Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstała prywatna biblioteka ekonomiczna

Redakcja
W bibliotece jest na razie kilkadziesiąt książek, ale to dopiero początek Fot. Anna Kaczmarz
W bibliotece jest na razie kilkadziesiąt książek, ale to dopiero początek Fot. Anna Kaczmarz
- To ewenement na skalę kraju, prywatnych bibliotek w Polsce jest bardzo mało - tak o otwartej wczoraj Bibliotece Austriackiej mówi Szymon Chrupczalski, współpracownik zakładającego bibliotekę Instytutu Misesa.

W bibliotece jest na razie kilkadziesiąt książek, ale to dopiero początek Fot. Anna Kaczmarz

EDUKACJA. Zorganizowała ją grupa studentów i absolwentów, która prowadzi w krakowskich liceach zajęcia poszerzające wiedzę ekonomiczną

Instytut Misesa to fundacja zajmująca się promocją wolnego rynku i wiedzy ekonomicznej. Dotychczas instytut działał w Krakowie za pośrednictwem Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii. Jest to grupa studentów i absolwentów, która organizuje w krakowskich liceach zajęcia poszerzające wiedzę ekonomiczną. Teraz chętni zgłębienia zawiłości ekonomicznych będą mogli robić to na własną rękę, pożyczając z nowo powstałej biblioteki książki i studiując je samodzielnie. - Otwarcie biblioteki związane jest z naszą wcześniejszą działalnością w szkołach. Nasi starsi koledzy z Instytutu Misesa zauważyli naszą pracę i postanowili ją docenić. Kupili nam pierwsze książki i zaproponowali otwarcie biblioteki. Chętnie będziemy ją prowadzić, bo chcemy docierać z ideą prawdziwego wolnego rynku do jak największej liczby osób - mówi Chrupczalski.
Póki co, cały księgozbiór mieści się w jednej szafie, ale są widoki na jego poszerzenie. - Na razie mamy kilkadziesiąt książek. Dotyczą one szkoły austriackiej, ale także ekonomii w ogóle. Wśród pozycji, które pożyczamy, są też dzieła noblisty Fryderyka von Hayeka i patrona instytutu Ludwika von Misesa. Wkrótce książek będzie więcej. Sami będziemy je kupować, przekazujemy też część naszych prywatnych zbiorów na poczet biblioteki. Liczymy również na darowizny - mówi Olgierd Sroczyński, koordynator krakowskiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii i współpracownik Instytutu Misesa.
Krakowscy zwolennicy austriackiej szkoły ekonomii są w większości studentami. Olgierd kończy pisanie pracy magisterskiej z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tematem jest oczywiście myśl Ludwika von Misesa, który oprócz bycia wybitnym ekonomistą zajmował się też filozofią polityczną. Pomaga mu Konrad Berkowicz, student informatyki. Konrad godzi studia z pracą w firmie komputerowej. Znany jest też z występów w ogólnopolskim programie "Młodzież Kontra" nadawanym przez TVP Kraków. - Obecność na wizji pozwala mi prezentować idee austriackiej szkoły ekonomii nie tylko w Krakowie - mówi. W pomoc instytutowi zaangażowany jest też Bartek Wilk, student socjologii, i Dominik Jaskólski, student ekonomii. Ważni są też Arek Mroczek, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym, i Ludwik Papaj, student filozofii. Szymon jest już po studiach. Skończył finanse i prawo.
Książki będzie można pożyczać za darmo. Biblioteka Austriacka mieści się na Uniwersytecie Ekonomicznym, każdy, kto zgłosi się do pracującego tam doktora Piotra Karasia, będzie mógł na określony czas wypożyczyć książkę.
(MC)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski