Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie stać cię na czynsz? Nie wykupisz taniej mieszkania

PAULINA POLAK
Chętny do wykupu mieszkania musi je zajmować co najmniej od 10 lat. Nie może mieć też - na terenie Małopolski - innego mieszkania, domu lub działki z rozpoczętą budową domu. FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Chętny do wykupu mieszkania musi je zajmować co najmniej od 10 lat. Nie może mieć też - na terenie Małopolski - innego mieszkania, domu lub działki z rozpoczętą budową domu. FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
W Krakowie jest ponad 11 tysięcy mieszkań komunalnych, przeznaczonych do wykupu z bonifikatą sięgającą nawet 90 procent. Żeby jednak z tej możliwości skorzystać, trzeba spełnić wymagania, ujęte m.in. w uchwale Rady Miasta Krakowa. Okazuje się, że nie zawsze jest to takie proste.

Chętny do wykupu mieszkania musi je zajmować co najmniej od 10 lat. Nie może mieć też - na terenie Małopolski - innego mieszkania, domu lub działki z rozpoczętą budową domu. FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI

MIESZKALNICTWO. Od wczoraj obowiązują nowe zasady wykupu mieszkań komunalnych. Jednak nie wszyscy lokatorzy zgadzają się z nimi, przychodzą z pretensjami do radnych i urzędników. Uchwałodawcy przewidują drobne korekty.

Z możliwości wykupu swojego lokum chciała skorzystać Pani Anna, prawie 90-letnia mieszkanka Nowej Huty z osiedla Centrum C. Pierwsze kroki w tym kierunku zrobiła pięć lat temu.

- Złożyła wszystkie wnioski, uiściła opłaty, zapłaciła rzeczoznawcy. Miała donieść do urzędu jeszcze jedno pismo. Teraz dowiedziała się, że zgodnie z nowymi zapisami uchwały, nagle straciła prawo do wykupu w ciągu najbliższych 5 lat. Ta wiadomość ją kompletnie dobiła - opisuje córka Katarzyna.

Starsza pani dowiedziała się, że nie może już liczyć na bonifikatę, bo przez około 2,5 roku, w ciągu ostatnich pięciu lat, korzystała z tzw. dodatku mieszkaniowego, czyli dopłaty do czynszu. To właśnie jeden z nowych zapisów w uchwale Rady Miasta, budzący kontrowersje.

Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, podtrzymuje, że nowy zapis jest konieczny, bo jego brak może prowadzić do nadużyć:

- Skoro kogoś nie było stać na płacenie czynszu, to nie powinno być go także stać na wykup mieszkania - komentuje.

Z drugiej strony, lokatorzy się burzą, że taka zmiana nie powinna obowiązywać wstecz. Żeby tak się nie stało, Rada Miasta musiałaby podjąć kolejną uchwałę o wprowadzeniu okresu przejściowego. Na razie są dwie robocze propozycje: albo zmiana nie będzie dotyczyć wniosków złożonych do wczoraj, czyli do wejścia w życie uchwały, albo do końca tego roku.

W takiej sytuacji, jak Pani Anna z Nowej Huty, jest więcej krakowian. - Z listy około 150 mieszkań, które są już objęte zarządzeniem prezydenta, sprawdziliśmy 40 najemców. 18 z nich nie może wykupić lokalu przez tę zmianę - mówi Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu UMK.

Wśród innych nowości, które wyliczamy w ramce obok, jest wprowadzenie m.in. zapisu, że najemca chętny do wykupu mieszkania musi je zajmować co najmniej od 10 lat i nie może mieć innego mieszkania, domu lub działki z rozpoczętą budową domu na terenie całej Małopolski.

Mieszkania przeznaczone do wykupu z bonifikatą, to nieruchomości, które wybudowała lub nabyła gmina do końca 1998 roku. Młodsze nie wchodzą w rachubę z uwagi na to, że ich tańsza sprzedaż nie jest opłacalna dla gminy.

W zależności od wieku budynku, można starać się o bonifikatę od 72 proc. do 90 proc. Co oznacza, że np. za mieszkanie warte milion złotych, można nawet zapłacić tylko 100 tys. zł.

W latach 1990-2013 gmina sprzedała ponad 31 tysięcy mieszkań komunalnych za kwotę ponad 408 mln zł. Średnio rocznie sprzedawanych jest w Krakowie ok. 1000 mieszkań. W ubiegłym roku było ich 985, co przyniosło miastu dochód 22,5 mln.

CO ZMIENIŁO SIĘ W PRAWIE?

1. Żeby wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą, trzeba być jego najemcą przez co najmniej 10 lat (nie dotyczy to wniosków złożonych do 31 grudnia 2013 r.).

2. Bonifikaty nie udziela się osobom, które po 3 października 2003 r. (data wejścia w życie poprzedniej uchwały Rady Miasta) były lub stały się w tym czasie właścicielem (współwłaścicielem) innego mieszkania, domu albo działki, na której została rozpoczęta budowa domu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach inną decyzję może podjąć Rada Miasta Krakowa w uchwale. Np., gdy najemca odziedziczył udział w nieruchomości, a jej wartość jest niższa niż wykupywane mieszkanie, albo np. gdy kamienica jest zajęta przez innych lokatorów, co uniemożliwia mu zamieszkanie w tym miejscu.
3. Zakaz kupna z bonifikatą z powodów wyliczonych w pkt. nr 2 został rozszerzony na całą Małopolskę. Dotąd dotyczył tylko osób, które posiadają nieruchomość w powiatach sąsiadujących z gminą.

4. Jeżeli najemca korzystał z pomocy gminy w umorzeniu zaległości za czynsz, obniżce czynszu lub z dodatków mieszkaniowych w terminie 5 lat wstecz, bonifikata nie przysługuje.

5. Termin składania wniosków o wykup został przedłużony do 31 grudnia 2015 r., czyli o rok.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski