Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni stracą pracę

Redakcja
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Dofinansowanie stanowisk pracy dla niepełnosprawnych sprawia, że coraz więcej z nich pracuje. Wraz ze wzrostem zatrudnienia zwiększa się jednak kwota dopłat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ubiegłym roku Sejm zadecydował o obniżeniu kwot dofinansowania.

Fot. Anna Kaczmarz

KONTROWERSJE. - Nowe przepisy zlikwidowały zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Ustawa z października ubiegłego roku wprowadza wiele nowości dotyczących zasad zatrudniania niepełnosprawnych. Zlikwidowała możliwość dopłacania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do stanowisk pracy dla pracowników z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, jeśli są już emerytami. Obniżono także stawki dofinansowania PFRON dla niepełnosprawnych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Jak poinformował nas Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON, zgodnie z nowymi przepisami osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności otrzymają miesięczną refundację na dotychczasowym poziomie (514,33 zł). Obniży się refundacja składek dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (do poziomu 308,6 zł) oraz dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, które miesięcznie będą otrzymywać 154,3 zł. Nowe stawki weszły w życie od 1 czerwca.

Mniejszą kwotę dofinansowania dostaną pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. - Tyle się mówi o pomocy dla niepełnosprawnych, a teraz się okazuje, że po cichu wprowadzone zostały dla nas dodatkowe bariery. Już teraz mój pracodawca powiedział mi, że nie wie, czy przedłuży mi umowę, bo dostanie mniejszą refundację z PFRON. Czy naprawdę nie ma innych sposobów na oszczędzanie, tylko na nas? - denerwuje się pani Barbara, niepełnosprawna zatrudniona w krakowskiej firmie.

Przeciwko zmianom w ustawie protestuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Nowe przepisy zlikwidowały zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

POPON chce przeprowadzić badania na temat tego, jak nowe przepisy wpłynęły na liczbę pracujących niepełnosprawnych. Ankiety zostaną przekazane pracodawcom. - Nowe przepisy wchodzą stopniowo w życie od stycznia tego roku. Już teraz można powiedzieć, że spada liczba zatrudnionych niepełnosprawnych. Chcemy zorientować się, jaka jest skala tego zjawiska - mówi prezes Jan Zając.

POPON planuje zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem tej organizacji sprzeczny z konstytucją jest m.in. przepis o zlikwidowaniu dofinansowania dla niepełnosprawnych emerytów. Według POPON to "naruszenie zasady równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Pozbawienie pracodawców tej formy wsparcia ze strony władz publicznych ogranicza w istotny sposób korzystanie przez emerytów z konstytucyjnych praw i wolności w zakresie prawa do pomocy Państwa w zapewnieniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej" - czytamy w stanowisku POPON. - Już dwie sprawy wygraliśmy w Trybunale Konstytucyjnym, teraz też mamy taką nadzieję. Problem jednak polega na tym, że rozstrzygnięcie może potrwać kilka lat - mówi Jan Zając.

Jak nas poinformował Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON w Krakowie, w pierwszym kwartale tego roku swoją działalność gospodarczą prowadziło 661 osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Zatrudnionych w zakładach pracy chronionej jest znacznie więcej. - Co siódmy Polak jest osobą niepełnosprawną. Główną przyczyną wykluczenia społecznego tej grupy jest brak pracy - mówi Jan Zając.

Jak podaje Urząd Wojewódzki, w Małopolsce zatrudnionych jest ponad 16 tys. osób w zakładach pracy chronionej.

(AM)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski