MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największy mural w Polsce będzie witał turystów w Krakowie

Redakcja
Ta ściana czeka na artystów Fot. archiwum
Ta ściana czeka na artystów Fot. archiwum
AKCJA. Dotychczas ta ściana straszyła pustką. Teraz ma być wizualną wizytówką miasta. Galeria Krakowska chce oddać w ręce artystów ścianę od strony torów kolejowych.

Ta ściana czeka na artystów Fot. archiwum

O tym, jak powinien wyglądać konkurs na takie malowidło i kto ma zasiadać w jury, dyskutowali wczoraj w MOCAK przedstawiciele Galerii Krakowskiej, dziennikarze, konserwatorzy, przedstawiciele miasta.

Witając gości, Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u, stwierdziła, że cieszy się, iż to właśnie w tym miejscu odbywa się debata o jakości przestrzeni publicznej.

- Jednocześnie chciałam zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo, jakim jest stwierdzenie "postaramy się określić temat i konwencję plastyczną". To próba przejęcia władzy, która powinna należeć do artystów. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - zauważyła.

Od razu zareagował Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej, który stwierdził, że nie zamierza w tym względzie ograniczać artystów. Chce, by ściana stała się wizytówką miasta, wizualnym powitaniem osób przyjeżdżających do Krakowa. Koszt realizacji muralu to kilkadziesiąt tysięcy, a nagroda dla artysty - 20 tys. zł.

- Wiem, że to trudne zadanie. W pobliżu jest zarówno historyczna architektura, jak i budynki współczesne. Dodatkowo sama ściana nie ułatwi pewnie zadania. Trzeba wziąć pod uwagę otwory okienne i rury wentylacyjne. A chodzi o ponad 1200 mkw. - tłumaczył Wysokiński.

Zaproszony do dyskusji architekt Romuald Loegler sugerował, żeby - zamiast myśleć o muralu - postawić na inne formy wizualne, jak choćby światła. Formę ściennych rysunków uznał za "nienowoczesną" i nieodpowiednią do tego miejsca. Ale Artur Wabik, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, argumentował, że choć mural jako technika z pewnością nie jest nowością, wobec jego odżywania warto skorzystać z tej formuły. Przy okazji wspomniał o największych mierzących się ze ściennym malowaniem - jak Banksy czy Blu.

To pionierskie działanie w Krakowie, dzięki któremu ma szansę powstać największy mural w Polsce. Warto zaznaczyć, że to trend, który dziś jest widoczny na świecie. Galerie handlowe chętnie udostępniają ściany artystom, a pomieszczenia - galeriom sztuki i bibliotekom.

Łukasz Gazur

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski