Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dwa lata Szybka Kolej Aglomeracyjna na trasie Wieliczka - Balice

Redakcja
W roku 2012 spółka PKP Polskie Linie Kolejowe chce oddać do użytku zmodernizowaną linię dla potrzeb Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Wieliczka - Balice. Pociągi mają ją pokonywać w czasie nawet mniejszym niż 40 minut, a więc krócej niż obecnie szybki tramwaj jeździ z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki.

INWESTYCJE. Pociągi mają przejeżdżać przez Kraków szybciej od tramwajów, autobusów czy busów

- W ramach przygotowywania pierwszej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej modernizowane będą torowiska na odcinkach Kraków Główny - Kraków Mydlniki - Balice oraz Kraków Bieżanów - Wieliczka. Projekty są objęte dofinansowaniem unijnym - informuje Włodzimierz Żmuda, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe SA Centrum Realizacji Inwestycji Oddział w Krakowie.

Dodaje, że obecnie trwają prace studialne, które mają określić m.in., ile będzie przystanków na trasie Wieliczka - Balice. Od ich liczby będzie uzależniony całkowity czas przejazdu. Prędkość jazdy pociągów ma być nie mniejsza niż ok. 80 km/h, co będzie spełniać wymogi SKA. Prace związane z modernizacją mają się rozpocząć w przyszłym roku. Na odcinku Kraków Główny - Balice mają one kosztować ponad 280 mln zł (łącznie z przystankiem końcowym w sąsiedztwie terminalu lotniska), a na odcinku Bieżanów - Wieliczka ok. 60 mln zł. Inwestycja obejmuje również modernizację istniejących przystanków. Dodatkowo w Wieliczce przy dworcu i w Wieliczce Rynek mają powstać parkingi park & ride (zostaw samochód i przesiądź się na komunikację zbiorową). Budowa dodatkowych przystanków na liniach kolejowych, które nie są modernizowane, uzależniona będzie od ich współfinansowania przez miasto albo prywatnych inwestorów. W uruchomienie SKA zaangażowany jest również Urząd Marszałkowski, który odpowiada za kupno nowego taboru oraz sfinansowanie przewozów. Od wielkości przekazanych na to pieniędzy będzie zależeć jakość i komfort pojazdów i częstotliwość ich kursowania.

Przedstawiciele PKP nie mają wątpliwości, że Szybka Kolej Aglomeracyjna będzie znacznie szybsza od busów, autobusów i tramwajów i może pełnić funkcje podobne do metra, które jest znacznie kosztowniejsze. Jej atutem jest to, że pociągi przez cały Kraków mogą przejeżdżać bezkolizyjnie. Z myślą o poprawieniu standardów SKA (głównie częstotliwości pociągów) PKP PLK SA uważa za konieczną dobudowę drugiej pary torów na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów. Tory mają być wyniesione na estakadę, po pierwsze - aby nie wykraczać poza obecnie zajmowany pas terenu, a po drugie - dla udostępnienia przestrzeni pod torami dla innych publicznych celów w ścisłym centrum Krakowa.

Dyrektor Żmuda informuje, że jako torowisko do potrzeb SKA może już teraz być wykorzystywana m.in. linia z Miechowa do Dworca Głównego. - 90 procent tej trasy pociągi mogą już przejeżdżać z prędkością 110 km/h. Do zmodernizowania pozostał odcinek Zastów - Kraków, na którym prędkość rozkładowa pociągów i tak już wynosi 90 km/h - zapewnia dyrektor.

Opracowane studium dla SKA w Krakowie zakłada również budowę łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki oraz poprowadzenie szybkiej kolei w kierunku "zakopianki", Skawiny i Zakopanego w oparciu o istniejące torowiska. PKP w uzgodnieniu z miastem przygotowało również listę 25 nowych przystanków dla SKA: - ul. Lublańska/Akademia Rolnicza, - ul. Węgrzecka/Reduta, - ul. Dietla/ul. Grzegórzecka, - ul. Powstańców Wielkopolskich, - os. Złocień, - al. Armii Krajowej, - ul. Prądnicka, - ul. Balicka, - Olszanica I, - Olszanica II, - Balice - terminal portu lotniczego, - ul. Winnicka (Wieliczka), - CH "Zakopianka", - Kliny (w rejonie węzła drogowego w Opatkowicach), - ul. Opolska, - ul. Łokietka, - ul. Glogera, - ul. Powstańców, - os. Piastów (ul. gen. Morcinka), - ul. Łowińskiego, - Kościelniki (ul. Pysocice), - Przylasek Rusiecki (ul. Rzepakowa), - al. Armii Krajowej (przystanki dla dwóch linii), - ul. Pilotów, - al. Pokoju, - Centrum Handlowe M1.

PIOTR TYMCZAK

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski