Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konieczna szybka kolej do Balic

PIOTR TYMCZAK
Zdaniem PKP linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Dworca Głównego do lotniska w Balicach powinna powstać do połowy 2015 r.
Zdaniem PKP linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Dworca Głównego do lotniska w Balicach powinna powstać do połowy 2015 r.
Pierwsza linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z lotniska w Balicach do Dworca Głównego i dalej do Wieliczki miała być gotowa już na Euro 2012. Później w PKP zapowiadano, że zostanie otwarta w czerwcu 2013 roku. Tymczasem nawet nie rozpoczęto prac.

Zdaniem PKP linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Dworca Głównego do lotniska w Balicach powinna powstać do połowy 2015 r.

TRANSPORT. Budowa połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z lotniska w Balicach do Dworca Głównego jest niezbędną inwestycją przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku. Przedsięwzięcie wpłynie też na lepsze skomunikowanie części osiedli z centrum miasta.

Pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe tłumaczyli, że przetarg na wykonanie projektu linii do Balic najpierw opóźnił się z powodu pytań zainteresowanych firm, a później pojawiły się odwołania po rozstrzygnięciu postępowania. Na etapie przetargu na wybór wykonawcy znów przedsiębiorstwa chcące budować tory do Balic zasypały PKP PLK setkami pytań.

Pod koniec kwietnia tego roku w końcu wybrano wykonawcę. Przetarg wygrała włoska firma Astaldi z Rzymu. Prace mają kosztować 240 mln 625 tys. zł (inwestycja jest dofinansowywana przez Unię Europejską).

- Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 18 miesięcy na realizację zadania - informuje Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

Kolejarze mają nadzieję, że, jeżeli dopisze pogoda, inwestycja ruszy może nawet pod koniec tego roku.

Specjaliści od transportu i władze portu lotniczego w Balicach liczą, że nie będzie już kolejnych opóźnień, a do rozpoczęcia inwestycji zdopinguje ogłoszona niedawno przez papieża Franciszka organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Trzeba się spodziewać, że wielu gości przyleci na to wydarzenie samolotem. Na razie po wyjściu z terminala lotniska trzeba dojeżdżać kilkaset metrów autobusem do przystanku kolejowego, gdzie można się przesiąść na szynobus jeżdżący co pół godziny. Sam przejazd nie jest zbyt komfortowy. Wagon "kołysze" się na torze.

- Budowa nowej trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej to jedna z najważniejszych inwestycji, jakie trzeba będzie zrealizować z myślą o organizacji Światowych Dni Młodzieży - podkreśla Stanisław Albricht, autor opracowań dla Krakowa w zakresie transportu.

- Jest teraz pretekst do tego, aby kolej przyspieszyła z inwestycją - komentuje Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

Po przebudowie pociągi będą dojeżdżać bezpośrednio do lotniska. Peron znajdzie się między parkingiem wielopoziomowym a terminalem. Projekt przewiduje budowę drugiego toru na odcinku Mydlniki - Balice, a także jego elektryfikację. Kolejarze zapewniają, że dzięki dwóm torom szyno-busy bedą jeździły z większą częstotliwością - przykładowo co 15 minut. Maksymalna prędkość pociągów ma wynosić 80 km na godzinę.

Powstaną również nowe przystanki: Uniwersytet Rolniczy przy ul. Balickiej, przy ul. Zakliki z Mydlnik, przy ul. Krzyżówka i Powstania Styczniowego oraz przy lotnisku.

Nowa linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na co dzień będzie służyć także mieszkańcom krakowskich osiedli położonych wzdłuż niej: Mydlnik, części Bronowic, Azorów i Krowodrzy (z wykorzystaniem istniejącego przystanku "Łobzów").

- Szkoda że w projekcie nie uwzględniono budowy jeszcze jednego przystanku "Bronowice" przy wiadukcie nad al. Armii Krajowej - zwraca uwagę Stanisław Albricht.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski