Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka chce odnowić "mały Barbakan"

MARCIN WARSZAWSKI
Koncepcja odnowienia Fortu 50 Prokocim oraz terenu wokół umocnień WIZUALIZACJA: KAROLINA ZIĘBA
Koncepcja odnowienia Fortu 50 Prokocim oraz terenu wokół umocnień WIZUALIZACJA: KAROLINA ZIĘBA
INICJATYWA. Muzeum, kawiarnia i wieża widokowa to tylko niektóre z atrakcji, jakie mogłyby ożywić niszczejący fort Prokocim. Całościowy projekt odnowy zabytku przygotowała krakowska studentka Karolina Zięba.

Koncepcja odnowienia Fortu 50 Prokocim oraz terenu wokół umocnień WIZUALIZACJA: KAROLINA ZIĘBA

Fortyfikacje wchodzące w skład dawnej Twierdzy Kraków niszczeją. Mieszkańcy kolejnych dzielnic alarmują, że zabytkowe obiekty coraz częściej stają się dzikimi wysypiskami śmieci. Nieliczne z nich, jak Fort 49 Krzesławice czy Fort 49 1/4 Grębałów zostały zaadaptowane i tętnią życiem.

- Wielu turystów przyjeżdżających do Krakowa chciałoby zwiedzić unikatowe w skali Europy fortyfikacje. Jednak obecnie większość z nich bezpowrotnie przechodzi do historii - twierdzi Karolina Zięba.

Krakowianka na ostatnim roku studiów (architektura krajobrazu na Uniwersytecie Rolniczym) postanowiła udowodnić, że w prosty sposób można coś w naszym mieście zmienić. - Wielokrotnie spacerowałam w rejonie fortu Prokocim. Patrząc, jak z każdym rokiem niszczeje, podjęłam decyzję, że poświęcę mu swoją pracę dyplomową - opowiada Karolina Zięba.

Rozpoczął się długi proces przeszukiwania archiwów, przeglądania starych zdjęć, weryfikacji opisów historycznych fortu, który znajduje się w rejonie ulic Kostaneckiego i Medycznej . Prace badawcze trwały ponad pół roku. Efektem jest całościowa koncepcja odrestaurowania fortu i czterohektarowego terenu wokół niego.

Projekt zawiera m.in. propozycję utworzenia muzeum i kawiarni w dawnym forcie oraz wieży widokowej. Do zagospodarowania jest aż 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Plany obejmują także uporządkowanie terenów zielonych wokół umocnień - wytyczenie parkowych alejek, postawienie koszy na śmieci czy stojaków na rowery.

Pomysł krakowskiej studentki podoba się Radzie Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, jednak pojawiają się wątpliwości czy projekt ma jakiekolwiek szanse na realizację.

- Od lat zabiegamy, aby nasz "mały Barbakan" stał się centrum kulturalno-rekreacyjnym dzielnicy. Ciągle jednak słyszymy, że w kasie miasta nie ma na to pieniędzy - mówi Zbigniew Kożych, przewodniczący Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Władze miasta przyznają, że forty Twierdzy Kraków mogłyby być wielką atrakcją turystyczną, ale problemem są właśnie kwestie finansowe.

- Od lat szukamy dla fortów inwestorów, którzy chcieliby je ożywić. Jednak największym problemem są ogromne koszty związane z ich odnowieniem - przyznaje Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa.

Obecnie na liście fortów, którymi w imieniu miasta administruje Zarząd Budynków Komunalnych, znajduje się 20 fortyfikacji. Wiele z nich ciągle jest zasypywanych tonami śmieci.

- Sprzątanie wszystkich fortów to konieczne minimum. W ślad za tym powinna ruszyć rewaloryzacja tych zabytków, które służyłyby mieszkańcom - ocenia Karolina Zięba.

Nie czekając jednak na reakcję władz miasta, krakowianie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Już w najbliższą niedzielę o godzinie 11 ochotnicy wezmą udział w sprzątaniu Fortu 50 Prokocim.

[email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski