Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kondory wielkie chcą powiększyć rodzinę

ANNA AGACIAK
34-letni samiec na zmianę z samicą zajmuje się jajem FOT. DOROTA MASZCZYK
34-letni samiec na zmianę z samicą zajmuje się jajem FOT. DOROTA MASZCZYK
Pracownicy ogrodu zoologicznego w Krakowie przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli, że w wolierze kondorów 21-letnia samica o imieniu Księżniczka zniosła jajo i na nim usiadła. Laik pewnie wzruszyłby ramionami. Tymczasem kondory wysiadujące jaja w niewoli prawie się nie zdarzają.

34-letni samiec na zmianę z samicą zajmuje się jajem FOT. DOROTA MASZCZYK

ZOO. Sensacja przyrodnicza w krakowskim zoo. Po raz pierwszy w historii samica kondora zniosła jajo i postanowiła je wysiedzieć. To w niewoli prawie się nie zdarza

- To największe ptaki drapieżne świata, które w naturze żyją wysoko w górach od 3 do 5 tys. m w Ameryce Południowej - wyjaśnia Józef Skotnicki, dyrektor zoo. - Niestety ich populacja systematycznie się zmniejsza. Gniazda zakładają na półkach skalnych. Kondory składają przeważnie jedno, dwa jaja. W ogrodach zoologicznych, jeśli ptaki wogóle zdecydują się na jaja, to najczęściej się nimi nie interesują - dodaje dyrektor.

W krakowskim zoo tak właśnie się zdarzało. Ptaki składały jaja na półce, 2 m nad ziemią i je stamtąd wyrzucały. Jaja nie rozbijały się tylko dlatego, że mają wyjątkowo twardą skorupę.

W takiej sytuacji pracownicy zabierali je więc do inkubatorów i pisklęta odchowywali sztucznie. Krakowskie zoo prowadziło inkubację w Zakładzie Hodowli Drobiu Instytutu Zootechniki w Aleksandrowicach k. Krakowa.

Nasz ogród należy do kilku na świecie, w którym z sukcesami sztucznie odchowywało się kondory wielkie. Księżniczka jest właśnie z takiego chowu.

Jej partner to 34-letni potężny samiec, sprowadzony do Polski z Argentyny. Przez wiele lat był bardzo agresywny wobec swych partnerek. Nie udało mu się z tego powodu stworzyć udanego związku z Krakuską, którą przekazano do Czech. Dopiero Księżniczce udało się wykorzystać jego temperament.

- Samiec zupełnie nas zaskoczył - mówi dyrektor Skotnicki. - On pomaga Księżniczce wysiadywać jajo. Stara się jak może, aby jej nie przemęczać. Ptaki siedzą w gnieździe na zmianę już od trzech tygodni. Pisklęcia spodziewamy się po 59 dniach od złożenia. Mamy nadzieję, że rodzice będą się troskliwie opiekować potomkiem.

Proces sztucznego odchowu jest bowiem bardzo pracochłonny i trwa około 12 miesięcy. Rozmnożenie kondorów w ogrodach zoologicznych to wielki sukces, gdyż to ptaki zagrożone wyginięciem.

Dorosłe kondory ważą do 14 kg. Samce są dużo większe od samic. Ich rozpiętość skrzydeł dochodzi do 3,5 metra. Młode po 6 miesiącach próbuje już latać, ale nadal pozostaje pod opieką rodziców. Kondory wielkie żyją do 40 lat na wolności, ale w ogrodach zoologicznych udaje się im nawet do 70.

Ptaki te fenomenalnie wykorzystują tzw. "kominy termiczne" i wznoszą się w powietrze i latają jak szybowce.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski