Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnice: poprawianie współpracy urzędników z radnymi

PIOTR TYMCZAK
Do remontu są przewidziane również alejki na Plantach w okolicach ul. św. Anny FOT. ANNA KACZMARZ
Do remontu są przewidziane również alejki na Plantach w okolicach ul. św. Anny FOT. ANNA KACZMARZ
Kierujący obecnie Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jerzy Marcinko uczulił w tym miesiącu swoich pracowników na to, aby przyspieszono zlecanie i realizację inwestycji w krakowskich dzielnicach.

Do remontu są przewidziane również alejki na Plantach w okolicach ul. św. Anny FOT. ANNA KACZMARZ

INWESTYCJE. Remonty mają nabrać rozpędu, aby wszystkie zadania udało się wykonać do jesieni

- Chciałbym, aby do połowy listopada zakończyć tam budowy oraz remonty i aby był jeszcze czas na ich rozliczenie - zaznacza w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Marcinko, pełniący obowiązki dyrektora ZIKiT.

Po tym jak w czerwcu objął swoje stanowisko, zorientował się, że wiele inwestycji zaplanowanych przez dzielnice (na które przeznaczyły one pieniądze) jeszcze nie rozpoczęto i trzeba się za nie szybko zabrać, aby zdążyć je wykonać w tym roku. Chodzi m.in. o około 60 zadań dotyczących remontów dróg i chodników - np. chodnika na ul. Siemirdzkiego, al. Daszyńskiego, Kijowskiej, ul. Balickiej, Zakopiańskiej czy na plantach bieńczyckich. Do tego dochodzą takie inwestycje jak budowy ogródków jordanowskich (np. przy ul. Płaszowskiej czy Fatimskiej) i ich modernizacja. Wśród zadań do realizacj jest też m.in. rozbudowa skateparku na terenie plant mistrzejowickich. W ramach inwestycji dzielnic planuje się też w wielu miejscach budowę i modernizację oświetlenia ulic, progów zwalniających, miejsc parkingowych, sadzenie drzew i pielęgnację zieleni.

Od radnych dzielnic można usłyszeć, że w pierwszym półroczu odczuwali skutki zamieszania związanego ze zmianami organizacyjnymi w ZIKiT. W styczniu zlikwidowano tam samodzielną komórkę ds. współpracy z dzielnicami. W efekcie inwestycjami dzielnic zaczęto zajmować się w różnych komórkach ZIKiT. Do osobnych komórek trafiło planowanie zadań, ich przygotowanie i realizacja. Na to, że nowy system nie funkcjonuje, tak jak powinien, zwrócili uwagę radni z Dzielnicy I, którzy podjęli uchwałę w tej sprawie. Zawnioskowali w niej o przywrócenie w ZIKiT działu ds. współpracy z dzielnicami.

Radni z "jedynki" w uzasadnieniu podkreślili, że "likwidacja działu współpracy z dzielnicami jest odbierana przez większość radnych jako dalsza marginalizacja miejsca i roli dzielnic pomocniczych w samorządowym zarządzaniu miasta".

- Nie może być tak, że radni siedzą na sesjach do nocy, kłócą się godzinami o to, co wyremontować, a ak przychodzi do realizacji inwestycji, to wszystko się rozmywa - komentuje radny Dzielnicy I Jacek Balcewicz.

- Nie do końca wiadomo, z kim w ZIKiT się kontaktować i w jakich sprawach. Przydałoby się, aby ktoś koordynował współpracę z dzielnicami - przyznaje Stanisław Moryc, przewodniczący RD XVIII Nowa Huta.

- Jeszcze jest za wcześnie, by oceniać, czy nowa struktura ZIKiT dobrze funkcjonuje. Dobrze byłoby jednak, aby nie trzeba było za każdą sprawą dużo chodzić - mówi Sławomir Góra, przewodniczący RD XVI Bieńczyce.

Dyrektor Marcinko zgadza się, że trzeba się zastanowić nad przywróceniem działu współpracy z dzielnicami. Uważa, że powinien zostać powołany koordynator ZIKiT, który będzie się zajmował sprawami dzielnic.

PIOTR TYMCZAK

[email protected]

Jeśli w twojej dzielnicy dzieje się coś ciekawego, skontaktuj się z reporterem "Dziennika"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski