Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbieraj nakrętki, pomóż chorym dzieciom

Redakcja
Zbiórka nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie ponad 130 wolontariuszy rozsianych po całym kraju Fot. archiwum organizatorów
Zbiórka nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie ponad 130 wolontariuszy rozsianych po całym kraju Fot. archiwum organizatorów
Na Uniwersytecie Rolniczym od czterech lat trwa największa w Polsce akcja zbierania plastikowych nakrętek. Pieniądze uzyskane z ich sprzedaży przeznaczane są na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.

Zbiórka nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie ponad 130 wolontariuszy rozsianych po całym kraju Fot. archiwum organizatorów

POMOC. Specjalny konkurs dla Czytelników "Dziennika Polskiego"

Jednak zbiórka nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie ponad 130 wolontariuszy rozsianych po całym kraju. Kampania "Na nas NIE musisz głosować" to nietypowa akcja promująca właśnie taką formę wolontariatu.

Pomysł kampanii zrodził się w okresie przedwyborczym. - Cały Kraków był oklejony plakatami zachęcającymi do głosowania na kandydatów. Postanowiliśmy zrobić coś na przekór, stąd nasze hasło "Na nas NIE musisz głosować" - my pomagamy innym z własnej woli - mówi Michał Żukrowski, koordynator akcji "Zakrętki.info".

Plakaty z uśmiechniętymi wolontariuszami pojawiły się w różnych punktach miasta, a MPK zaproponowało wyświetlanie spotów w autobusach. - W ten sposób chcemy zachęcić krakowian do zbierania nakrętek - mówi Michał Żukrowski. I dodaje, że włączyć może się każdy. - Mamy koordynatorów na terenie niemal całej Polski. Są to m.in. nauczyciele, ale także kierowca karetki, policjant, żołnierz, rodzinny dom dziecka w Łodzi, prywatny przedsiębiorca z Rzeszowa, a także wielu studentów.

Żeby pomóc, wystarczy zbierać plastikowe nakrętki z oznaczeniem PE, PP lub "trójkątem ze strzałek" i dostarczać je w wyznaczonych terminach do magazynu (ul. Balicka 253). Uzbierane zakrętki trafiają do firm przetwarzających odpady, które wykorzystują je do produkcji rzeczy z plastiku, przede wszystkim wiader i łopat do śniegu. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, głównie wózków inwalidzkich, ale także pomp insulinowych czy kamizelek drenażowych. O dofinansowanie w ramach programu (maksymalnie 15 tys. zł) mogą starać się dzieci do 18 roku życia, pochodzące z potrzebujących rodzin. - Za kilogram nakrętek, czyli około 400 sztuk, można dostać średnio 50 gr, w Krakowie 1 zł, a czasami więcej. Gdyby każdy Polak przyniósł jedną zakrętkę moglibyśmy kupić aż dziesięć podstawowych wózków inwalidzkich - tłumaczy Michał Żukrowski.

Zbiórkę od początku wspierają władze Uniwersytetu Rolniczego, które dotąd udostępniały mniejszy budynek, a od tego roku akademickiego kanclerz ds. administracyjno-gospodarczych Magdalena Bialik przeznaczyła na ten cel nowy, duży magazyn, wyposażony w sprzęt przeciwpożarowy oraz siatkę zabezpieczającą nakrętki. Starania organizatorów docenił także Rzecznik Praw Dziecka, który objął akcję honorowym patronatem. Kampania "Na nas NIE musisz głosować" to tylko jeden z elementów zachęcających do wolontariatu.

"Dziennik Polski" jako jedna z pierwszych gazet obszernie opisał akcję. - Tekst trafił do ogólnopolskich portali, co przyczyniło się do większego zainteresowania kampanią - mówi Michał Żukrowski. I dodaje, że dla czytelników "Dziennika Polskiego" przygotował specjalny konkurs. - Proszę przesyłać na adres [email protected] zwariowane zdjęcia zakrętek, zrobione w nietypowych sytuacjach, z dopiskiem "Dziennik Polski". Na autora najciekawszej fotografii czeka koszulka z zakręconym logo - zachęca.

Marta Stanisz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski