Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, nim podpiszesz

Redakcja
Rejestr ma chronić nabywców FOT. SKY HOUSE
Rejestr ma chronić nabywców FOT. SKY HOUSE
TRANSAKCJE. Rusza ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców, by chronić klienta.

Rejestr ma chronić nabywców FOT. SKY HOUSE

Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchamia ogólnopolski rejestr, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości świadczących usługi na rynku po 1 stycznia 2014 roku.

Ważna sprawa - ubezpieczenie

Nowy rejestr ma być elementem systemu potwierdzania kwalifikacji i kompetencji osób świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Ma na celu przede wszystkim zapewnienie przyszłym klientom biur pośrednictwa i zarządców rzetelnej informacji na temat osób wykonujących ten zawód.

- Rejestr będzie zawierał informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości, między innymi dane osobowe, kontakt, zdjęcie, opis doświadczenia, wykształcenie - mówi Leszek A. Hardek, prezydent PFRN. - Co ważne, w rejestrze pośrednik i zarządca nieruchomości będzie musiał podać informacje o posiadanym ubezpieczeniu, tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną. Dane te będą szczególnie istotne z punktu widzenia wiarygodności osoby wykonującej zawód.

Zgodnie z założeniami ustawodawców, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma zabezpieczać interesy klientów korzystających z usług pośredników lub zarządców nieruchomości. Niestety, pośpiech oraz zupełne lekceważenie opinii środowiska przy tworzeniu zapisów ustawy deregulacyjnej spowodował, że brakuje przepisów, które określałyby restrykcje za brak ubezpieczenia. W praktyce może okazać się, że wiele biur nieruchomości nie wykupi stosownej polisy po 1 stycznia 2014 roku.

Od stycznia 2014 roku znikają licencje uprawniające do wykonywania zawodu pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości oraz standardy zawodowe. Zasady współpracy z klientem, zakres czynności, rola pośrednika czy zarządcy będą określane w umowie z klientem.

Dobrowolny system nadawania licencji

PFRN wprowadza jednak własny kodeks etyki pośredników i zarządców nieruchomości. Zapisy bazują na Europejskim Kodeksie Etyki zawodowej specjalistów rynku nieruchomości. Każda osoba, która będzie chciała uzyskać licencję PFRN, musi przyjąć na siebie zobowiązanie przestrzegania zapisów takiego kodeksu.

System nadawania licencji jest dobrowolny. Osobom, które posiadają państwową licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, licencja PFRN będzie nadawana z takim samym numerem jaki obecnie posiadają. Wystarczy, że wyrażą wolę uzyskania licencji PFRN oraz zaakceptują przepisy regulaminu i kodeksu etyki.

Osobom wchodzącym do zawodu licencja PFRN zostanie nadana po ukończeniu kursu pośrednika lub zarządcy nieruchomości i po zdaniu egzaminu po kursie. Dla osób, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu gospodarki nieruchomościami lub też odbyły już praktykę zawodową według obecnie obowiązujących przepisów, PFRN przewidziała skróconą ścieżkę umożliwiającą zdobycie licencji PFRN.

Artur Osak

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski