Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki jubileusz harcerskiej legendy

Redakcja
Harcerze 3. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Lasku Wolskim. Rok 1912. Fot. Archiwum "Zielonej Trójki"
Harcerze 3. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Lasku Wolskim. Rok 1912. Fot. Archiwum "Zielonej Trójki"
Za początek polskiego harcerstwa uznaje się 22 maja 1911 r., kiedy to Andrzej Małkowski wydał rozkaz powołujący formalnie cztery drużyny skautowe.

Harcerze 3. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Lasku Wolskim. Rok 1912. Fot. Archiwum "Zielonej Trójki"

TRADYCJA. Krakowski szczep "Zielona Trójka" rozpoczyna obchody 100-lecia istnienia

Idea ta rozprzestrzeniała się bardzo szybko i już w listopadzie tego samego roku w Krakowie powstały pierwsze drużyny harcerskie. Wśród nich była także 3. Krakowska Drużyna Harcerska im. Kazimierza Pułaskiego, która dała początek obecnej "Zielonej Trójce". - Od stu lat harcerki i harcerze z zielonymi chustami spotykają się przy ogniskach. Choć formy pracy harcerskiej bardzo się zmieniły, wciąż niezmienione trwają jej ideały, a harcerstwo nadal jest wielką przygodą - mówi Grażyna Sławińska, szczepowa "Zielonej Trójki", której przygoda z harcerstwem trwa nieprzerwanie od ponad 10 lat.

Jubileusz stulecia to doskonała okazja, aby przypomnieć społeczeństwu, jak wielki wkład w rozwój wielu pokoleń krakowian miał "zielony szczep". Harcerze zapraszają wszystkich do wspólnego, trzydniowego świętowania, które rozpocznie się dziś o godz. 19 koncertem charytatywnym w Klubie Żaczek. Wśród zaplanowanych atrakcji jest również gra miejska "Orientacja - konspiracja 1918" (start w piątek o godz. 14 - arkady Sukiennic) oraz uroczysta zbiórka wszystkich pokoleń "Trójki", która odbędzie się w sobotę.

- Obecnie "Zieloną Trójkę" tworzy w sumie około 80 osób. Najwięcej harcerzy to uczniowie szkoły podstawowej. Uroczysty apel jest okazją do spotkaniu się zarówno tych, którzy dawniej tworzyli nasz szczep, jak i współcześnie angażują się w harcerskie inicjatywy - mówi szczepowa Grażyna Sławińska. Dodaje, że w okresie szczytowej popularności harcerstwa "zielone drużyny" liczyły nawet kilkuset harcerzy.

Sobotnią zbiórkę poprzedzi msza św. w kościele oo. Karmelitów na Piasku (godz. 17). Następnie odbędzie się apel w Barbakanie. Dalsza część spotkania będzie mieć miejsce w sali Kupieckiej Urzędu Miasta Krakowa.

Do grona harcerzy przez wiele lat działających w "Zielonej Trójce" należał obecny przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. - Przez piętnaście lat harcerskiej służby wiele się zdarzyło. Byłem szeregowym, zastępowym, nawet zastępcą komendanta. Harcerstwo było nie tylko wielką przygodą, ale także szkołą życia. Dziś młodych pewnie trudniej zachęcić do harcerstwa, bo mają więcej alternatyw. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że harcerstwo było właściwą decyzją - mówi Bogusław Kośmider. Dodaje, że właśnie w harcerstwie poznał swoją żonę oraz wielu przyjaciół. - Ludzi, którzy sprawdzą się w różnych harcerskich sytuacjach można być pewnym przez całe życie - dodaje przewodniczący.

Rozpoczynające się obchody są częścią XIX edycji programu "Młodzież pamięta - w 93 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę". - "Zielona Trójka" zawsze stawiała na wychowanie patriotyczne i służbę ojczyźnie. Naszych harcerzy zawsze uczyliśmy samodzielności i odwagi. Poszczególne drużyny wielokrotnie stawały na wysokości zadania służąc ludziom i ojczyźnie. Mamy nadzieję, że nigdy nie braknie młodzieży gotowej i chętnej do harcerskie służby - podsumowuje Grażyna Sławińska, szczepowa "Zielonej Trójki".

Marcin Warszawski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski