Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zatrzymać absolwentów i na tym zarobić

Redakcja
Radni chcą zająć się stworzeniem warunków, które zachęciłyby do inwestowania w Krakowa Fot. Anna Kaczmarz
Radni chcą zająć się stworzeniem warunków, które zachęciłyby do inwestowania w Krakowa Fot. Anna Kaczmarz
Nowa Komisja Rozwoju i Innowacji w Radzie Miasta ma ambicję pchnięcia Krakowa na nowe tory pod względem rozwoju gospodarczego. Chce tego dokonać poprzez ściślejszą współpracę pomiędzy władzami miasta, województwa, uczelni i biznesem. O to zabiegał także "Dziennik Polski".

Radni chcą zająć się stworzeniem warunków, które zachęciłyby do inwestowania w Krakowa Fot. Anna Kaczmarz

GOSPODARKA. Rozwój ma zapewnić ściślejsza współpraca pomiędzy władzami miasta, województwa, uczelni i biznesem. O to zabiegał także "Dziennik Polski".

Jednym z najważniejszych celów działań komisji ma stać się zatrzymanie absolwentów szkół wyższych w Krakowie. - Gdyby dodatkowo tylko jeden na 24 absolwentów zostawał w Krakowie, można by zwiększyć dochód miasta o 1 procent rocznie - mówił Paweł Węgrzyn, przewodniczący Komisji Rozwoju i Innowacji Rady Miasta podczas pierwszego posiedzenia nowej komisji. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda Stanisław Kracik, Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski, przedstawiciele rektorów szkół wyższych i Piotr Legutko, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego".

Co roku uczelnie krakowskie kończy 48 tys. osób. Według radnych, konieczne jest zapewnienie pracy dla dodatkowych 2 tys. z nich w mieście. Miejsca dla nich mógłby stworzyć jeden duży inwestor, którego udałoby się ściągnąć do Krakowa.

Radni chcą zająć się stworzeniem warunków, które zachęciłyby do inwestowania w Krakowa. Według nich można to osiągnąć poprzeć ściślejszą niż do tej pory współpracę pomiędzy uczelniami, władzami miasta, a inwestorami.

W ciągu najbliższych miesięcy przygotowany zostanie program lepszej obsługi inwestorów. W planie jest także przeprowadzenie inwentaryzacji terenów inwestycyjnych w Krakowie, uporządkowanie wokół nich infrastruktury. Kraków ma być promowany jako miasto przyjazne inwestorom. Utworzony zostanie Dział Obsługi Inwestora, tak aby wszystkie sprawy związane z obsługą firmy można było załatwić w jednym miejscu.

Radni planują utworzyć strefę gospodarczą w Nowej Hucie. Jej wstępna koncepcja ma być gotowa już w na początku kwietnia tego roku. W tym roku planuje się także przygotowanie programu aktywizacji gminy w istniejących klastrach technologicznych.

Magistrat ma także włączyć się w działania na rzecz wsparcia krakowskich uczelni. Efektem tej współpracy ma być dostosowanie wyższego szkolnictwa do potrzeb runku pracy, a także lepsze powiązanie prowadzonych badań naukowych z potrzebami przedsiębiorstw.

Kolejnym celem nowej komisji jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Krakowie. Powstaną plany pokrycia miast bezprzewodowym dostępem do internetu. W magistracie wdrożony zostanie elektroniczny system śledzenia spraw.

Wszystkie te pomysł zostały zwarte w projekcie uchwały, które Rada Miasta chce uchwalić w marcu. Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta powiedział, że trójkąt: władza, biznes, nauka przyniesie już niedługo konkretne efekty. - Pierwsze już są. W tegorocznym budżecie miasta zostały zapisane pierwsze kwoty na realizację przedsięwzięć - powiedział przewodniczący Kośmider. - To będzie nowa karta we współpracy miasta i województwa - mówił wicemarszałek Ciepiela na pierwszym posiedzeniu komisji.

Monika Piątkowska, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta podkreśliła, że wiele z tych pomysłów już jest realizowanych, a Kraków od lat zabiega o inwestorów. - Kraków cieszy się już taką pozycją, że nie musi zachęcać wszystkich, może wybierać pomiędzy nimi - powiedziała dyr. Piątkowska.
Jak podkreślił przewodniczący Kośmider jednym z najważniejszych obszarów wymagających pilnej poprawy w Krakowie jest rozwój gospodarczy. - To był ważny temat w kampanii wyborczej na prezydenta Krakowa. Dlatego powołano nową komisję w tej kadencji do spraw rozwoju i innowacji. Mimo niektórych sceptycznych opinii, jesteśmy zdeterminowani doprowadzić w ten sposób do istotnych zmian polityki miasta w tym zakresie. Po pierwszych rozmowach z zainteresowanymi stronami możemy mówić o pozytywnym nastawieniu do naszych pomysłów - powiedział przewodniczący Kośmider.

(AM)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski