

Tak. To bilet na 140 dni, uprawniający do wielokrotnych przejazdów liniami dziennymi i nocnymi w strefach I lub I i II. Do korzystania z niego uprawnieni są studenci mający ważną legitymację studencką.

* Kto korzysta z socjalnego biletu seniora?

To bilet roczny imienny, uprawniający do wielokrotnych przejazdów w strefie I wszystkimi liniami dziennymi. Nabyć go mogą osoby, które ukończyły 60 lat i których dochód jest niższy od kryterium dochodowego obowiązującego przy udzielaniu świadczeń z pomocy społecznej. Potrzebna jest pisemna informacja wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z potwierdzeniem odnośnie dochodu danej osoby.

* Pasażer korzystający z biletu okresowego na jedną lub dwie linie komunikacyjne jest uprawniony do przejazdów po trasie tej/tych linii (od przystanku poprzedzającego rozpoczęcie wspólnej trasy do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy!) pojazdami każdej innej linii dziennej i nocnej.

Przyjmuje się, że "wspólną trasę" mają linie, których przebieg w określonym kierunku na długości co najmniej jednego odcinka międzyprzystankowego jest wspólny. Rozpoczęcie/ustanie wspólnej trasy następuje na przystankach o tej samej nazwie, rozpoczynających (lub kończących) wspólny odcinek.

Zapamiętaj >>

1. Przewóz bagażu i zwierząt w komunikacji miejskiej w Krakowie nie podlega opłacie.

2. Pasażerowi nie wolno odstępować skasowanego biletu innej osobie.

3. Opłata za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy tramwaju czy autobusu wynosi 400 złotych.

4. W ubiegłym roku zmiana taryfy zdecydowanie ograniczyła liczbę rodzajów biletów, jakie obowiązywały w Krakowie. Przestały wtedy funkcjonować dwa rodzaje ulg: ustawowa i gminna - teraz mamy w Krakowie jeden bilet ulgowy (z ulgą 50 proc.).

5. A co to są bilety ulgowe miejskie? To bilety dla osób, które kupują bilet okresowy po raz kolejny - zostały już wcześniej zarejestrowane jako nabywcy biletu okresowego normalnego.

MAŁGORZATA MROWIEC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski