Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowy rower miejski za bilet miesięczny

MARCIN WARSZAWSKI
Rower miejski ma być uruchomiony do końca kwietnia FOT. WOJCIECH MATUSIK
Rower miejski ma być uruchomiony do końca kwietnia FOT. WOJCIECH MATUSIK
Kilkanaście dni temu władze Krakowa przyznały, że umowa z dotychczasowym operatorem wypożyczalni roweru miejskiego została rozwiązana. W efekcie tegoroczny sezon stanął pod wielkim znakiem zapytania. Miasto, chcąc ratować sytuację, próbuje uruchomić system własnymi siłami.

Rower miejski ma być uruchomiony do końca kwietnia FOT. WOJCIECH MATUSIK

KOMUNIKACJA. ZIKiT jeszcze w tym sezonie planuje wprowadzić bezpłatne przejazdy rowerami miejskimi dla posiadaczy Krakowskiej Karty Miejskiej

- Postaramy się udostępnić rowery mieszkańcom najpóźniej do końca kwietnia. Obecnie trwają wszystkie przygotowania - przekazał Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Zdaniem urzędników ten sezon ma szansę być bardzo udany. Ma się do tego przyczynić realizacja pomysłu, na który nie odważyło się jeszcze żadne miasto w Polsce.

- Zależy nam, by rower stał się elementem komunikacji miejskiej, jak autobus czy tramwaj. Dlatego planujemy wprowadzić darmowe wypożyczenia rowerów dla osób, które wykupują bilet okresowy na wszystkie linie - zapewnia Michał Pyclik z ZIKiT.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób odbywałyby się wypożyczenia. Jak dowiedział się "Dziennik Polski", jednym z rozwiązań branych pod uwagę jest montaż czytników Krakowskiej Karty Miejskiej przy stacjach bazowych, tak by wyeliminować konieczność logowania się przez użytkowników przez internet.

Pomysł wyjątkowo spodobał się krakowskim środowiskom rowerowym.

- Takie rozwiązanie jest dobre. Szkoda, że miasto tak oczywisty pomysł chce wdrażać dopiero teraz - komentuje Marcin Hyła, prezes Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.

We Wrocławiu, który uznawany jest obecnie za rowerową stolicę Polski, również przyznają, iż bezpłatne wypożyczenia roweru miejskiego na podstawie biletu miesięcznego to świetny pomysł.

- Jeśli stacje będą zlokalizowane w sąsiedztwie dużych punktów przesiadkowych, to takie rozwiązanie będzie bez wątpienia wspierać transport zbiorowy - twierdzi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Wrocławia.

Pojawia się jednak wątpliwość, czy sto wysłużonych rowerów może stanowić wsparcie dla komunikacji miejskiej, która dziennie przewozi około miliona pasażerów. - Na razie rowery będą stanowiły realne wsparcie jedynie dla pasażerów w Śródmieściu - ocenia Jakub Stępak ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. Jego zdaniem docelowo w Krakowie potrzeba około dwóch tysięcy rowerów miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski