Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworodki bezpieczne w Ujastku

NAT
ZDROWIE. Dobra wiadomość dla przyszłych matek. Zakończyła się rozbudowa Oddziału Intensywnej Terapii Neonatologicznej Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek w Krakowie.

Jeszcze kilka lat temu Szpital Ujastek miał opinię komfortowej placówki dla kobiety w ciąży, która w sytuacjach krytycznych musi odsyłać noworodki wymagające ratowania życia do innych szpitali. Teraz się to zmieniło. Oddział funkcjonujący w Ujastku pozwala ratować bardzo niedojrzałe wcześniaki, których waga w chwili urodzenia nie przekracza 1000 gramów. Najmniejszym dzieckiem uratowanym w szpitalu był noworodek ważący 470 gramów.

- Gdy 3,5 roku temu tworzyliśmy oddział Intensywnej Terapii Neonatologicznej wydawało nam się, że dziewięć stanowisk zabezpieczy nasze potrzeby dzieci rodzących się u nas i tych, które do nas trafiają. Już po kilku miesiącach okazało się, że tych miejsc brakuje - mówi dr Marek Kowalski, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek.

Obecnie szpital dysponuje 22 stanowiskami intensywnej terapii noworodkowej oraz stanowiskami wzmożonej opieki neonatologicznej. Wyposażony jest m.in. w nowoczesne inkubatory, aparaty do wspomaganego oddechu, respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne i zaplecze laboratoryjne.

Już wczoraj, nowo otwarty oddział był pełen. - Ciąż patologicznych wciąż przybywa. Coraz lepiej sobie z nimi radzimy, ale konsekwencją tego jest wzrost liczby noworodków, które potrzebują intensywnej opieki medycznej. Rozbudowa oddziału neonatologicznego była konieczna - wyjaśnia dyrektor.

Oddział hospitalizuje też małych pacjentów urodzonych w innych małopolskich szpitalach oraz z sąsiednich województwach: świętokrzyskim, śląskim czy podkarpackim.

- Wraz z dwoma krakowskim, Szpitalem Uniwersyteckim oraz Dziecięcym Szpitalem Uniwersyteckim, w pełni zabezpieczamy populację województwa małopolskiego w zakresie intensywnej terapii noworodkowej - podkreśla dr Kowalski.

Szpital Ujastek to pierwsza niepubliczna placówka w Polsce, która posiada najwyższy, trzeci stopień referencyjności świadczeń medycznych z zakresu neonatologii. Porody i świadczenia ratujące życie noworodków nie podlegają limitowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - W zasadzie nie zdarzają się sytuacje, kiedy musimy odesłać pacjentki czy noworodki do innego szpitala - zapewnia dyrektor.

(NAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski