Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Igołomska: wreszcie remont za unijne pieniądze

PIOTR TYMCZAK
Modernizacja Igołomskiej ma być podjęta także ze względu na realizację projektu Nowa Huta Przyszłości FOT. ANNA KACZMARZ
Modernizacja Igołomskiej ma być podjęta także ze względu na realizację projektu Nowa Huta Przyszłości FOT. ANNA KACZMARZ
Teraz to przedsięwzięcie ma być sztandarowym zadaniem, które może uzyskać wsparcie z UE, bowiem to główna trasa dla planowanego projektu Nowa Huta Przyszłości i kluczowe połączenie związane z dojazdem do spalarni odpadów.

Modernizacja Igołomskiej ma być podjęta także ze względu na realizację projektu Nowa Huta Przyszłości FOT. ANNA KACZMARZ

KONTROWERSJE. To największa porażka Krakowa w walce o dotację unijną w perspektywie do 2013 roku

Urzędnicy liczą na to, że po ogłoszeniu przez premiera Donalda Tuska sukcesu, jeżeli chodzi o ilość pieniędzy, jaka nam przypadnie z budżetu unijnego w latach 2014 - 2020 znajdą się środki na rozbudowę Igołomskiej i inne ważne projekty dla miasta.

- Teraz najważniejsze jest to, jakie programy przygotują władze państwa i Urząd Marszałkowski i na co środki będzie można przeznaczyć. Ile pieniędzy zostanie przydzielone na drogi, kulturę czy pomoc społeczną - mówi Janusz Moskwa, dyrektor biura funduszy europejskich w Urzędzie Miasta Krakowa. Wyjaśnia też, że w 2008 roku, kiedy składano wniosek o dofinansowanie ul. Igołomskiej, inwestycja nie była jeszcze przygotowana. - To w zasadzie jedyne duże przedsięwzięcie w Krakowie, które nie uzyskało unijnego wsparcia. Teraz jest jedną z kluczowych inwestycji, czekających na środki.

Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel informuje: - W projekcjach Urzędu Marszałkowskiego dotyczących dofinansowania na lata 2014 - 2020 ul. Igołomska jest na jednym z pierwszych miejsc ze względu na realizację dużego projektu Nowa Huta Przyszłości. Dotychczas Kraków otrzymał z Unii dofinansowanie na takie inwestycje, jak Centrum Kongresowe, spalarnia odpadów, Muzeum Sztuki Współczesnej, muzeum w podziemiach Rynku Głównego, kładka pieszo--rowerowa przez Wisłę, linia tramwajowa na Ruczaj, a niedawno odcinek szybkiego tramwaju Wielicka-Lipska.

- W tym roku będzie zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla ul. Igołomskiej. To jest spełnieniem warunków formalnych, aby ubiegać się o środki unijne. Zakładamy, że rozbudowa ul. Igołomskiej zostanie wykonana do 2015 roku, aby nowa trasa mogła obsługiwać spalarnię - mówi wiceprezydent Trzmiel.

Jak twierdzi dyrektor Moskwa, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że pierwsze nabory do unijnego finansowania odbędą się pod koniec przyszłego roku. - Myślę więc, że pod koniec tego roku i na początku przyszłego będziemy już mieli podstawowe informacje, jakie będą programy operacyjne i poznamy ich ramy finansowe.

Przebudowa ul. Igołomskiej znalazła się na pierwszym miejscu inwestycji wskazanych do dofinansowania unijnego w latach 2014 - 2020 jakie przekazano ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi. W ramach inwestycji ma być rozbudowana istniejąca ulica do dwóch pasów jezdni w każdym kierunku wraz z budową ścieżek rowerowych i obustronnych chodników.

Do tego mają być przebudowane skrzyżowania, powstanie terminal autobusowy przy istniejącej pętli tramwajowej, która zostanie przebudowana. Realizację inwestycji szacuje się na ok. 405 mln zł plus koszty odszkodowań - razem ok. 485 mln złotych.

[email protected]

Jeśli w Twojej dzielnicy dzieje się coś ciekawego, skontaktuj się z reporterem "Dziennika"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski