Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiejszy dostęp do terapii chorych na SM

Redakcja
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zajmuje się osobami chorymi na stwardnienie rozsiane (SM sclerosis multiplex). Nieuleczalną, przewlekłą chorobę neurologiczną, powodującą nieodwracalne zmiany w centralnym układzie nerwowym - co w konsekwencji doprowadza do niedowładu kończyn górnych i dolnych oraz innych objawów ze strony układu nerwowego.

AKCJA. Konsultacje neurologiczne w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego "Leczenie Stwardnienia Rozsianego"

Choroba atakuje osoby najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce SM jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób młodych, a co druga osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim cierpi właśnie na tę chorobę.

W województwie małopolskim żyje około 3300 osób chorych na stwardnienie rozsiane. W całym kraju może być ich nawet 40 tysięcy. W znacznej części polskich ośrodków leczących SM pacjenci czekają w długich kolejkach na możliwość rozpoczęcia terapii. Tymczasem dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Krakowie Chorzy na SM mogą uniknąć długiego oczekiwania. Do 15 kwietnia (niewykluczone, że dłużej, co zależy od liczby chętnych osób) działać będzie centralna rejestracja telefoniczna, poprzez którą prowadzone są zapisy na bezpłatne

konsultacje neurologiczne

w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego "Leczenie Stwardnienia Rozsianego" w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. - Jednym z największych problemów osób chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce jest długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii immunomodulującej. Leczenie tego typu może w istotny sposób wpłynąć na zahamowanie postępu choroby, spowolnić jej przebieg i zmniejszyć częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Powinno być jednak stosowane możliwie jak najszybciej od momentu postawienia diagnozy - mówi dr Stanisław Rusek, zastępca ordynatora w Szpitalu Rydygiera, drugim po Klinice Neurologicznej UJ CM (ul. Botaniczna) ośrodku w Małopolsce leczącym osoby z SM. - Aby usprawnić proces kwalifikacji do terapii w województwie małopolskim, uruchomiliśmy centralną rejestrację telefoniczną. Dzięki niej pacjenci spełniający kryteria określone przez NFZ będą kierowani na konsultacje neurologiczne do ośrodka mogącego rozpocząć leczenie w najkrótszym czasie.

Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godz. 10-20, pod numerem telefonu: 513 173 192 (e-mail: [email protected]). Wymagane dokumenty: dokumenty potwierdzające rozpoznanie SM; wynik rezonansu magnetycznego. - Niestety, nie ma gwarancji, że każda osoba, która się zgłosi, zostanie zakwalifikowana do leczenia - mówi przewodnicząca PTSR Oddział w Krakowie, mgr Małgorzata Felger. - Leczenie jest finansowane przez NFZ i to Fundusz określił bardzo rygorystyczne kryteria dostępu do refundowanych leków, których jest pięć. Największe szanse na kwalifikację przez NFZ mają osoby chorujące krócej niż 10 lat i mające mniej niż 40 lat.

Przewodnik dla chorych

6 kwietnia o godz. 17 Fundacja Helpful Hand zaprasza osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i wszystkich zainteresowanych tematem do sali konferencyjnej Biblioteki Wojewódzkiej (sala nr 52, na parterze, w pełni przystosowana dla ON) przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z dr Joanną Woyciechowską "Rehabilitacja wielowymiarowa w stwardnieniu rozsianym". Podczas spotkania będą też dostępne książki dr Joanny Woyciechowskiej: przewodnik dla chorych na SM "Sobie Moc" oraz "SM jak walczyć o zdrowie z RW, CUD i WOW". Wieloletnie doświadczenie lekarza skoncentrowanego głównie na tym schorzeniu pozwala dr Woyciechowskiej podejść do różnych aspektów SM, począwszy od czynników usposabiających do jej powstania na poziomie genetyki, nawyków codziennych, niezdrowej diety, sposobu myślenia, alergii, zaburzeń wchłaniania w jelitach, urazów psychicznych i fizycznych, poprzez uszkodzenie układu immunologicznego do wpływu wielu tych czynników na odpowiedź układu neuroimmunologicznego.
DOROTA DEJMEK

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Krakowie to Organizacja Pożytku Publicznego.

Możesz wesprzeć działalność Towarzystwa przekazując 1 proc. podatku. W deklaracji PIT wystarczy wpisać: KRS: 00 00 20 73 62

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski