Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Czyżynach będzie zabytkiem?

Redakcja
Wpis do rejestrów zabytków może uchronić pas startowy Fot. Anna Kaczmarz
Wpis do rejestrów zabytków może uchronić pas startowy Fot. Anna Kaczmarz
KONTROWERSJE. Istnieje obawa, że deweloperzy będą chcieli budować na niepowtarzalnym w skali kraju terenie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny. Wpis do rejestrów zabytków może uchronić pas startowy.

Wpis do rejestrów zabytków może uchronić pas startowy Fot. Anna Kaczmarz

Radni Dzielnicy XIV Czyżyny wystąpili do prezydenta Krakowa o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu jak najszybsze wpisanie terenu byłego pasa startowego do rejestru zabytków. - Pas startowy jest unikalny i ma niezwykłe walory historyczne. Uważamy, że teren ten powinien podlegać ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie zabytków. Między innymi dlatego powinien pozostać wolny do zabudowy - mówi Wojciech Krzysztonek, przewodniczący Rady Dzielnicy XIV Czyżyny. Dodaje, że podejmowane będą wszelkie działania mające zapobiec planom ewentualnej inwestycji deweloperskiej, o której coraz częściej mówi się w kontekście tego terenu.

Podobnego zdania jest dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. - W pełni popieram stanowisko radnych dzielnicy. Teren pasa startowego to dziedzictwo całego Krakowa. To właśnie tutaj udało się po 40 latach od zamknięcia lotniska wskrzesić krakowską tradycję lotniczą inaugurując w 2003 roku Małopolski Piknik Lotniczy - mówi dyrektor Krzysztof Radwan. Dodaje, że aktualnie trwają prace porządkowe na terenie odkupionym w 2009 od Agencji Mienia Wojskowego. Dzięki temu już niebawem Muzeum Lotnictwa przybędą 4 hektary powierzchni, która zostanie wykorzystana dla zwiedzających. - Robimy wszystko, co w naszej mocy by przywrócić terenowi dawną funkcję. Niestety ludzie przez wiele lat zrobili z tego miejsca dzikie wysypisko śmieci. Teraz teren będzie ogrodzony. Problem dzikich wyścigów również został zminimalizowany - mówi Krzysztof Radwan. Jak dowiedzieliśmy się, wpis nie uniemożliwi wykorzystywania pasa startowego do celów lotniczych, a jedynie zabezpieczy przed ewentualną zabudową.

Opinie o możliwość wpisania pasa startowego do rejestru zabytków zapytaliśmy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. - Na razie wpisanie całego pasa do rejestru zabytków nie jest możliwe. Podjęte zostaną natomiast procedury mające na celu wpis części zachodniej, gdyż jej stan prawny jest uregulowany. Myślę, że stanie się to jeszcze w tym roku - mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Dodaje, że co do części wschodniej przez lata nikt nie zadbał o wykup wszystkich działek i mogą się jeszcze pojawić sprawy roszczeniowe.

(WARS)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski