18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła musi być w sieci

Redakcja
Beata Chodacka FOT. ARCHIWUM
Beata Chodacka FOT. ARCHIWUM
ROZMOWA z BEATĄ CHODACKĄ, członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, koordynatorką Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych w Małopolsce

Beata Chodacka FOT. ARCHIWUM

- Co to jest e-learning i czy nasza szkoła go lubi?

- Mówimy tu o nauczaniu na odległość, które od lat jest znane np. w szkołach korespondencyjnych. Dziś do tego sposobu poznawania wiedzy dołączyły media, m.in internet. Czy polska szkoła lubi to, czy nie, ludzie korzystają z wiedzy dostarczanej zdalnie. E-learning to nie tylko specjalnie przygotowane kursy, to też nauka poprzez dyskusje na forach internetowych, wirtualne wycieczki, projekty między-szkolne, samouczki czy konkursy on-line. Dla uczniów naturalne jest szukanie informacji w sieci, młodzież jest w internecie. Coraz większa rzesza nauczycieli wykorzystuje w nauczaniu swoich przedmiotów smartfony, Facebook i inne portale społecznościowe.

- Nie można udawać, że internetu nie ma...

- Więcej: szkoła i nauczyciele muszą być w sieci, aby wskazywać, jak poprawnie funkcjonować w cyberprzestrzeni. Z przekazywaniem zdalnie wiedzy i umiejętności powinno łączyć się e-wychowanie. Młodzież trzeba uczulić m.in. na stosowanie tzw. netykiety na forach, przekazać, jak ważne jest bezpieczne zawieranie znajomości, poszanowanie praw autorskich itp.

- Właśnie został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs TIK?-TAK!, z informatyki i wiedzy o nowych technologiach. Co o małopolskich uczniach mówią jego wyniki?

- Konkurs jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. W tym roku duży nacisk położyliśmy na pytania dotyczące właśnie zachowań w sieci, portali społecznościowych, bezpieczeństwa i zagrożeń w internecie. W konkursie wzięło udział ponad 22 tys. uczniów z 900 szkół. Małopolscy uczniowie znaleźli się w czołówce: pierwsze miejsce w Polsce na poziomie szkół podstawowych (zajął je uczeń z SP nr 113 w Krakowie) oraz drugie na poziomie szkół gimnazjalnych (Gimnazjum nr 16 w Krakowie) i ponadgimnazjalnych (I LO w Chrzanowie)! Wysoka wiedza naszych uczniów wynika m.in. z tego, że w wielu małopolskich szkołach poszerzono program nauczania informatyki, np. o przygotowanie do egzaminów ECDL - dla uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych.

- Czy nauczyciele są przygotowani do pracy w społeczeństwie informatycznym?

- W Polsce mniej niż w samej Małopolsce, gdzie od czterech lat realizowany jest program "Doskonalenie Zawodowe Nauczycieli". Objęto nim sześć tysięcy osób. Już prawie połowa potwierdziła swoje kompetencje certyfikatem ECDL.

- Jak Pani myśli: za 10 lat uczeń nadal będzie miał papierowe podręczniki w plecaku?

- Może dzieci będą mieć konto na platformie, tablet w domu, tablet w szkole i to wystarczy. Tornister jak kałamarz, będzie terminem historycznym.

Rozmawiała MAŁGORZATA MROWIEC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski