18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści trafią do kazamat

Redakcja
Do wąskich korytarzy wchodzi się przez dwa małe otwory drzwiowe po obu stronach szyi Barbakanu Fot. Anna Kaczmarz
Do wąskich korytarzy wchodzi się przez dwa małe otwory drzwiowe po obu stronach szyi Barbakanu Fot. Anna Kaczmarz
W krakowskim Barbakanie powstanie nowy odcinek trasy turystycznej. Ma obejmować dno fosy i kazamaty - przejścia z otworami strzelniczymi, który służyły niegdyś do obrony fosy. Turyści będą mogli w ten sposób obejść Barbakan dookoła. Być może ta nowa atrakcja turystyczna zostanie uruchomiona w 2012 roku.

Do wąskich korytarzy wchodzi się przez dwa małe otwory drzwiowe po obu stronach szyi Barbakanu Fot. Anna Kaczmarz

BARBAKAN. Konieczny będzie jeszcze remont i uporządkowanie fosy oraz zejść do niej

Została właśnie zakończona konserwacja kazamat, która jest wstępem do przygotowania trasy. Do kazamat, wąskich korytarzy, z których były też wyjścia do fosy, wchodzi się przez dwa małe otwory drzwiowe po obu stronach szyi Barbakanu. Miały funkcję obronną - stąd odbywał się ostrzał fosy. Odkąd powstały, jak cały Barbakan, pod koniec XV wieku, dotąd było w nich prowadzonych najmniej prac konserwatorskich, nie wprowadzano zmian - zachowało się tam więc najwięcej fragmentów oryginalnych murów średniowiecznych, z oryginalnym spoinowaniem.

- Na spoinach odciśnięte są słoje, można zobaczyć, jaki był układ desek, z których było wykonane oszalowanie - pokazuje konserwator Piotr Białko, którego firma wykonała prace. - Należało oryginalne fragmenty zachować, nie uszkodzić, wyeksponować. Konserwatorzy oczyścili mury, musieli też uporać się z grzybami. Zajęto się ratowaniem technicznym murów - wewnętrzne ściany kazamat, stykają się z zasypem ziemnym pod dziecińcem i przez to nasiąkały wodą, a mróz spowodował zniszczenie przemoczonych murów. Dokonano rekonstrukcji zniszczonych fragmentów - przy czym nie naśladowano starej cegły, uzupełnienia są odróżnialne.

Prace w Barbakanie finansowane były z pieniędzy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, roboty w poprzednim i tym roku kosztowały w sumie 367 tys. zł.

Teraz planuje się za 32 tys. zł odnowić dwa herby nad wejściem do Barbakanu: Orła Białego i Pogoni.

Zabytkiem opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Przygotowania nowego odcinka trasy turystycznej, którą muzeum planuje, wchodzą w fazę projektową. Konieczny będzie jeszcze remont i uporządkowanie fosy oraz zejść do niej z kazamat, którędy biegłaby trasa. (MM)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski