31.12.2011
Słuchaczki na kartach kalendarza
Senior już nie "musi" tylko szydełkować i bawić wnuki, ale też spełniać marzenia, być studentem, artystą, społecznikiem. Odważnie pozują jako modelki, chodzą po wybiegach, występują w reklamach. Seniorki udowadniają, że kobieta może być piękna bez względu na metrykę.
Kalendarz zamyka zdjęcie wszystkich bohaterek kolejnych miesięcy, które udowadniają, jak piękna może być dojrzałość. Fot. Ustecki UTW
Barbara Malkowska-Koziołek na chwilę została morską syreną. A chwila ta została uwieczniona na papierze. Jej zdjęcie zdobi okładkę kalendarza na rok 2012, do którego w roli modelek pozowały słuchaczki Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Kalendarz ukazał się w ramach projektu "Kolorowa Akademia Trzeciego Wieku 3", uzyskując dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Gminy Miasta Ustka. Jego sprzedaż jest częścią akcji charytatywnej na rzecz słupskiego szpitala. Przesłanie kalendarza brzmi: "Badam się - jestem pewna" i ma na celu promocję regularnych badań profilaktycznych. Seniorki wystąpiły w artystycznych pozach otulone jedynie lekkim, zwiewnym materiałem. Letnie sesje zdjęciowe zorganizowano w Dolinie Charlotty oraz w hotelu Kormoran w Rowach.
Kobiety 60 plus pozują
Kalendarz otwiera syrenka z usteckiego herbu, w którą wcieliła się Barbara Malkowska-Koziołek. Seniorki przełamują stereotypy i pokazują, że kobieta może być piękna bez względu na metrykę.
- Początkowo zastanawiałam się, czy wziąć udział w takiej sesji. Nigdy wcześniej nie występowałam jako modelka, nie miałam doświadczenia. Przekonała mnie jednak idea i szlachetny cel, który przyświecał akcji - mówi słuchaczkaUTW, która na fotografii z kalendarza pozuje w rozwianych blond włosach i długiej srebrnej spódnicy, przypominającej krojem syreni ogon. Siedzi na nadmorskiej skale, o którą rozbijają się fale, a w ręce trzyma wielką rybę. Dziś to doświadczenie Barbara Malkowska-Koziołek wspomina bardzo miło i nie żałuje, że podjęła decyzję o pokazaniu swojego ciała na okładce kalendarza.
- Być może niektórzy na to mogą patrzeć z przymrużeniem oka, że kobiety w wieku 60 plus pozują. Ja jednak z całego serca popieram przesłanie tej akcji - mówi pani Barbara, dodając, że w jej otoczeniu jest mnóstwo kobiet, które zaniedbywały profilaktykę i nie badały się, a później chorowały na nowotwór piersi czy szyjki macicy.
- Miejmy nadzieję, że świadomość na ten temat będzie się systematycznie zmieniać w społeczeństwie, właśnie za sprawą tego typu akcji, które przełamują stereotypy - dodaje pani Barbara. Nie ukrywa, że czuje satysfakcję z udziału w takim przedsięwzięciu. Mogła się też sprawdzić w zupełnie nowej roli, która pozwoliła dowartościować się jej - jako kobiecie .
To już drugi kalendarz wydany przez Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, w którym wystąpiły jego słuchaczki. Na rok 2010 pojawiły się fotografie, mające na celu prezentację piękna dojrzałych kobiety oraz uroki Ustki, a także pochwałę aktywnych form spędzania czasu na emeryturze.
Zdjęcia powstawały na plaży, na molo, promenadzie, w porcie, w stadninie i w ogrodzie. Hasło kalendarza brzmiało: "Zawsze piękna".
Nowy wizerunek seniora
Seniorzy coraz częściej oddają się aktywnościom, które wcześniej przypisywane były wyłącznie młodym ludziom. Z myślą o nich organizowane są na przykład pokazy mody. Nikogo też nie dziwi widok dojrzałej kobiety reklamującej w telewizji nową linię kosmetyków. Na ekranach goszczą zagraniczni celebryci, aktorzy i piosenkarki w wieku 50+, polecając różne produkty i usługi. Polskich gwiazd w kampaniach również nie brakuje.
- 1
- 2

Portal „Dziennik Polski” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi - w szczególności internetowe wydanie „Dziennika Polskiego” i treści będące jego elementami składowymi - podlegają ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego i polskiego prawa autorskiego. Jakiekolwiek korzystanie z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej zgody Wydawcy - POLSKAPRESSE Sp. z o.o., które z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.
Artykuł bezpłatny
Subskrybuj kategorię
Skomentuj
Wydrukuj
Wyślij link
Dodaj do
-
18.02.2012
Dojrzali pracownicy przynoszą zysk
-
18.02.2012
Skazani na liczenie kalorii
Wielu seniorów odżywia się tak samo, jak za młodu, mimo że zwykle są mniej aktywni fizycznie, niż dawniej, a jednocześnie mają znacznie wolniejszy metabolizm. Dlatego wiele osób starszych jest po prostu przekarmionych. Badania wskazują, że... -
18.02.2012
Za odkrywanie piękna jesieni życia i aktywizację seniorów
-
18.02.2012
Projekt zabezpieczenia rent dożywotnich
-
18.02.2012
Profesjonalni opiekunowie
Blip
Facebook
Flaker
Twitter
Wykop












Brak komentarzy
Dodaj komentarz