Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto pożyczy 354 miliony złotych na budowę hali w Czyżynach?

Redakcja
Najprawdopodobniej jeszcze w lutym rozpocznie się wycinanie kilkuset drzew, które rosną na terenie planowanej budowy hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Inwestor, czyli Agencja Rozwoju Miasta, rozpoczął już także poszukiwania 353 milionów złotych niezbędnych do sfinansowania inwestycji.

INWESTYCJE. Pod topór idzie około 270 drzew oraz 390 metrów kwadratowych krzewów; i tyle samo ma zostać zasadzonych

Wczoraj podaliśmy, że pięć międzynarodowych konsorcjów jest zainteresowanych budową hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach, a rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę planowane jest na czerwiec. Bartłomiej Cieciak, prezes Agencji Rozwoju Miasta SA, która odpowiada za projekt, zapowiada, że "jeśli nie wystąpią problemy natury prawnej, prace budowlane ruszą jeszcze przed wakacjami, a już obecnie trwają prace przygotowawcze na placu budowy.

Jest też decyzja dotycząca zgody na wycięcie (lub przesadzenie) około 270 drzew oraz prawie 390 metrów kwadratowych krzewów; chodzi m.in. o ponad 60 lip drobnolistnych, 35 robinii, 16 modrzewi, dęby szypułkowe, klony, jesiony, brzozy czy wierzby. Prawie 363 tysiące złotych będzie musiała zapłacić ARM za wycięcie pięciu drzew, w przypadku pozostałych ponad 260 warunki są dla inwestora korzystniejsze. - Jeśli chodzi o te pięć drzew nie ma możliwości zwolnienia z opłat czy ich zawieszenia. W przypadku większość pozostałych - naliczono nam za nie około 4,7 miliona złotych, ale będziemy musieli zapłacić dopiero wtedy, gdy posadzone w zamian za wycięte nie przyjmą się (jest to sprawdzane po trzech latach). Mamy już jednak podobne doświadczenie związane z przebudową ronda Mogilskiego i sądzę, że nie będzie problemów i nie będziemy musieli płacić - mówi przedstawiciel ARM. Wycięcia pierwszych drzew być może zaczną się jeszcze w lutym.

Agencja Rozwoju Miasta ma na ten rok 4,8 mln zł na prac przygotowawcze. - To wystarczy m.in. na zapłacenie za te kilka drzew i za samą wycinkę (33 tys. zł), ale na samą inwestycję musimy poszukać pieniędzy - mówi prezes Cieciak. Koszt budowy i wyposażenia obiektu szacowany jest na około 420 mln złotych. I właśnie rozpisany został przetarg na "jednostkę finansującą" to przedsięwzięcie. - Obecnie szukamy 354 miliony złotych na samą budowę (reszta będzie potrzebna na wyposażenie). Nie wiemy co nam zaoferują banki - kredyt, obligacje czy leasing - czekamy na korzystne propozycje. Chcemy, by wszystko przebiegało bardzo szybko - w marcu byłaby kwalifikacja banków, byśmy już w czerwcu wiedzieli, kto sfinansuje tę inwestycję, bo w czerwcu chcielibyśmy też mieć wybranego wykonawcę - mówi Bartłomiej Cieciak. Choć pierwsze prace ruszą być może jeszcze jesienią tego roku - rozpoczęcie finansowania inwestycji przewidziano od stycznia 2011 roku.

Agencja szuka też możliwości finansowania z "innych źródeł", ale w większości pieniądze będą jednak z kredytu, który trzeba będzie później spłacać. I na ten cel miasto będzie przekazywało agencji pieniądze z budżetu (dokapitalizowanie) - rocznie 26 - 30 mln złotych, od 2013 do 2027 roku. Gmina więc i tak zapłaci, ale kredyt nie obciąży konta miasta i nie zwiększy jego zadłużenia. Ponadto, dzięki temu, że Agencja Rozwoju Miasta ma możliwość odliczenia podatku VAT, inwestycja będzie tańsza o około 80 mln złotych.
Gmina ma już wszystkie dokumenty pozwalające na rozpoczęcie budowy hali; projekt ma 14 pozytywnych opinii polskich związków sportowych, przeszedł pozytywne symulacje przeciwpożarowe, akustyczne i oświetleniowe. Oznacza to, że w obiekcie będzie można organizować imprezy sportowe o randze międzynarodowej, a także wydarzenia kulturalne. Służyć do tego będą stałe i ruchome trybuny na 15 tys. widzów. W przypadku organizacji koncertów, gdy scena ustawiona będzie na dolnej arenie, hala maksymalnie pomieści 18 tysięcy osób. Przestrzeń sportowa o powierzchni 5500 m. kw. umożliwi przeprowadzenie zarówno zawodów lekkoatletycznych, hokejowych jak i innych dyscyplin halowych (piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, tenis, gimnastyka artystyczna, jazda figurowa na lodzie, sporty walki). W hali będzie się także znajdować obszerna przestrzeń wystawienniczo-targowa.

- Wykonawca ma 40 miesięcy na zbudowanie hali. Kontrakt otrzyma firma, która nie tylko zaoferuje najkorzystniejszą cenę, gdyż pod uwagę bierzemy też to, kto zrobi to szybciej - dodaje prezes Cieciak.

(J.ŚW)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski