Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak mieszkań, jest stół

Redakcja
- Nasza sytuacja jest tragiczna. Proszę nie traktować nas jak oszołomów - przekonuje Jadwiga Tajchman ze Stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywnej w Obronie Praw Lokatorów. To jedno z kilkunastu stowarzyszeń, fundacji, organizacji pozarządowych, których przedstawiciele zasiedli przy Okrągłym Stole Mieszkaniowym. Jego cykliczne obrady ruszyły w krakowskim magistracie.

DIALOG SPOŁECZNY. W tej kadencji miasto chce oddać 1000 - 1500 mieszkań komunalnych

W ostatnim czasie osoby mające problemy mieszkaniowe brały udział w licznych manifestacjach. Władze miasta zdecydowały się na debatę, która ma pomóc w rozwiązaniu trudnej sytuacji takich osób. Przy okrągłym stole mają być poruszone tematy powiększania gminnego zasobu mieszkaniowego, w tym rozwój budownictwa komunalnego, problem wysokości czynszów z tytułu najmu gminnych lokali, problem zaległości czynszowych i groźby eksmisji, pomoc osobom bezdomnym.

- Chcę forsować stworzenie programu krajowego pomocy samorządom w realizacji zadań związanych z mieszkalnictwem - zapowiada Andrzej Duda, radny PiS, który był inicjatorem okrągłego stołu. 9 października został wybrany do Sejmu i zamierza bronić interesów lokatorów jako poseł.

- Będę chciał zorganizować spotkanie z nowo wybranymi posłami i w pakiecie rzeczy, które chce im przedstawić, będą kwestie mieszkaniowe - informuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Pytano mnie, czy w obliczu protestów ulicznych Rada Miasta powinna się zgodzić na Okrągły Stół Mieszkaniowy. Wtedy i teraz mówię tak - podkreśla Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta. W kolejnych 3 latach oczekuje przeprowadzenia reformy mieszkaniowej Krakowa, m.in. wdrożenia systemu pozyskiwania mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, remontu miejskiego zasobu mieszkaniowego, przyspieszenia sprzedaży mieszkań, uwolnienia cząstkowych udziałów gminy w całych budynkach, rozwiązania problemu niepłacenia zobowiązań mieszkaniowych przez osoby o różnym statusie, rewitalizacji obszarów zdegradowanych i rehabilitacja starej zabudowy blokowej.

- Jesteśmy jedynym miastem, które wybudowało całe osiedle komunalne. Obecnie budujemy dwa następne. Chcemy też kupować mieszkania - zaznacza prezydent Majchrowski.

Szacuje, że w tej kadencji może uda się oddać 1000 - 1500 gminnych mieszkań. Według stanu na 30 września gmina, aby zrealizować obowiązki wynikające z prawomocnych orzeczeń sądowych, powinna zapewnić 1169 lokali socjalnych z tytułu orzeczonej eksmisji z zasobu prywatnego. Na realizację oczekuje także 1395 wyroków z zasobu gminy. Na pomoc mieszkaniową w związku ze spełnieniem kryteriów niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów oczekuje 609 osób/rodzin. Dodatkowo 209 osób/rodzin oczekuje na propozycję zawarcia umowy najmu lokalu.

- Za mojej kadencji ponad 3 tysiące osób dostało mieszkanie - podkreśla prezydent Majchrowski. - Niestety, sąd wydał wyrok mówiący o tym, że nie ma możliwości przyznawania mieszkań w trybie nadzwyczajnym. To blokuje szybką pomoc mieszkaniową dla osób, które są w najgorszej sytuacji.

(TYM)

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski