Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź mapę pylenia!

DOROTA DEJMEK
Polska podzielona jest na kilka regionów, w których rośliny pylą w różnych okresach FOT. 123RF
Polska podzielona jest na kilka regionów, w których rośliny pylą w różnych okresach FOT. 123RF
Alergolodzy radzą: jeśli uczulają cię pyłki traw, to w sierpniu unikaj Bieszczadów i Skandynawii. Możesz już za to bezpiecznie wybrać się na południe Europy.

Polska podzielona jest na kilka regionów, w których rośliny pylą w różnych okresach FOT. 123RF

ALERGIA. W sierpniu nie wyjeżdżaj w Bieszczady i do Skandynawii. Będą pylić trawy. Możesz jechać do Grecji lub Włoch. Ale uważaj na owoce morza.

Tutaj jednak szczególnie muszą uważać osoby uczulone na owoce morza. A jeśli stosujesz już odczulanie, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie szczepionki.

Pyłki traw

Alergia może skutecznie popsuć każdy, nie tylko wakacyjny wyjazd. Latem najbardziej narażone są osoby uczulone na pyłki traw i pożywienie. O czym powinni pamiętać na wakacjach alergicy - radzi serwis odczulanie.info.

Nie jedźmy teraz w góry. Jeśli uczulają nas pyłki traw, planując podróż, sprawdźmy mapę pylenia (np. na stronie www.odczulanie.info/kalendarz-alergika/). Polska podzielona jest na kilka regionów, w których rośliny pylą w różnych okresach. Dlatego, choć w centralnej Polsce natężenie pyłków traw znacznie się już zmniejszyło, nie powinniśmy wyjeżdżać teraz w góry. Trawy będą tam pylić bardzo mocno do końca lipca.

Nie planujmy także wyjazdu do Skandynawii. W krajach na północy Europy trawy właśnie zaczynają pylić.

Możemy za to jechać do Grecji. Południowa Europa - Grecja, czy Włochy, okres pylenia traw mają już za sobą. W tym regionie muszą jednak uważać alergicy uczuleni na owoce morza.

Owoce morza

Owoce morza są bowiem bardzo silnie uczulające. Reakcję alergiczną może wywołać nawet niewielka "dawka" tego alergenu.

Może się zdarzyć, że przygotowane dla nas danie miało tylko kontakt z owocami morza, np. kucharz nie umył dokładnie patelni, na której smażył nasz posiłek i już wywoła to reakcję. Dlatego zawsze warto uważać i np. uprzedzać kelnera o swojej przypadłości. Obok owoców morza, bardzo silnie uczulającym pokarmem są orzeszki - również niezwykle popularny składnik dań śródziemnomorskich.

Krótki kontakt

Pamiętajmy też o filtrach przeciwpyłkowych! Reakcję alergiczną może wywołać nawet krótki kontakt z alergenem. Jeśli więc wybieramy się w podróż, zadbajmy, by nasz samochód miał sprawne filtry przeciwpyłkowe.

Generalna zasada - ograniczajmy jak tylko możemy możliwość wejścia w kontakt z tym, co nas uczula. Jeśli są to pyłki, śpijmy przy zamkniętych oknach, unikajmy spacerów w okresach nasilenia pylenia, nośmy zabudowane okulary przeciwsłoneczne, po spacerze bierzmy prysznic, by usunąć pyłki z ciała, zamykajmy okna w czasie jazdy samochodem.

Krople w termosie

Najnowocześniejsza metoda odczulania - jaką jest dostępna już także w Polsce szczepionka podjęzykowa - sprawia, że immunoterapia nie jest tak uciążliwa jak kiedyś. Krople i tabletki podawane pod język nie wymagają tak częstych wizyt u lekarza, jak zastrzyki.

Odczulanie metodą podjęzykową stosuje się u dorosłych i dzieci od 5. roku życia. Tabletki i krople można przyjmować w domu, czy nawet będąc w podróży. Dlatego, jeśli już się odczulamy za pomocą szczepionki w kroplach - pamiętajmy o zabraniu w wakacyjną podróż termosu, w którym będziemy mogli ją przewozić. Krople powinny być przechowywane w temperaturze 2-8 stopni C. W hotelu, czy na kempingu musimy więc trzymać szczepionkę w lodówce oraz zadbać o to, by podróżowała także w chłodzie. Tabletek, w odróżnieniu od kropli, nie trzeba przechowywać w lodówce, co jest mniej uciążliwe.

Specjalista pomoże

Na alergie i choroby nimi wywołane cierpi dziś około 15 mln Polaków, czyli prawie co drugi z nas. Do specjalistów trafia tylko jedna trzecia chorych, zwykle ci, którzy mają najsilniejsze - a więc i najbardziej uciążliwe objawy. Wielu chorych bagatelizuje bowiem problem związany z "uczuleniem", szczególnie kiedy jest ono sezonowe (alergia na pyłki roślin), myśląc: "co roku na wiosnę mam katar, widać tak już musi być".

Tymczasem nieleczona alergia może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, np. astmy. Pamiętajmy, że alergię można leczyć, a nie tylko przeciwdziałać jej objawom. Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza w momencie dużego nasilenia objawów, alergolog nie może rozpocząć skutecznego leczenia, a jedynie przepisać mu leki objawowe. Jeśli jednak udamy się do specjalisty wcześniej (bo np. zaobserwujemy, że co roku o tej samej porze mamy podobne problemy: kichanie, cieknący katar, swędzenie nosa i oczu, kaszel), alergolog może nam zalecić szczepionkę odczulającą, za pomocą której możemy w ciągu trzech do pięciu lat lub sezonów leczenia pozbyć się uczulenia na wiele lat, czasem nawet na zawsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski