Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnożenie spółek od śmieci

AGNIESZKA MAJ, PAULINA SZYMCZEWSKA
Wywozem śmieci będzie zajmować się nowa spółka Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Wywozem śmieci będzie zajmować się nowa spółka Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami to spółka córka Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Jej utworzenie wymusił nowy system wywożenia śmieci, który będzie obowiązywał od 1 lipca.

Wywozem śmieci będzie zajmować się nowa spółka Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami FOT. ANDRZEJ BANAŚ

KONTROWERSJE. Powstała kolejna miejska spółka - będzie zajmować się wywozem odpadów. To sposób na wybrnięcie z bałaganu, do którego doprowadziła nowa ustawa. Już kilkaset gmin w Polsce zaskarżyło ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem naszego Czytelnika, który skontaktował się w tej sprawie z redakcją, to niepotrzebne mnożenie bytów odpowiedzialnych za śmieci. - Nowy prezes i zarząd, sekretarka, lokal, auto służbowe, portier... Wywóz śmieci musi więc nas więcej kosztować - irytuje się Czytelnik.

Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami działa od 1 stycznia. Będzie zajmować się wywozem śmieci, podczas gdy MPO ma zarządzać systemem gospodarki odpadami: organizować przetargi.

MPGO ma prezesa i wiceprezesa, którymi są byli pracownicy MPO. Powoli przejmuje obowiązki od MPO. - Na obecnym etapie działalności kwestiami administracyjnymi zajmują się w MPGO cztery osoby, w tym zarząd. Nie ma mowy o rzekomym generowaniu dodatkowych kosztów związanych z administracją - zapewnia Krystyna Paluchowska, rzeczniczka MPO.

Zdaniem radnego Wojciecha Wojtowicza z Platformy Obywatelskiej, jeśli nawet powstanie spółki generuje dodatkowe koszty (wynagrodzenia prezesów), to i tak jest to znikoma kwota w porównaniu do tego, ile będą wynosić dochody ze śmieci i dlatego nie będzie miała wpływu na wysokość opłaty za śmieci. - W tym roku dochody ze śmieci to 120 mln zł, w kolejnych latach będą jeszcze większe - zauważa Wojtowicz.

Eksperci są zgodni co do tego, że wybór MPO jako zarządzającego nowym systemem gospodarki odpadami i wydzielenie z niego MPGO to rozwiązanie racjonalne, najwygodniejsze i najtańsze. A niższe koszty to niższe opłaty dla mieszkańców.

- Gdyby powierzyć zarządzanie systemem ZIKiT-owi lub któremuś z magistrackich wydziałów, to, po pierwsze, byłoby to droższe. Po drugie, trzeba byłoby wygospodarować dodatkowe pieniądze na inwestycje, co obciążyłoby budżet miasta. A przecież MPO ma już budżet inwestycyjny wystarczający do zapewnienia odpowiedniej liczby instalacji do przetwarzania odpadów - argumentuje Marcin Chełkowski, ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami z niezależnej firmy doradczej Arup. - Po trzecie, wreszcie należałoby zatrudnić dodatkowo kilkudziesięciu urzędników do obsługi systemu (przyjmowanie deklaracji, księgowanie opłat, rozliczanie wykonawców, kontrole). Tymczasem w MPO wystarczy przesunąć pracowników z innych stanowisk. Owszem, będzie również trzeba zatrudnić nowych ludzi, ale niewielu - o dwie trzecie mniej.

- Policzyliśmy to: na każde 10 tys. krakowian potrzebny jest jeden etat, czyli gdybyśmy tworzyli cały system od nowa, to trzeba byłoby zatrudnić 80 nowych pracowników do jego obsługi. A MPO tych pracowników już ma i ma doświadczenie, więc nie trzeba szkolić nowych ludzi - zauważa dr Zbigniew Grabowski z Politechniki Krakowskiej.

Eksperci przyznają jednocześnie, że rozwiązanie, które przyjęto w Krakowie - czyli wydzielenie z MPO spółki córki - wymusiła znowelizowana ustawa śmieciowa, przez wielu krytykowana i nazywana "potworkiem legislacyjnym". Przykładowo w Niemczech jest tak, że gospodarowanie odpadami należy do zadań własnych gminy i gmina może je powierzyć swojej spółce. W Polsce natomiast prawo tego nie dopuszcza, muszą być organizowane przetargi na wywóz śmieci.

Już kilkaset gmin w Polsce zaskarżyło nową ustawę śmieciową do Trybunału Konstytucyjnego. Jest prawdopodobne, że przepisy zostaną zmienione i gminy będą jednak mogły powierzać gospodarowanie odpadami swoim firmom bez konieczności organizowania przetargów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski