Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 pustostanów niszczeje, a kolejka po mieszkanie rośnie

AGNIESZKA MAJ
Kamienica przy ul. Starowiślnej 12 stoi pusta Fot. Andrzej Banaś
Kamienica przy ul. Starowiślnej 12 stoi pusta Fot. Andrzej Banaś
Z najnowszych danych Urzędu Miasta wynika, że w Krakowie stoi pustych 510 mieszkań w kamienicach, którymi administruje miejski Zarząd Budynków Komunalnych. Sytuacja pogarsza się, ponieważ w budżecie miasta brakuje pieniędzy na ich remonty.

Kamienica przy ul. Starowiślnej 12 stoi pusta Fot. Andrzej Banaś

KONTROWERSJE. W Krakowie ponad 500 mieszkań komunalnych stoi pustych. Gdyby zostały wykorzystane, zmniejszyłaby się kolejka osób czekających na przydział gminnego lokum. Teraz liczy ona 3 100 rodzin.

 

- Pustostany przez lata stoją i niszczeją, podczas gdy ludzie nie mają gdzie mieszkać - mówi Grażyna Mally ze stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów.

Członkowie stowarzyszenia na własną rękę policzyli niedawno liczbę pustych kamienic w Krakowie. - Według nas jest ich aż 67. Nie wszystkie należą do miasta, część pozostaje w rękach prywatnych właścicieli - mówi Graniwid Sikorski ze stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów.

Podczas spotkań w magistracie, w ramach okrągłego stołu mieszkaniowego, lokatorzy domagali się, aby gmina pokazała im wykaz wszystkich pustych mieszkań. - Urzędnicy uznali jednak, że nie mogą nam dać tej listy, ponieważ ujawniliby adresy miejsc, do których ktoś może się włamać i nielegalnie mieszkać - mówi Grażyna Mally. - I chyba będziemy do tego zachęcać, ponieważ władze miasta nie prowadzą żadnej polityki mieszkaniowej - dodaje Graniwid Sikorski.

Sprawą pustych mieszkań zajęli się radni z komisji mieszkalnictwa Rady Miasta. - Nie powinno tak być, że mieszkania stoją puste, a w kolejce po nie czeka ponad 3 tys. rodzin - mówi radny PiS Bolesław Kosior. Jego zdaniem brak mieszkań dla potrzebujących to jeden z najważniejszych problemów Krakowa. - Niestety, w budżecie miasta nie ma pieniędzy na rozwiązanie tego problemu - mówi Bolesław Kosior.

Urzędnicy tłumaczą, że część z pustych mieszkań nie może zostać wykorzystana na potrzeby lokatorów, ponieważ miasto ma wobec nich inne plany. - Nie można skierować lokatorów np. do pustej kamienicy przy ul. Starowiślnej 12, ponieważ ta nieruchomość jest przeznaczona do sprzedaży - mówi Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.

Inne mieszkania znajdują się jeszcze w wykazie pustostanów, ale gmina znalazła już lokatorów, którzy mają je zasiedlić. Zanim jednak tam się wprowadzą, może upłynąć sporo czasu. - Zdarza się, że lokatorom nie odpowiada mieszkanie, które im proponujemy. Wtedy wskazujemy kolejną lokalizację - mówi Edward Siatka, wicedyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta.

Do pustostanów kierowane są także osoby, które mają wyrok eksmisyjny z innych mieszkań. Nie chcą się jednak do nowego lokum przenieść dobrowolnie i konieczna jest interwencja komornika, co też wydłuża czas zasiedlania. Takich mieszkań, które teoretycznie mają już przypisanego lokatora, choć w praktyce nikt tam nie mieszka, jest w Krakowie 149.

Inną kategorię stanowią mieszkania, które znajdują się w kamienicach o nieuregulowanym stanie prawnym. Gmina nie chce wydawać pieniędzy na ich remont, ponieważ budynek do niej nie należy i w każdej chwili może znaleźć się jego właściciel.

- Moglibyśmy kierować do nich mieszkańców, którzy włożyliby swoje własne pieniądze w niewielki remont i musieliby liczyć się z tym, że w każdej chwili mogą być zmuszeni, aby to mieszkanie opuścić. Korzyść byłaby jednak z tego taka, że przynajmniej przez jakiś czas mieliby gdzie mieszkać - przekonuje Bolesław Kosior.

 

Zdaniem Katarzyny Zapał pomysł nie jest jednak możliwy do zrealizowania. - Do lokali o nieuregulowanym statusie prawnym nie możemy kierować mieszkańców z list oczekujących na mieszkania komunalne - mówi Katarzyna Zapał.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski