18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mamy płacić podatki w Krakowie?

Redakcja
Bogusław Kośmider Fot. Andrzej Banaś
Bogusław Kośmider Fot. Andrzej Banaś
- Jakie bonusy będą mieli ci, którzy zdecydują się zmienić miejsce płacenia podatków na Kraków?

Bogusław Kośmider Fot. Andrzej Banaś

Rozmowa z BOGUSŁAWEM KOŚMIDREM, przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

- Przygotowujemy dwa rodzaje zachęt. Pierwsze z nich będą polegać na preferencjach przy zapisach do żłobków, przedszkoli, wypłacaniu becikowego. Na razie jest z tym problem prawny, ponieważ generalny inspektor ochrony danych osobowych uważa, że przy np. rekrutacji nie powinno być brane pod uwagę miejsce, gdzie płaci się podatki. Ale na pewno w przyszłości ci, którzy płacą w Krakowie podatki, będą mieli preferencje w korzystaniu z oferty miasta . Drugi rodzaj zachęt to możliwość wygrania nagród. Jeśli ktoś zarejestruje się na stronie internetowej www.krakow.pl/podatki może brać udział w konkursach, w których ma szansę wygrać m.in. przelot samolotem do Warszawy, kolację w restauracji, nocleg w hotelu.

- Ile pieniędzy dzięki tej akcji może wpłynąć do budżetu Krakowa?

- W tym roku wiele nie spodziewamy się po tej akcji. W Warszawie po dwóch latach liczba podatników wzrosła o 10 proc. Gdyby udało się to osiągnąć w Krakowie, to w 2014 roku mielibyśmy o 15 tys. podatników więcej, a to oznacza ponad 20 mln zł więcej w budżecie Krakowa.

- Mieszkańcy skarżą się, że od Krakowa dostają coraz mniej: oświetlenie uliczne świeci się krócej, więcej za to trzeba będzie płacić za obiady w szkołach. Dlaczego więc mamy dawać miastu więcej pieniędzy?

- To obywatel decyduje, gdzie chce płacić podatki. Jeśli tu pracuje, korzysta z komunikacji, becikowego, to jest nieuczciwością płacić podatki gdzie indziej. To taka sytuacja: tam zasilam gminę, a tu korzystam. Choć niektórzy narzekają, to jednak trzeba pamiętać, że Kraków jest wskazywany jako najatrakcyjniejsze miejsce do zamieszkania.

- W małych gminach korzyści z płacenia podatku PIT są widoczne. Jakie mamy gwarancje, że u nas nie zostaną wydane np. na podwyżki dla urzędników?

- W Krakowie efekty też mogą być widoczne. Będziemy wiedzieć, o ile wzrósł podatek i jak to wygląda w poszczególnych dzielnicach. Jakiś procent od tego wzrostu trafi do dzielnic, dzięki czemu będziemy mogli powiedzieć, że ten chodnik został wyremontowany za pieniądze z akcji. Powstał pomysł, aby zorganizować konkurs dla dzielnic, które najwięcej uzbierają. Wtedy jednak inne nie otrzymałyby nic.

Dlatego na razie zostajemy przy podziale tych pieniędzy dla każdej dzielnicy. W przyszłości nie unikniemy jednak tego, aby budżety dzielnic były uzależnione od podatku PIT.

Rozmawiała Agnieszka Maj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski