Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie przygotowali listę niezbędnych inwestycji rowerowych

MARCIN WARSZAWSKI
"Kontrakt 100 rozwiązań" przekazany urzędnikom ma pomóc w uniknięciu w przyszłości takich wpadek jak słupy na ścieżkach Fot. Anna Kaczmarz
"Kontrakt 100 rozwiązań" przekazany urzędnikom ma pomóc w uniknięciu w przyszłości takich wpadek jak słupy na ścieżkach Fot. Anna Kaczmarz
KRAKÓW. Stworzenie in- teraktywnego systemu zgłaszania nowych lokalizacji parkingów rowerowych czy wytyczenie tzw. Alei Dwóch Kółek to tylko niektóre z postulatów, które zapisali krakowianie w "Kontrakcie 100 rozwiązań".

"Kontrakt 100 rozwiązań" przekazany urzędnikom ma pomóc w uniknięciu w przyszłości takich wpadek jak słupy na ścieżkach Fot. Anna Kaczmarz

Są pierwsze efekty Krakowskiego Dialogu Cyklicznego. Przygotowany przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów i krakowian "Kontrakt 100 rozwiązań" został przekazany urzędnikom. - Lista powstawała kilka miesięcy. Pierwszy raz ktoś zapytał krakowskich rowerzystów, czego potrzebują tak naprawdę, dlatego odzew, z jakim się spotkaliśmy, był ogromny - tłumaczy Joanna Pieśluk, koordynatorka Krakowskiego Dialogu Cyklicznego.

Najpierw w internecie mieszkańcy wypełniali specjalne ankiety, w których mogli się wypowiedzieć na temat najpotrzebniejszych inwestycji. Następnie odbyło się pięć spotkań w dzielnicach, na których konsultowano, jakie zadania umieścić na liście priorytetów. W sumie w przygotowanie "Kontraktu stu rozwiązań" włączyło się kilka tysięcy osób.

W Nowej Hucie (m.in. na al. Andersa i al. Solidarności), zdaniem cyklistów, należy odsunąć ławki i kosze na śmieci od ścieżki rowerowej. Niezbędne, ich zdaniem, jest również stworzenie interaktywnego systemu zgłaszania nowych lokalizacji parkingów rowerowych.

Jednym z ciekawszych pomysłów dotyczących centrum jest idea stworzenia "Alei Dwóch Kółek". Projekt zakłada stworzenie trasy alternatywnej do Alei Trzech Wieszczów, którą rowerzyści mogliby jechać ulicami o małym natężeniu ruchu ( m.in. przez Park Krakowski i Błonia aż do Wisły).

Przy ulicach Grota-Rowec-kiego oraz Monte Cassino problemem są natomiast zbyt wysokie krawężniki, które utrudniają płynną jazdę po ścieżce rowerowej. - Chcieliśmy wiedzieć, z jakimi problemami boryka się zwykły rowerzysta. Pełną listę postulatów przekazaliśmy już urzędnikom - potwierdza Joanna Pieśluk. Zestawienie zawiera w sumie 111 propozycji inwestycji rowerowych.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu pracuje teraz nad sporządzeniem kosztorysu wdrożenia w życie wszystkich przedstawionych propozycji.

- Wiele z nich można wprowadzać w życie niemal od zaraz, gdyż są niskonakładowe - zapewnia Joanna Pieśluk.

Niebawem dowiemy się o możliwych terminach realizacji pierwszych postulatów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski