Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowodworek: tradycja, i prestiż od ponad 400 lat

Redakcja
Tomasz Malicki, dyrektor Liceum im. B. Nowodworskiego FOT. ANNA KACZMARZ
Tomasz Malicki, dyrektor Liceum im. B. Nowodworskiego FOT. ANNA KACZMARZ
ROZMOWA. Tomasz Malicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego opowiada o pielęgnowaniu tradycji i sukcesach uczniów

Tomasz Malicki, dyrektor Liceum im. B. Nowodworskiego FOT. ANNA KACZMARZ

- Jakie liceum Pan ukończył?

- Byłem uczniem Liceum im. Tytusa Chałubińskiego w**Radomiu, jednego z najlepszych w województwie mazowieckim.

- Czym ta szkoła różniła się od Liceum im. Nowodworskiego?

- Powiedziałbym raczej, że była bardzo podobna. Tak jak uczniowie Nowodworka miałem przyjemność uczęszczania do starej, przepięknej szkoły ze staroświecką aulą i**wyjątkowym otoczeniem.

- Co powoduje, że Nowodworek jest jedną z najlepszych szkół nieprzerwanie od ponad 400 lat?

- Nasz sukces polega nałączeniu tradycji znowoczesnością. Liceum im. Nowodworskiego zostało powołane uchwałą Senatu Akademii Krakowskiej. Kierownictwo szkoły zawsze było otwarte nawspółpracę ze środowiskiem akademickim. Wszyscy czujemy się zobligowani dotego, aby kontynuować dzieło poprzedników. Już odpoczątków działalności szkoła miała służyć kształceniu młodych ludzi dla potrzeb uniwersytetu, więc trudno się dziwić, że trzymamy poziom. Dodziś pracuje unas 10 nauczycieli, którzy mają także etaty nauczelniach.

- A jak to było za czasów PRL, kiedy na inteligencję nie patrzono łaskawym okiem?

- Trudne czasy nie przeszkadzały naszym nauczycielom wpielęgnowaniu postaw młodych ludzi, rzetelnym nauczaniu historii iutrzymywaniu wysokiego poziomu edukacji. Zdrugiej strony, nawet wPRL-u wwielu dziedzinach życia polityka była odsunięta nabok. Nie przeszkadzała na przykład w nauce przedmiotów ścisłych.

- Za co najbardziej ceni Pan swoich uczniów?

- Jestem znich dumny m.in. dlatego, że świetnie posługują się językami obcymi. Biorą też bardzo chętnie udział wwykładach otwartych wjęzyku angielskim prowadzonych przez gości zzagranicy.

- Kim są prowadzący wykłady?

- Regularnie odwiedzają nas absolwenci naszego liceum, którzy prowadzą wykłady, także w języku angielskim. Wśród nich był profesor Jacek Klinowski, jeden z najwybitniejszych chemików świata i wykładowca Uniwersytetu w Cambridge. Gościli u nas także przedstawiciele koncernu IBM. Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która ma porozumienie o naukowej współpracy z tą firmą. Nasi uczniowie zdobywali certyfikaty IBM jako jedyni licealiści w Polsce i na świecie. Od kilku lat naszym partnerem jest także Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki temu zainteresowani uczniowie rozpoczęli naukę języka chińskiego. Licealiści z Nowodworka kilkakrotnie odnosili sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o Chinach, bardzo często wyjeżdżali do tego kraju. Również ja miałem przyjemność gościć razem z nimi w Pekinie i Szanghaju.

- W Nowodworku nauczyciele kładą ogromny nacisk na dyscyplinę.

- Kultywujemy tradycje wspaniałych poprzedników sprzed wielu lat, dlatego rozporządzenia ministerialne nie są nam właściwie doniczego potrzebne. Mamy dokumenty informujące otym, jak uczeń powinien się zachowywać jeszcze zpoprzednich stuleci itraktujemy je jako nasz "mały katechizm wychowawczy". Te zasady cenią iuczniowie, inauczyciele.
- A jak ocenia te zasady młodzież z Nowodworka?

- Nie spotkałem nikogo, kto by przyszedł domnie i powiedział: nie podoba mi się ta szkoła, ani zasady, jakie wniej panują. Uczniowie zazwyczaj poprostu chcą tu być. Można to zauważyć choćby posporej liczbie podań zprośbą oprzyjęcie. Tak działa klimat nowodworski, którego nie da się zmierzyć żadnym współczynnikiem statystycznym. W innych placówkach często narzeka się naorganizację pracy. Unas tego nie ma. Rozpiera nas duma, że przynależymy donowodworskiej wspólnoty. Nasi poprzednicy wytyczyli nam pewną drogę sukcesu, więc każdy, kto przejmuje ponich pałeczkę, musi czuć się odpowiedzialny.

ROZMAWIAŁA SYLWIA NOWOSIŃSKA

Jubileusz

Szkoła świętuje 425-lecie

Dziś o godz. 12 msza, potem spotkanie społeczności szkolnej na pl. Na Groblach. W niedzielę o godz. 17 główne uroczystości w Filharmonii a tu m.in. wręczenie medali i widowisko o czasach, gdy król Sobieski był uczniem I LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski