Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocleg pod wierchami

Redakcja
Turyści, zwłaszcza zagraniczni, odwiedzający górskie miejscowości poszukują miejsc noclegowych często w hotelach, licząc na komfort, fachową obsługę i możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji. Najlepiej rozwiniętą spośród górskich baz hotelowych w Polsce jest baza tatrzańska.

NIERUCHOMOŚCI. Najlepiej rozwinięty jest rynek hotelarski w Karkonoszach, Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach

Na niewielkim obszarze skoncentrowano 22 obiekty oferujące 2.719 miejsc noclegowych i 1.412 pokoi. Oznacza to, że na 10 tys. mieszkańców Zakopanego przypada 974 miejsc noclegowych i 507 pokoi.

Najbardziej popularne Zakopane i okolice

W Tatrach funkcjonują trzy hotele czterogwiazdkowe i trzy pięciogwiazdkowe. Oferują one łącznie 30 proc. miejsc noclegowych. Dominują hotele o standardzie trzech gwiazdek. Tutaj też występuje największe obłożenie hoteli - na poziomie ok. 50 proc., natomiast najmniejsze w Bieszczadach - około 13 proc. Jak wynika z szacunkowych danych Instytutu Turystyki w pierwszej połowie 2009 r. odnotowano spadek odwiedzin turystów zagranicznych w Polsce o 15 proc. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Prognozuje się, że, podobnie jak na światowych rynkach, tendencja spadkowa utrzyma się do końca 2010 r.

W Polsce, na terenach górskich funkcjonuje 200 hoteli, najwięcej trzygwiazdkowych (102 obiekty) i dwugwiazdkowych (62). Hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych jest zaledwie 19 i wszystkie zlokalizowane są w najbardziej popularnych kurortach górskich, takich jak Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Wisła, Ustroń, czy Krynica Zdrój.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield, świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości od 1917 roku, w Karkonoszach funkcjonują 63 hotele. Łącznie zlokalizowanych jest na tym obszarze 345 całorocznych obiektów zakwaterowania zbiorowego, dysponujących 19.612 miejscami noclegowymi. Dominują tam hotele o niższym standardzie (od 1 do 3 gwiazdek), które łącznie oferują 91 proc. miejsc noclegowych. Hotele wyższej klasy reprezentowane są przez cztery obiekty czterogwiazdkowe.

W związku z rosnącym zainteresowaniem wynajmem pokoi w obiektach o wyższym standardzie ze strony turystów krajowych i zagranicznych, w najbliższych latach podaż obiektów powiększy się o nowe cztero- i pięciogwiazdkowe hotele. Obecnie baza hotelarska po czeskiej stronie granicy jest znacznie lepiej rozwinięta, oferując kompleksowe usługi na wyższym poziomie i to ona przyjmuje większą część turystów zagranicznych przyjeżdżających w Karkonosze.

Bardzo słabo rozwiniętą bazę hotelową mamy natomiast w Bieszczadach. Funkcjonuje tu zaledwie 9 hoteli (4 dwugwiazdkowe i 5 trzygwiazdkowych), które oferują bardzo ubogi wachlarz usług dodatkowych. Na tym obszarze jest także niewielka liczba pozostałych obiektów zakwaterowania zbiorowego. Bieszczady mają bardzo duży potencjał turystyczny, twierdzą autorzy raportu, jednak bez odpowiednich inwestycji w budowę nowych, jak i unowocześnienia już istniejących obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz intensyfikacji działań promocyjnych, rozwój bazy hotelowej będzie bardzo utrudniony.

Bieszczady daleko w tyle

Z kolei w Beskidach najlepiej rozwiniętą bazę hotelarską mają Beskid Śląski i Żywiecki, a najsłabiej Beskid Niski. W całych Beskidach funkcjonuje 106 skategoryzowanych hoteli, które wchodzą w skład 573 całorocznych obiektów zakwaterowania zbiorowego dysponujących łącznie 44.227 miejscami noclegowymi. Rozmieszczenie hoteli w Beskidach jest nierównomierne. W Beskidach zlokalizowanych jest: 9 obiektów jednogwiazdkowych, 38 hoteli dwugwiazdkowych, 50 hoteli trzygwiazdkowych, 7 czterogwiazdkowych i 2 pięciogwiazdkowe.

W miarę dobrze rozwinięta baza hotelarska w Beskidach Centralnych obejmuje na ogół niewielkie hotele położone zarówno w miejscowościach typowo turystycznych, zwłaszcza Krynicy-Zdrój, czy Suchej Beskidzkiej, jak i w ważniejszych lokalnych ośrodkach administracyjnych takich jak Andrychów, Nowy Targ czy Nowy Sącz.

Region Beskidu Niskiego z najsłabiej rozwiniętą bazą hotelową charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem obłożenia pokoi hotelowych w całych Beskidach. Nie przewiduje się tu większego rozwoju bazy hotelarskiej, gdyż Beskid Niski nie należy do popularnych regionów turystycznych w Polsce. Większe znaczenie mają jedynie dwa uzdrowiska - Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Ponadto brak jest szybkich i wygodnych połączeń kom unikacyjnych, jak również bazy sportowo-rekreacyjnej.

Oferta hotelowa obiektów położonych na obszarze polskich gór jest stosunkowo bogata. Z roku na rok zwiększa się podaż hoteli świadczących usługi z zakresu SPA & Wellness. Hotele rozbudowują swoje obiekty o zaplecza sportowe, na które składają się zazwyczaj: siłownia, fitness, korty tenisowe, boiska sportowe, ale także basen czy aquapark.

W Beskidach funkcjonują 3 kompleksy hotelowe, w skład których wchodzi aquapark, są to: Hotel Solar SPA w Szczawnicy, Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy Kocierz w Andrychowie oraz Hotel Gołębiewski w Wiśle.

(D.O.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski