08.02.2012

"Uwolnić Julię!"

UKRAINA. Okrzykami "Uwolnić Julię!" oraz "Hańba!" ukraińska opozycja zagłuszyła wczoraj przemówienie prezydenta Wiktora Janukowycza w parlamencie, którym otworzył on sesję Rady Najwyższej po zimowej przerwie.

Opozycja, wśród której byli przeważnie deputowani Bloku odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko (BJuT), zaczęła wykrzykiwać swoje hasła, gdy tylko szef państwa pojawił się na trybunie.

Wyraźnie zmieszany prezydent przez prawie siedem minut stał w milczeniu, po czym przystąpił do odczytywania swego tekstu.

Deputowani BJuT zareagowali na to jeszcze głośniejszym skandowaniem. Trwało ono, tak jak przemówienie, ponad pół godziny. W tym czasie opozycjoniści machali ogromnym plakatem, na którym widniał wizerunek Julii Tymoszenko za kratkami.

Tymoszenko, przywódczyni największego ugrupowania opozycji w Radzie Najwyższej Ukrainy, została skazana na 7 lat więzienia w październiku. Sąd wydał ten wyrok, uznając ją za winną nadużyć, których jako szefowa rządu miała dopuścić się przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Była premier jest przekonana, że jej wyrok inspirowała ekipa Janukowycza, która chce odsunąć ją od polityki. Zgodnie z ukraińską ordynacją wyborczą osoba skazana nie może kandydować ani w wyborach prezydenckich, ani parlamentarnych.

Skazanie Tymoszenko pogorszyło stosunki między Ukrainą a UE. Bruksela uznała, że wyrok na opozycyjną polityk jest wyrazem wybiórczego stosowania prawa.

Jarosław Junko (PAP)

Portal „Dziennik Polski” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi - w szczególności internetowe wydanie „Dziennika Polskiego” i treści będące jego elementami składowymi - podlegają ochronie prawnej na podstawie międzynarodowego i polskiego prawa autorskiego. Jakiekolwiek korzystanie z utworów, o których mowa powyżej, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga wyraźnej zgody Wydawcy - POLSKAPRESSE Sp. z o.o., które z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.



Waszym zdaniem

Brak komentarzy

Dodaj komentarz