Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w komunikacji (2)

Redakcja
Tylko w jednym miesiącu - w lutym - krakowska Straż Miejska wystawiła 33 mandaty za wykroczenia popełnione w pojazdach komunikacji miejskiej i na przystankach.

Bezpieczny Kraków

Do najczęstszych przewinień należy m.in. picie alkoholu w autobusach i tramwajach oraz dewastacja taboru (chuligani np. rysują szyby, niszczą różne elementy wyposażenia pojazdu, bazgrzą po siedzeniach czy naklejają nielegalnie ogłoszenia).

W Krakowie dochodzi też do wielu przestępstw w tramwajach i autobusach. W zeszłym roku policja naliczyła ich aż tysiąc, a od początku tego roku już ponad 150.

Pasażerom najczęściej zagrażają kieszonkowcy: kradzieże stanowią 80 - 90 procent przestępstw popełnianych w pojazdach komunikacji miejskiej. Na kolejnych miejscach w policyjnych statystykach są m.in. bójki i rozboje.

Pasażerowie skarżą się też na zakłócanie spokoju podczas jazdy - najczęściej problemy stwarzają osoby agresywne, zachowujące się wulgarnie bądź natarczywie żebrzące.

Jak ustrzec się zagrożeń, podróżując komunikacją miejską? O tym Czytelnik dowie się z naszego poradnika.

1. Zadbaj o bezpieczne miejsce w pojeździe

W tramwaju lub autobusie najlepiej jest zająć miejsce do siedzenia, a jeśli już musimy jechać na stojąco, to ustawmy się plecami do okna lub ściany pojazdu (wtedy lepiej widzimy, co dzieje się dookoła) i trzymajmy się poręczy albo uchwytu.

2. Pilnuj bagażu, portfela i innych cennych rzeczy

Zajmując miejsce, bagaż należy zawsze mieć w zasięgu ręki; najlepiej trzymać go na kolanach. Jeśli zaś stoimy, trzymajmy plecak lub torebkę przed sobą. Szczególną uwagę na swój bagaż należy zwracać podczas ruchu pasażerów na przystankach.

3. Uważaj na grupy niebezpieczne

Stanowczo należy trzymać się z dala od osób pijanych (bywają one agresywne), grup hałaśliwych czy wulgarnie zachowujących się. Lepiej też nie wdawać się z nimi w dyskusje i spory. Nie reagujmy na ewentualne zaczepki, unikajmy patrzenia w oczy agresorom.

4. Gdzie są wyjścia awaryjne?

We wszystkich autobusach i tramwajach są wyjścia awaryjne: to szyby (można je rozbić wiszącym obok młotkiem) i drzwi. Każde takie wyjście jest wyraźnie oznakowane i ma dołączoną instrukcję korzystania z niego. Jako wyjścia awaryjne mogą też służyć wywietrzniki na dachu.

10 dobrych rad

1. Bilety czy drobne kwoty trzymaj na wierzchu. Unikniesz wtedy pokazywania zawartości bagażu i portfela w czasie kontroli bądź zakupu biletów u kierowcy.

2. Dokumenty czy telefon komórkowy muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze najlepiej rozdzielić na kilka części i trzymać w różnych miejscach.

3. Wsiadając do pustego autobusu czy tramwaju, zajmuj miejsce blisko kierującego, ewentualne w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (jak np. rodziny z dziećmi, osoby starsze).

4. Unikaj jazdy w godzinach szczytu (tłok!).

5. Przewożąc dziecko w wózku, nie zapomnij zabezpieczyć go szelkami. Jeśli szelek brak, musisz wyjąć dziecko z wózka.

6. Jadąc autobusem czy tramwajem, nie stój na stopniach, nie opieraj się o drzwi ani nie próbuj ich otwierać.
7. Jeśli w autobusie lub tramwaju zacznie dziać się coś złego (bójka, wypadek itp.), powiadom kierowcę/motorniczego. Ma on stałą łączność z dyspozytorem, który natychmiast wezwie policję, Straż Miejską czy pogotowie.

8. W szczególnych przypadkach kierowca autobusu ma też prawo zjechać z trasy do najbliższego posterunku policji lub Straży Miejskiej.

9. Kierowca/motorniczy ma prawo odmówić przewozu osobom nietrzeźwym, agresywnym, stwarzającym zagrożenie dla pasażerów.

10. Złodzieje czy chuligani nie są bezkarni. W Krakowie w 155 autobusach i 51 tramwajach zainstalowane są kamery. Dodać warto, że na linie nocne kierowane są przede wszystkim autobusy z monitoringiem.

Strażnik miejski informuje

Mł. strażnik miejski Ilona Rusek:

- Straż Miejska wspólnie z MPK prowadzi akcję "Bezpieczny powrót". Polega ona na tym, że inspektorzy MPK (w cywilnym ubraniu) jeżdżą wyznaczonymi tramwajami i autobusami, a na trasie towarzyszą im patrole SM. Gdy inspektor zauważy niepokojące sytuacje w pojeździe, powiadamia patrol i od razu jest podejmowana interwencja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski