Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnice bardziej samodzielne?

AM
DEBATA. Czy dzielnice Krakowa powinny uzyskać większą samodzielność? O tym dyskutować dziś będą uczestnicy debaty rektorskiej, zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny oraz Komitet Obywatelski Miasta Krakowa.

Wybory samorządowe

Pomysł debaty związany jest z inicjatywą referendalną, do której mieszkańców Krakowa przekonują członkowie założonego w maju Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Referendalnej. Celem debaty rektorskiej jest zwrócenie uwagi i zachęcenie mieszkańców Krakowa do tego, aby korzystali ze swojego głosu na arenie lokalnej i regionalnej. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz radni miejscy i dzielnicowi.

Podczas debaty będzie mowa m.in. o potrzebie odnowy samorządności w miastach oraz o tym, jak dzielnice funkcjonują w świadomości krakowian (przeprowadzono na ten temat badania pilotażowe). O doświadczeniach w tym zakresie opowiedzą krakowscy radni oraz gość z Poznania - pełnomocnik prezydenta tego miasta ds. reformy jednostek pomocniczych.

Debata rektorska "Czy dzielnice Krakowa powinny uzyskać większą samodzielność?" odbędzie się dziś o godz~~ 13.30 (aula budynku głównego Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul~~ Rakowickiej 27). (psz)

Debata na Uniwersytecie Ekonomicznym

W debacie prezydenckiej "Kraków: szanse i wyzwania", która odbędzie się 15 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym wezmą udział Jacek Majchrowski, kandydat na prezydenta popierany przez SLD, Stanisław Kracik, kandydat PO, Andrzej Duda, kandydat PiS oraz Piotr Boroń z Prawicy Razem Wspólnoty Samorządowej. Debacie będzie mógł się przyglądać każdy, ale pierwszeństwo będą miały osoby z bezpłatnymi wejściówkami. Można je odbierać od poniedziałku w siedzibie "Dziennika Polskiego" przy ul~~ Wielopole 1 w Biurze Ogłoszeń oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym, przy ul~~ Rakowickiej 27, w pawilonie dydaktyczno-sportowym, w pokoju 226 i 227. Do wstępu uprawnia także rejestracja online na stronie internetowej www.debata-prezydencka.pl, która zostanie wkrótce uruchomiona.

Spotkanie obędzie się w poniedziałek 15 listopada, o godz~~ 13, w Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul~~ Rakowickiej 27, w pawilonie dydaktyczno-sportowym, w sali 9. Poprowadzi ją Piotr Legutko, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego". Pytania do kandydatów można przesyłać na adres mailowy: [email protected] (AM)

Zagłosuj na swojego kandydata

Stanisław Żółtek z Komitetu Wyborczego Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikkego wygrywa na razie w naszych internetowych prawyborach. Zdobył 50 proc. głosów. Po 25 mają Stanisław Kracik, kandydat PO i Piotr Boroń z Prawicy Razem Wspólnoty Samorządowej. Nazwiska kandydatów na prezydenta Krakowa znajdziecie na naszej stronie internetowej www.e-dp.pl/glosuj. Na każdego z nich możecie głosować dowolną liczbę razy wysyłając sms-a pod numer 71466 (koszt sms-a to 1 zł plus VAT, zasady głosowania na naszym portalu). Na wasze sms-y czekamy do 17 listopada do godz~~ 12. W każdą środę, czwartek i sobotę będziemy drukować także "karty do głosowania" w Kronice Krakowskiej. Kartę należy wypełnić (zaznaczyć tylko jednego kandydata), wyciąć i przynieść lub przysłać do naszej redakcji w nieprzekraczalnym terminie 17 listopada - godzina 12 na ul~~ Wielopole 1. Przy zliczaniu głosów pod uwagę będziemy brali tylko oryginalne i prawidłowo wypełnione karty, wycięte z naszej gazety. (AM)

Bez wielkiej wizji?

Małopolska Okręgowa Izba Architektów zorganizowała konferencję, w formule debaty prezydenckiej, z udziałem kandydatów - Andrzeja Dudy, Stanisława Kracika i Jacka Majchrowskiego, poświęconą metodom zarządzania przestrzenią miejską. - Każdy ma dzisiaj prawo do życia w dobrej przestrzeni, gdyż architektura w ogromnym stopniu wpływa na jakość naszego życia - mówił Borysław Czarakcziew, przewodniczący Rady MpOIA.

Kandydaci odpowiadali na kilka kluczowych pytań zgłoszonych przez przedstawicieli środowiska architektów i urbanistów. Pierwsze nich dotyczyło studium planowania i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dla Andrzeja Dudy powinno być ono dokumentem prezentującym wizję rozwoju Krakowa w perspektywie 20-letniej. - Studium można punktowo zmieniać, jednak w wyniku przemyśleń i konsultacji z fachowcami - podkreślał. Możliwości kreowania nowych przestrzeni oraz funkcji otwierają m.in. tereny, które należały niegdyś do nowohuckiego kombinatu.

O jeszcze szerszej, gdyż 50-letniej, perspektywie planowania mówił z kolei Stanisław Kracik, którego zdaniem powinno brać ono pod uwagę funkcje metropolitalne miasta i zjawiska zachodzące poza jego granicami. Dyskusja nad opracowywanym dokumentem jest zbyt późna, gdyż należało poprzedzić ją szeroko zakrojonymi konsultacjami, m.in. za pośrednictwem internetu, co pozwoliłoby wyłonić najbardziej oczekiwane kierunki rozwoju.

Inaczej na problem ten patrzy prezydent Jacek Majchrowski. Jego zdaniem studium nie powinno się oceniać na etapie, kiedy nie jest jeszcze gotowe. - Wolę, aby prace trały dłużej, ale by nie popełniono w nim błędów - podkreślał. (JM)

Walka o głosy w Bieżanowie

Przystanek szybkiej kolei aglomeracyjnej, zbiornik retencyjny na Serafie, uruchomienie dodatkowych autobusów oraz budowa przedszkola to niektóre z przedwyborczych deklaracji, które złożyli w trakcie debaty kandydaci na prezydenta Krakowa.

W kwestii komunikacji kandydaci (Andrzej Duda, Stanisław Kracik i Jacek Majchrowski) zgadzali się, co do potrzeby szybkiej realizacji projektu kolei aglomeracyjnej z przystankiem Kraków-Kokotów. - Deklaruję, że jeśli zostanę prezydentem rozpocznę natychmiastowe rozmowy w tej sprawie -mówił wojewoda Stanisław Kracik. Oprócz połączenia kolejowego prezydent Jacek Majchrowski, dla rozbudowującego się os. Złocień chce wzmocnienia komunikacji autobusowej. Mieszkańcy pytali także o rozbudowę ścieżek rowerowych w ich okolicy. - Jeżeli prezydent będzie budować niespełna trzy kilometry ścieżek rowerowych rocznie, miasto nigdy nie zostanie odkorkowane. Zapewniam komunikacyjny przełom - mówił Stanisław Kracik. Na zarzuty Jacek Majchrowski opowiadał, że problemem przy budowie nowej ścieżki najczęściej jest jej przebieg przez prywatne działki. Andrzej Duda chciałby zaś edukować kierowców i zmieniać ich nawyki, by rowerzyści mogli czuć się bezpieczniej na drogach.

Wszyscy kandydaci potwierdzili, że najważniejszym aspektem zabezpieczenia mieszkańców Bieżanowa przed powodzią jest budowa zbiornika na Serafie. Stanisław Kracik zapewnia, że sprawdzony pomysł z Niepołomic przeniesie na krakowski grunt. - Trzeba utworzyć spółkę wodną, która będzie odpowiedzialna za wszystkie cieki wodne na terenie miasta. Największym błędem, który dotychczas popełniano, to nieprowadzenie bilansu pozwoleń wodno-prawnych oraz brak obliczeń i inwentaryzacji przepustowości wszystkich rowów melioracyjnych czy prześwitów pod mostami. Bez tego nie można przygotować miasta na walkę z wielką wodą - tłumaczył Stanisław Kracik. (WARS)

Komitet honorowy Andrzeja Dudy

46 osób znalazło się w honorowym komitecie poparcia Andrzeja Dudy. Przewodniczącym został prof~~ Ryszard Terlecki, a zastępcą prof~~ Maria Dzielska. W skład komitetu wchodzi m.in. prof~~ Janusz Gołaś. Co ciekawe jego brat, prof~~ Andrzej Gołaś, były prezydent Krakowa znalazł się w komitecie honorowym konkurenta: Stanisława Kracika popieranego przez PO. Andrzej Duda zaprezentował swój komitet w "Jamie Michalika". Według niego, w ciągu dwóch kadencji prezydentury prof~~ Majchrowskiego, Kraków "pogrążył się w stagnacji". - Być może prezydent Jacek Majchrowski już jest po prostu znużony i wypalił się - powiedział Duda. Dodał, że Kraków potrzebuje prezydenta młodego i gotowego całkowicie zaangażować się w sprawy miasta.

(AM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski