18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boom na wymianę pieców. Coraz więcej krakowian rezygnuje z węgla

AGNIESZKA MAJ
W lutym normy zanieczyszczenia powietrza przekraczane były codziennie FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI
W lutym normy zanieczyszczenia powietrza przekraczane były codziennie FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI
Aż 400 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych wpłynęło do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta od 20 stycznia, czyli od dnia, kiedy można je składać.

W lutym normy zanieczyszczenia powietrza przekraczane były codziennie FOT. PAWEŁ RELIKOWSKI

EKOLOGIA. Władze miasta mają nadzieję, że dzięki dopłatom smog zniknie z Krakowa w ciągu pięciu lat. Na razie jednak powietrze jest bardzo zanieczyszczone. W pierwszych dniach lutego normy były w Krakowie przekraczane nawet czterokrotnie.

- Teraz może paść rekord - prognozuje Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta. Urzędnicy spodziewają się, że wniosków będzie więcej niż w poprzednim roku, kiedy to aż 1600 osób chciało skorzystać z gminnych dotacji do wymiany ogrzewania na ekologiczne.

Duże zainteresowanie dopłatami wynika z tego, że władze Krakowa zarezerwowały w tym roku na ten cel sporo pieniędzy, aż 23 mln zł. W najbliższych miesiącach mogą pojawić się dodatkowe kwoty, o które Kraków stara się z funduszy unijnych. To duży postęp, ponieważ jeszcze dwa lata temu na wymianę pieców węglowych w Krakowie rezerwowano rocznie ok. 3 mln zł.

Zmieniły się także zasady: dawniej można było zdobyć pieniądze na część inwestycji, teraz finansowana jest w całości.

Piec węglowy można wymienić na ogrzewanie gazowe, elektryczne albo ciepło z miejskiej sieci. - Najwięcej osób zainteresowanych jest wymianą ogrzewania na gazowe. To najłatwiejsze, ponieważ gaz jest w prawie każdym budynku, natomiast na doprowadzenie miejskiej sieci ciepłowniczej trzeba w wielu miejscach poczekać - mówi dyrektor Ewa Olszowska-Dej.

Wnioski na wymianę pieców można składać przez cały rok. Władze Krakowa obiecują, że pieniądze dostaną wszyscy chętni, o ile spełnią wymagania formalne, można się z nimi zapoznać na stronie internetowej Urzędu Miasta www.krakow.pl.

Ważne jest także to, aby inwestycja była wykonana w tym roku, ponieważ trzeba ją rozliczyć do połowy listopada. Od 1 marca tego roku zostanie uruchomiony punkt informacyjny w budynku urzędu na osiedlu Zgody, w którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat dotacji na wymianę pieców węglowych.

Dofinansowanie można dostać także do rachunków za ogrzewanie, które zwiększą się po wymianie pieców na gazowe czy elektryczne. Do tej pory o taką pomoc zwróciły się 22 osoby.

- Mogą się o nią starać ci, którzy wymienili piec nie wcześniej niż w połowie 2011 roku - mówi Jacek Kowalczyk, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Władze miasta mają nadzieję, że dzięki polityce dopłat smog zniknie z Krakowa w ciągu pięciu lat.

Na razie jednak powietrze jest bardzo zanieczyszczone. W pierwszych dniach lutego normy były w Krakowie przekraczane codziennie, nawet czterokrotnie.

- To nie tylko skutek palenia w piecach, ale także pogody. Bezwietrznej, z zimnymi nocami. Powietrze się wtedy nie ogrzewa i zostaje na dole wraz z dymami z komina - tłumaczy Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

W styczniu tylko przez sześć dni zanieczyszczenie powietrza utrzymywało się w normie.

agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski