Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Cracovia może zostać kolejnym szkieletorem

MM
Inwestor zapewnia, że w sąsiedztwie Błoń nie powstanie druga Galeria Krakowska Fot. Anna Kaczmarz
Inwestor zapewnia, że w sąsiedztwie Błoń nie powstanie druga Galeria Krakowska Fot. Anna Kaczmarz
INWESTYCJE. Firma Echo Investment chce wyburzyć hotel Cracovia i postawić nowy budynek. Nie zgadza się na to Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta. Inwestor zapowiada, że w takim razie budynek będzie niszczał przez następne lata.

Inwestor zapewnia, że w sąsiedztwie Błoń nie powstanie druga Galeria Krakowska Fot. Anna Kaczmarz

Sklepy, biura, galerie sztuki i kina - wszystko to chce zmieścić firma Echo Investment w nowym obiekcie, który planuje wybudować na miejscu hotelu Cracovia.

Władze miasta nie zgadzają się jednak na wyburzenie dawnego hotelu i uważają, że powinna zostać zachowana bryła i elewacja obecnego gmachu. - W takim razie w Krakowie będzie kolejny nieużytkowany budynek, który na lata zostanie tylko banerem reklamowym - mówi Krzysztof Giemza, dyrektor działu projektów centrów handlowych firmy Echo Investment.

- Nie można tak mówić, bo jest to presja wywierana na osoby planujące zagospodarowanie miasta. Hotel Cracovia może mieć różnorodne funkcje, przy czym elewacja i fragmenty wnętrza wpisane do ewidencji zabytków muszą zostać zachowane - odpowiada Elżbieta Koterba, wiceprezydent ds. rozwoju miasta.

Dyrektor Giemza informuje, że w miejscu hotelu inwestor nie planuje budowy mieszkań, ani hotelu. Zapewnia też, że w sąsiedztwie Błoń nie powstanie druga Galeria Krakowska. Obiekt ma być podobny do Starego Browaru w Poznaniu, który jest centrum handlu, sztuki i biznesu. - Ma to być obiekt z galeriami sztuki, biurami, kinami - wylicza dyr. Giemza. - Analizując przestrzeń miasta stwierdziliśmy, że w tej jego części duże budynki kończą swój żywot o godzinie 16, 17, poza kinem Kijów - ale ono jest małe. Nadanie życia temu miejscu wymaga naszym zdaniem wprowadzenia funkcji kultury, handlu, rozrywki.

Deweloper chce też odpowiednio nawiązać do Błoń, z którymi sąsiaduje hotel. - Błonia wymagają czegoś w rodzaju altany miejskiej. Marzę o tym, żeby ten projekt był integralną częścią tego fragmentu miasta, czyli właśnie Błoń - mówi przedstawiciel Echo Investment.

Nowy obiekt ma nie być wyższy od obecnego hotelu. - Mamy pełną świadomość tego, jakie są oczekiwania, co do tego miejsca - zapewnia Giemza.

Problem jednak w tym, że projekt zakłada wyburzenie hotelu Cracovia, który jest chroniony wpisem do gminnej ewidencji zabytków.

Wpis mówi o ochronie: bryły obiektu, wystroju elewacji, plastycznej dekoracji wnętrza w postaci mozaiki w sąsiedztwie wejścia głównego, klatki schodowej.

- Najważniejsze, aby pozostawić bryłę obecnego hotelu - mówi Jan Janczykowski, małopolski konserwator zabytków. Jego zdaniem najlepiej byłoby pozostawić obecny obiekt i przerobić wnętrza.

Inwestor nie chce jednak zostawiać hotelu, a jedynie częściowo go odtworzyć. - Elewacja hotelu naszym zdaniem jest jednym z bardzo istotnych elementów całej kompozycji. W naszej propozycji znajdzie się odtworzenie tej elewacji - zaznacza dyr. Giemza.

Konserwator Jan Janczykowski nie jest na razie w stanie ocenić, czy zgodziłby się na całkowite wyburzenie hotelu i wybudowanie na jego miejscu nowego obiektu, który wielkością i wyglądem nawiązywałby do poprzedniego. Wszystko uzależnia od tego, jaki będzie projekt. Inwestor zamierza go przedstawić za cztery tygodnie.

Przygotowywany przez magistrat projekt miejscowego planu dla tego terenu dopuszcza zabudowę z tyłu obecnego hotelu. Urząd nie zgodzi się jednak na stworzenie nowej galerii handlowej, choć przewiduje takie funkcje jak m.in. biurowa, handlowa (do drugiego piętra), wystawiennicza, konferencyjna, gastronomiczna, kinowa.
Władze miasta nie wyobrażają sobie także zabudowy otwartego terenu przed hotelem. - Ta przestrzeń nie jest placem, powstała, bo tam musiał być parking dla hotelu. A my nie planujemy tam hotelu - tłumaczy dyr. Giemza. Nie ujawnia jednak na razie szczegółów projektu. - Rozmowa o tym bez ilustracji jest rozmową trudną. Proszę się uzbroić w cierpliwość i dać nam szansę - apeluje przedstawiciel Echo Investment.

Małgorzata Mrowiec, Piotr Tymczak

HOTEL CRACOVIA DO WYBURZENIA?

ELŻBIETA KOTERBA, wiceprezydent Krakowa:

Dopóki będę odpowiadać za rozwój miasta, nie zgodzę się na sklep wielkopowieszchniowy w miejscu hotelu Cracovia. Obiekt powinien pozostać w obecnych gabarytach. Wewnątrz można go natomiast całkowicie przebudować i rozbudować. Zachowując bryłę hotelu, można prowadzić rozbudowę na tym terenie w kierunku pobliskiego bloku mieszkalnego. Inwestor otrzymuje więc drugie tyle powierzchni do zabudowy, nie licząc tego, co może zrobić w części podziemnej. Parking przed hotelem powinien zostać zlikwidowany. Powinna tam być przestrzeń publiczna udostępniona mieszkańcom. Założenie jest takie, aby to, co znajduje się między Muzeum Narodowym a hotelem, było wspólną przestrzenią. Ważne jest więc to, aby nie zabudować tego obszaru. Projekt planu zagospodarowania

dla tego terenu proponuje też

wprowadzenie różnych funkcji pod placem przed hotelem. Mogą tam się znaleźć funkcje usługowe, gastronomiczne, łącznie z podziemnym parkingiem.

(TYM)

KRZYSZTOF GIEMZA, dyrektor Działu Projektów Centrów Handlowych firmy Echo Investment, architekt:

Nasze plany dotyczące Cracovii to wyburzenie budynku i odtworzenie pewnych elementów. Czas tego obiektu w tym miejscu i formie dobiegł końca. Struktura budynku hotelu Cracovia nie nadaje się do adaptacji. Można by tam urządzić akademik o niskim standardzie, ale to nie jest cel inwestycyjny, jaki sobie stawiamy. Ten budynek jest fantastycznie zaprojektowanym hotelem, jednak my nie planujemy tu hotelu. Jeśli funkcji hotelowej nie ma w obiekcie, to nie ma miejsca na ten obiekt. Jest pytanie, czy należy literalnie zachować, czy odtworzyć budynek. Według nas wystarczy odtworzyć jego elementy, aby zachować jego wartości.

Jestem głęboko przekonany, że znajdziemy kompromis, który usatysfakcjonuje wszystkie strony. Ale musi się odbyć debata nad propozycjami kolejnych koncepcji. Nie może być tak, że z góry narzucane są nam takie, a nie inne ramy. Stanowisko władz miasta powinno być ukształtowane po dyskusji nad propozycją.

(MM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski