Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto oddaje bulwary wiślane dla barek

PIOTR TYMCZAK
Teraz barki cumują pod Wawelem i na Kazimierzu (na zdjęciu barka Basia) Fot. Wojciech Matusik
Teraz barki cumują pod Wawelem i na Kazimierzu (na zdjęciu barka Basia) Fot. Wojciech Matusik
Radykalny zwrot w planach związanych z zagospodarowaniem bulwarów wiślanych w Krakowie.

Teraz barki cumują pod Wawelem i na Kazimierzu (na zdjęciu barka Basia) Fot. Wojciech Matusik

ROZWÓJ MIASTA. Nowy plan zezwala na cumowanie jednostek pływających niemal na całej długości Wisły od mostu Zwierzynieckiego do stopnia Dąbie

Wcześniej władze miejskie forsowały pomysł, aby barki, statki i inne jednostki pływające cumowały na Wiśle tylko w wybranych miejscach. Teraz może być ich tyle, że z brzegu nie będzie widać rzeki, bo ją zasłonią.

Nie będzie jedynie miejsca dla barek mieszkalnych. - To tak jakby ustawić na Plantach przyczepy kempingowe - tłumaczy Monika Antoniuk, główny projektant planu.

"Barki mogą być, ale niech też pływają" - rozmowa z Janem Janczykowskim, małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków >>

Nowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla nabrzeża Wisły zezwala na lokalizację usług na wodzie (w formie jednostek pływających) niemal na całej długości od mostu Zwierzynieckiego do stopnia wodnego Dąbie. To duża zmiana w porównaniu z pierwszą wersją projektu planu.

- Początkowo barki i inne jednostki pływające zlokalizowaliśmy w wybranych miejscach, tak aby w jak największym stopniu chronić widok na zabytkowy Kraków i Wisłę - przyznaje Monika Antoniuk.

Powstaje on od połowy 2007 roku. Pierwszy raz plan został wyłożony wiosną 2010 roku. Zbiegło się to z powodzią, która wymusiła korekty w projekcie dotyczące ochrony przeciwpowodziowej.

Po wyborach samorządowych doszło do zmian na stanowiskach w urzędzie. A wraz z nimi pojawiły się też nowe wizje zagospodarowania bulwarów, w których uwzględniono część uwag inwestorów, chętnych do robienia biznesu nad rzeką. W efekcie wolna od barek ma być jedynie część zakola Wisły pod Wawelem oraz fragment nabrzeża od strony Kazimierza.

- W przypadku jednostek pływających po Wiśle najważniejsza powinna być ich forma. Najgorsza z możliwości, to nibybarki klecone na pływających pomostach, które nie mają nic wspólnego z jednostką pływającą - komentuje prof. Aleksander Böhm, dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Przy określania liczby statków i barek trzeba brać pod uwagę ochronę przeciwpowodziową: - Takie jednostki zawężają koryto Wisły. Musi być plan ich odholowania. Gdyby podczas powodzi zaczęły się urywać, uderzać w mosty, to byłby dramat - twierdzi prof. Böhm.

Planiści zapewniają, że projekt planu pod względem ochrony przeciwpowodziowej został uzgodniony z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej.

Plan odnosi się także do zabudowy nad Wisłą. W ciągu lat zmieniały się koncepcje prywatnego inwestora dotyczące zagospodarowania terenu, na którym stoi dawny hotel "Forum". W nowym projekcie planu dla bulwarów, po rozpatrzeniu uwag inwestora, na tym obszarze uwzględniono nie tylko zabudowę usługową, ale też mieszkaniową, zaznaczając, że terenów zielonych ma być nie mniej niż 20 procent, a wskaźnik powierzchni zabudowy nie większy niż 65 procent.

Planiści pozostawili plażę w rejonie hotelu, jednakże w przyszłości obsługujący ją budynek będzie musiał być obniżony i wbudowany w wał. Uwzględnili też uwagi innego inwestora, który chce urządzić kolejną plażę - w rejonie mostu Kotlarskiego (od strony Grzegórzek).

W górę od mostu Zwierzynieckiego po stronie Dębnik zarezerwowano zaś tereny, które mogą być przeznaczone na rekreację (m.in. boiska, urządzenia do zabawy). Podobnie może zostać wykorzystana część bulwaru od strony Dąbia.
Nie zmieniło się to, że tereny wzdłuż rzeki mają mieć głównie charakter parku, gdzie można spacerować na długości ok. 6 km.

Planiści liczą na to, że Rada Miasta uchwali plan dla bulwarów w I kwartale 2013 roku.

Nowe plany dla Bulwarów

* Jednostki pływające, takie jak statki, jachty, barki restauracyjne, hotele na wodzie, będą mogły cumować na całej długości rzeki od mostu Zwierzynieckiego do stopnia Dąbie, z wyłączeniem części zakola Wisły pod Wawelem i fragmentu bulwaru od strony Kazimierza (naprzeciwko dawnego hotelu "Forum").

* Na działce z hotelem "Forum" obok zabudowy usługowej mogą także powstać budynki mieszkalne.

* Plaża z basenem może zostać na swoim miejscu przy hotelu "Forum", ale towarzyszący jej budynek musi zostać obniżony.

* Miejsce dla kolejnej plaży wyznaczono w sąsiedztwie mostu Kotlarskiego od strony Grzegórzek.

* Plan nie zakłada pozostawienia balonu widokowego przy moście Grunwaldzkim. Dla balonu nie wyznaczono też w planie żadnego nowego miejsca w rejonie bulwarów.

Piotr Tymczak

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski