MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orbis zamrożony, konkurenci planują budowę hoteli

Redakcja
Na ulicy Pawiej, w miejscu parkingu busów, planowana jest budowa hotelu Fot. Anna Kaczmarz
Na ulicy Pawiej, w miejscu parkingu busów, planowana jest budowa hotelu Fot. Anna Kaczmarz
Widać pewne oznaki ożywienia na rynku inwestycji hotelowych w Krakowie; wprawdzie niektóre planowane inwestycje nadal są zamrożone, ale pojawiły się nowe inicjatywy - zwłaszcza w centrum miasta. W minionych miesiącach Wydział Architektury Urzędu Miasta wydał około 20 decyzji o warunkach zabudowy dla budynków hotelowych - nowych i rozbudowywanych.

Na ulicy Pawiej, w miejscu parkingu busów, planowana jest budowa hotelu Fot. Anna Kaczmarz

TURYSTYKA. W ubiegłym roku wpłynęły wnioski dotyczące obiektów m.in. przy ul. Mogilskiej, Praskiej, Kościuszki, 29 Listopada, św. Filipa i Berka Joselewicza

W ostatnich latach zapowiadał się duży skok w inwestycjach; został częściowo wykonany, ale niektóre przedsięwzięcia zostały zamrożone lub zrezygnowano z nich. Nie będzie hotelu, który miał powstać przy ul. Karmelickiej - inwestor wycofał się z całego przedsięwzięcia, którego fragmentem miał być hotel. W tym roku miał być z kolei gotowy czterogwiazdkowy hotel Pantheon przy ul. Nowohuckiej 69; ostatnio podawany jest rok 2012. To nie wszystko, gdyż na działkach klubu Wisła przy ul. Reymonta, oprócz hali sportowej, miały się pojawić dwa hotele - sieci Hilton - na terenach obecnego basenu odkrytego 5-gwiazdkowy na 190 pokoi; tyle samo pokoi miał mieć Hilton Garden Inn, dobudowany do hali, a obiekt tej samej sieci, pięciogwiazdkowy, miał też powstać na terenach należących do Tele-Foniki. Te plany zostały zarzucone.

Na ulicy Pawiej, w sąsiedztwie Galerii Krakowskiej, stoi niedokończony budynek należący do firmy Orbis, który ma pomieścić dwa hotele - Etap i Ibis. W pierwszym z nich będzie ponad 165 pokoi (miał zostać otwarty w listopadzie 2009 roku), drugi, sąsiadujący z Etapem - hotel Ibis ma pomieścić 131 pokoi; jego otwarcie planowano na luty 2010 r. Ponad rok temu ich budowa została jednak wstrzymana.

- Decyzja o wznowieniu prac budowlanych, które zostały zatrzymane z uwagi na załamanie na rynku usług hotelowych w 2009 roku, nie została jeszcze podjęta. Hotele obecnie znajdują się w stanie surowym zamkniętym - podał nam Adam Kucza, reprezentujący Orbis. Tymczasem dwieście metrów bliżej centrum, także przy ulicy Pawiej - planuje budować swój obiekt sieć Puro Hotels. Jak podano - norweska grupa kapitałowa Genfer, poprzez firmę Puro Hotels, zamierza rozwinąć sieć inteligentnych hoteli pod szyldem Puro - tak, by do 2015 roku składała się ona z ośmiu obiektów. Hotel tej sieci powstaje już we Wrocławiu, a inwestor szukał kolejnych działek pod nowe projekty właśnie w centrach miast, gdyż koncepcja hotelowej sieci opiera się na centralnej lokalizacji obiektu pozwalającej na... ograniczenie części gastronomicznej do minimum: - Podstawą ma być także nowoczesny design i rozwiązania technologiczne - umożliwiające np. nie tylko rezerwację przez internet, ale także samodzielne zameldowanie, bez pomocy recepcjonisty - podano. W ostatnim czasie w Krakowie firma skupowała działki w rejonie ulicy Pawiej. - Nie chcemy podawać terminów, ale plany są takie, by hotel powstał możliwie jak najszybciej - powiedziano nam w firmie Genfer. - Jeśli zajdzie taka konieczność - dworzec busów, który jest teraz na placu u zbiegu ulicy Pawiej i Ogrodowej, a gdzie - jak się dowiedzieliśmy - ma powstać hotel - zostanie przeniesiony w rejon ulicy Kamiennej - powiedział nam Marek Duszy, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych.

Choć wolniej niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal przybywa w Krakowie miejsc noclegowych. Około 14 tysięcy miejsc jest obecnie w 132 obiektach hotelarskich (w tym blisko 25 ma cztery lub pięć gwiazdek, ok. 75 - trzy) - podano nam w Wydziale Informacji, Turystyki i Promocji Miasta UMK. A w tych, które są w ewidencji prezydenta miasta (m.in. pokoje gościnne, hostele, apartamenty itp.) - około 13,3 tysiąca. - W sumie miasto, w 526 obiektach noclegowych, dysponuje ponad 27,5 tys. miejsc - podał nam Michał Jakubczyk. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 2 - 3 tysiąc miejsc sezonowych.
W Wydziale Architektury i Urbanistyki w ostatnich latach zajmowano się kilkudziesięcioma wnioskami dotyczącymi budowy hoteli. W ubiegłym roku wydano około 20 "wuzetek" dotyczących rozbudowy lub budowy obiektów hotelowych. Dotyczyły one m.in. inwestycji przy ulicy Mogilskiej, Praskiej, Kościuszki, 29 Listopada, św. Filipa, Brodzińskiego, Praskiej, Barskiej, Zabłocie czy Berka Joselewicza.

(J.ŚW)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski