Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie tunele strachu

MARCIN WARSZAWSKI
Tunel pod rondem Czyżyńskim ma być remontowany w tym roku FOT. JOANNA URBANIEC
Tunel pod rondem Czyżyńskim ma być remontowany w tym roku FOT. JOANNA URBANIEC
Woda kapiąca na głowę, grzyb na ścianach i zamknięte punkty handlowe. Przechodzenie tunelami w różnych częściach miasta do przyjemnych nie należy. Pod rondem Czyżyńskim, Rakowicką czy Wlotową każdego dnia tysiące przestraszonych krakowian przemyka niemal biegiem.

Tunel pod rondem Czyżyńskim ma być remontowany w tym roku FOT. JOANNA URBANIEC

KONTROWERSJE. Krakowskie przejścia podziemne są brudne, zagrzybione i niebezpieczne. W kasie miasta brakuje pieniędzy na ich remont.

Okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Przejście podziemne pod ulicą Konopnickiej kilka lat temu zamknięto. Miasto nadal nie ma pieniędzy na jego remont.

- Należy sprawdzić, czy zarząd nad przejściami podziemnymi i tunelami jest prawidłowo wykonywany - sugeruje Wojciech Wojtowicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa.

Wulgaryzmy na ścianach, smród, woda kapiąca z sufitu i śmieci wysypujące się z koszy. Ponad dwie trzecie dawnych sklepów w tunelach jest pozamykanych lub zdewastowanych. Niektórzy z mieszkańców Nowej Huty wolą nadrobić niemal kilometr drogi niż korzystać z podziemnego przejścia pod rondem Czyżyńskim.

- Kradzież portfela czy jakaś bójka to tutaj codzienność. Idąc na tramwaj, ma się w głowie tylko jedną myśl - pod żadnym pozorem się nie zatrzymywać. Tutaj nie zapuszczają się nawet patrole policji czy straży miejskiej - twierdzi Anna Pietrzak, mieszkanka Nowej Huty.

Niestety, na wielokrotne apele i prośby Rady Dzielnicy Czyżyny w miejskiej kasie nigdy nie było pieniędzy na remont. Teraz pojawiła się szansa.

- Remont tego przejścia podziemnego ruszy w tym roku w ramach przebudowy linii tramwajowej i ulicy Mogilskiej - zapewnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Mieszkańcy mają jednak dystans do obietnic urzędników, patrząc na inne przejście podziemne.

- To, co się dzieje w kwestii tunelu pod ulicą Konopnickiej, jest kpiną. Urzędnicy obiecują remont i jego otwarcie od niemal trzech lat i nic się nie dzieje - twierdzi Krzysztof Gacek, radny dzielnicy VIII Dębniki.

Przypomnijmy, w trakcie wakacji ZIKiT zapewniał, że robi wszystko "aby jesienią wszcząć procedurę przetargową w trybie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym." Niebawem zima dobiegnie końca, a przetargu nadal nie było. Wejście do tunelu jest odgrodzone kratą.

Wiele wątpliwości budzi również niezrealizowany nigdy remont tunelu pod Zakopiańską (prowadzi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

- Miasto przed laty wydało już pieniądze na projekt, a inwestycja uzyskała nawet pozwolenie na budowę, które przez opieszałość urzędników przepadło - zauważa krakowianin Albin Ksieniewicz.

Sytuacja w pozostałych tunelach również jest trudna. Pod Rakowicką zniszczony jest podjazd dla niepełnosprawnych, a samo przejście nieustannie okupowane przez bezdomnych. Pod placem Bohaterów Getta z pękniętego sufitu odchodzi farba, a tunel wielokrotnie był zalewany przez obfite opady deszczu.

Zniszczone tunele to nie tylko problem mieszkańców. Finansowo traci na tym także miasto, w którego kasie raczej się nie przelewa. Obecnie rocznie wpływa do niej 2 mln zł zysku z wynajmu powierzchni usługowo-handlowej. Kwota ta mogłaby być o wiele większa.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski