Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W drodze do sukcesów

Redakcja
W 1923 r. restaurator Stanisław Gurbiel założył w Słomnikach drużynę, która w swoim pierwszym meczu pokonała Proszowice 2-1. W latach międzywojennych rozgrywała ona systematycznie mecze z zespołami z sąsiednich miejscowości. W czasie II wojny światowej działalność piłkarska była zabroniona, ale mimo to w Słomnikach nadal grano w piłkę, a w miejscowym zespole występowało nawet dwóch Niemców, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. W tym czasie Słomniczanka zremisowała z Wisłą Kraków 2-2, uległa Cracovii 1-3 oraz toczyła zacięte boje z Garbarnią, Skałą i Orłem Gliwice.

80 lat Słomniczanki

   Ludowy Klub Sportowy "Słomniczanka" obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia istnienia. Zasłużony dla małopolskiego piłkarstwa LKS uroczyście świętował okrągłą rocznicę powstania w miniony weekend. Z tej okazji do Słomnik przyjechali oficjele z Krakowa oraz słynna Cracovia.
   Po zakończeniu wojny nastał dla klubu trudny okres odbudowy po zniszczeniach. Prezesem był wtedy Leon Wyczułkowski. W 1953 r. Słomniczanka przystąpiła do Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, a trzy lata później odniosła pierwszy sukces w postaci awansu do klasy B. W 1963 r. oddano do użytku stadion z funkcjonalnym budynkiem i niezłym boiskiem. Pięć lat później zespół awansował do klasy A, a po kolejnych dziewięciu - do klasy okręgowej. Grającym trenerem był wówczas Artur Kaliszka, kojarzony głównie z grą i pracą w Garbarni. W latach 80. XX w. klub przeżywał kryzys, ale później nastąpił rozkwit sportowej działalności - ta dobra passa trwa do dziś. W 1995 r. Słomniczanka awansowała do klasy okręgowej, później przez lata grała w klasie A, za to w 2002 r. Leszek Janiczak znów wprowadził ją do klasy okręgowej, w której gra do dziś.
   Obecnie klub odnosi największe sukcesy w swej historii: w ubiegłym sezonie był o krok od awansu do IV ligi, zajmując III miejsce w klasie okręgowej, obecnie zaś plasuje się na czele tabeli i jest głównym faworytem rozgrywek. Zarząd klubu, któremu od czerwca tego roku przewodniczy Adam Gąsiorek, postawił przed drużyną za cel awans do IV ligi.
   W klubie trenuje kilkudziesięciu zawodników w pięciu zespołach: dwóch seniorskich, dwóch trampkarskich i juniorskim. Drużynę juniorów reaktywowano po kilku latach przerwy. Obecnie Słomniczanka to bardzo dobrze zorganizowany i świetnie funkcjonujący klub. Wzorem Cracovii powstała tam grupa osób, wspierających comiesięcznymi datkami, których wysokość uzależniona jest od możliwości darczyńców. Dzięki temu klub ma fundusze na bieżącą działalność, w większym wymiarze natomiast pierwszą drużynę wspierają sponsorzy (choć tych nie ma zbyt wielu...). Największym indywidualnym sponsorem pozostaje Janusz Janicki, który przez pewien czas był prezesem klubu, obecnie zasiada w zarządzie i jak może, pomaga.
   Z inicjatywy sympatyków klubu powstała drużyna oldbojów, która rozgrywa mecze z innymi amatorskimi drużynami. Na dawnych zawodnikach Słomniczanki, dziś prowadzących własne przedsiębiorstwa, spoczywa ciężar utrzymania klubu. Dzięki ich datkom klub kupił kosiarkę za 5000 zł, inni sponsorzy pomagają w innych formach.
   - Możemy spokojnie funkcjonować dzięki pomocy wielu życzliwych ludzi - _mówi prezes Adam Gąsiorek. - _Nasz "Klub 100" liczy obecnie 48 osób, które co miesiąc wpłacają określone kwoty pieniężne. Bardzo pomaga nam także Urząd Miasta i Gminy, finansujący w znaczącym stopniu działalność grup młodzieżowych. Koszty utrzymania klubu i drużyn są wysokie, bo piłkarzom trzeba zapewnić minimalne uposażenia, sami musimy też opłacić utrzymanie boiska i budynku. Mimo to udało się nam w ostatnim czasie przeprowadzić wiele inwestycji w rodzaju oświetlenia boiska treningowego, remontu dachu klubowego budynku, dobudowy pomieszczenia socjalnego, remontu drenażu boiska, poprawy standardu sanitariatów. W planach mamy natomiast remont szatni.
   W Słomniczance gra obecnie wielu utytułowanych zawodników: wielokrotny reprezentant Polski juniorów Grzegorz Burmer, wieloletni III-ligowiec Robert Pobrotyn, II-ligowiec Marcin Pater, mistrz Polski juniorów Janusz Ślazik. Najbardziej znanym wychowankiem Słomniczanki jest Michał Janicki, który obecnie jest w kadrze Wolfsburga, czołowego klubu Bundesligi, i ma za sobą wiele występów w młodzieżowych reprezentacjach kraju. Klub zatrudnia utytułowanych piłkarzy, jednocześnie nie zapominając o szkoleniu własnych zawodników - dzięki temu w kadrze pierwszej drużyny jest sześciu wychowanków Słomniczanki.
   - Nie da się osiągać dobrych wyników, bazując wyłącznie na wychowankach, ale dbamy o rozwój młodzieży - _twierdzi sternik Słomniczanki. - Reaktywowaliśmy zespół juniorów, który lideruje w swoich rozgrywkach, od wielu lat prowadzimy działalność w dwóch grupach trampkarzy, szkoląc zespół trampkarzy starszych i młodszych. Efekty zaczynają być coraz bardziej widoczne. Praca z młodzieżą jest specyficzna, nie da się wiele zdziałać bez społecznego poświęcenia. Nikt jednak u nas w klubie nie zarabia na młodzieży, a szkolący juniorów i drugi zespół seniorów Maksymilian Zagrodzki robi to społecznie.
   Podczas uroczystości jubileuszowych klub otrzymał puchary od Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Małopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, Rady Miejsko-Gminnej w Słomnikach, Klubu Sportowego "Proszowianka". Przyznano mu także złoty Medal Zasługi dla Piłkarstwa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz złotą Honorową Odznakę Zrzeszenia LZS i złotą Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Słomniczanka rozegrała okazjonalne mecze z II-ligową Cracovią oraz III-ligową Proszowianką.
   
- Chcę bardzo serdecznie podziękować Cracovii i Proszowiance, że przyjęły nasze zaproszeniaiuświetniły święto - mówi Adam Gąsiorek. - Od Cracovii otrzymaliśmy miedzioryty z okazji awansu tej drużyny do II ligi oraz klubowe koszulki i strój Kazimierza Węgrzyna na licytację. Dziękuję wszystkim firmom i osobom prywatnym, które pomogły nam w zorganizowaniu imprezy, a robiły to z serca - dla dobra klubu._
    (PAN)

LKS Słomniczanka

   Prezes: Adam Gąsiorek. Wiceprezes: Włodzimierz Tochowicz. Skarbik: Sebastian Lis. Sekretarz: Andrzej Żmigrodzki. Członkowie zarządu: Janusz Janicki, Jan Zieliński, Józef Kantorowicz, Marian Żmigrodzki, Wojciech Podyma, Paweł Zieliński, Wojciech Żmigrodzki, Grzegorz Harmaj.
   Kadra zespołu: Piotr Wolaniuk, Janusz Ślazik, Paweł Cudek, Roman Bierówka, Łukasz Ryś, Bartłomiej Piwowarski, Jakub Rojek, Łukasz Łój, Michał Łój, Waldemra Zagrodzki, Krzysztof Belski, Andrzej Kącik, Grzegorz Burmer, Marcin Pater, Grzegorz Danek, Michał Sowula, Artur Poterek, Paweł Siemieński, Robert Pobrotyn, Grzegorz Mirek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski