MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka do refundacji

DD
W "Europejskim konsumenckim rankingu opieki i leczenia chorych na cukrzycę" Polska znajduje się na 25. miejscu, za Czechami i krajami bałtyckimi Fot. Andrzej Wiśniewski
W "Europejskim konsumenckim rankingu opieki i leczenia chorych na cukrzycę" Polska znajduje się na 25. miejscu, za Czechami i krajami bałtyckimi Fot. Andrzej Wiśniewski
Niewykluczone, że jeszcze w tym roku na listę leków refundowanych mogą trafić nowe leki przeciwcukrzycowe, które zyskały już pozytywną opinię Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Podczas konferencji "Diabetologia 2010", która odbyła się 21 kwietnia w Warszawie, informację tę podał Artur Fałek, dyr. Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia.

W "Europejskim konsumenckim rankingu opieki i leczenia chorych na cukrzycę" Polska znajduje się na 25. miejscu, za Czechami i krajami bałtyckimi Fot. Andrzej Wiśniewski

W kolejce do refundacji czeka osiem substancji, w tym dwa nowoczesne mimetyki inkretynowe, trzy gliptyny oraz trzy długo działające analogi insuliny.

- Obecna lista refundacyjna jest już zamknięta. Ale leki mogą zostać uwzględnione podczas kolejnej aktualizacji, na przełomie lipca i sierpnia - powiedział dyr. Fałek, podkreślając, że Ministerstwo Zdrowia tworząc listy refundacyjne kieruje się zasadą zmniejszania kosztów ponoszonych przez pacjentów, zwłaszcza w przypadku drogich leków.

Chociaż wydatki na refundację leków przeciwcukrzycowych wciąż wzrastają, polscy pacjenci - w przeciwieństwie do chorych z innych państw europejskich - nadal nie mają dostępu do nowoczesnej terapii. Na refundację długo działających analogów insuliny czekają już od ubiegłego roku.

Sytuację tę komentował dr hab. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: - W Polsce cukrzyca nie jest traktowana priorytetowo. W czerwcu 2009 r. analogi insuliny znalazły się na listach refundacyjnych, po czym je z nich usunięto. Zasłaniano się wzrostem ryzyka nowotworowego, choć wątpliwości dotyczyły tylko jednego preparatu, którego onkogenne działanie się zresztą nie potwierdziło, natomiast z listy zniknęły trzy.

Wojciech Matusewicz, prezes Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych powiedział, że rekomendacja AOTM dotycząca analogów długo działających była pozytywna. Wyjaśnił, że kiedy w mediach pojawiły się informacje o rzekomym działaniu onkogennym, Ministerstwo Zdrowia ponownie poprosiło agencję o wydanie rekomendacji w sprawie bezpieczeństwa stosowania analogów insuliny, a Rada Konsultacyjna podtrzymała swoją wcześniejszą opinię.

Prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert WHO, przypomniał, że w Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 mln osób, z czego u połowy nie została ona jeszcze rozpoznana i nie jest leczona - Jesteśmy w przededniu wprowadzenia nowej klasyfikacji cukrzycy - podkreślił i zaapelował o wprowadzenie w Polsce programu prewencji cukrzycy, bowiem m.in. z powodu braku tego programu w "Europejskim konsumenckim rankingu opieki i leczenia chorych na cukrzycę" Polska znajduje się na 25. miejscu, za Czechami i krajami bałtyckimi. Podczas debaty wiele mówiono także o rejestrach diabetologicznych. Ogólnopolski Rejestr Cukrzycy został już opracowany, jest obecnie testowany przez dwa ośrodki diabetologiczne: pediatryczny w Łodzi i dorosłych w Katowicach. Pediatryczny docelowo ma objąć co najmniej 85 proc. 25-tysięcznej populacji dzieci. Wśród korzyści, które daje polski rejestr, prof. Wojciech Młynarski z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wymienił m.in. możliwość planowania pediatrycznej opieki diabetologicznej (po uwzględnieniu epidemiologii) i modyfikacji leczenia cukrzycy w zależności od jej typu, a w przyszłości - optymalizację opieki diabetologicznej u dzieci i młodzieży w całym kraju.
Konferencja "Diabetologia 2010" została zorganizowana przez Health Project Management wraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-PZH i Polskim Towarzystwem Zdrowia Publicznego, pod patronatem Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski