Dziwne strzały

ART
Złoty medal - w ruchomej tarczy 40 mix - wywalczył krakowianin startujący w barwach Gwardii Zielona Góra Łukasz Czapla. Był to jedyny indywidualny krążek Polaka na tej imprezie. W drugiej konkurencji - 30+30 - trzykrotny mistrz świata (w tym także na 50 m) zajął dopiero 11. pozycję, co spowodowane było uszkodzeniem karabinu. - Miałem wiele "dziwnych" strzałów - mówi Łukasz Czapla. - Oddałem później broń do serwisu i zmienili wszystko, dziwiąc się, że karabin w ogóle strzelał.

Strzeleckie ME zakończone

Trzy medale i dwie kwalifikacje olimpijskie - to dorobek polskiej reprezentacji na zakończonych we francuskiej miejscowości Deauville mistrzostwach Europy seniorów i juniorów w strzelaniu z broni pneumatycznej (z 10 m).

Ponadto we Francji w pistolecie pneumatycznym "brąz" zdobyła ekipa seniorów w składzie: Wojciech Knapik, Paweł Borowicki (obaj Zawisza Bydgoszcz) i Michał Bernaciak (Legia Warszawa), a po zespołowy tytuł mistrzowski w ruchomej tarczy juniorów sięgnęli: Ryszard Jodajtis, Michał Pasek (obaj Gwardia Zielona Góra) i Grzegorz Lewoc (Kaliber Białystok).
Indywidualnie blisko podium był także Knapik oraz Agnieszka Staroń. Bydgoszczanin zajął 5. lokatę w pistolecie panów (wygrał Rosjanin Leonid Jekimow), a zawodniczka Społem Łódź wywalczyła 4. pozycję w karabinie pneumatycznym. Przed ostatnim strzałem finału była na 3. miejscu, a do medalu ostatecznie zabrakło jej 0,1 pkt! Dobre miejsca sprawiły jednak, że Polska zdobyła przepustki w tych broniach do igrzysk w Pekinie. To kolejne olimpijskie kwalifikacje, przed rokiem uzyskali je Robert Kraskowski (Legia) w karabinie pneumatycznym i Sylwia Bogacka (Gwardia) w karabinie sportowym trzy postawy (nadal ważą się losy obecności w programie olimpijskim jednej z konkurencji ruchomej tarczy).
Słabszy występ zanotowała w Deauville Beata Bartków-Kwiatkowska. Zawodniczka Wisły Kraków w poprzednich dwóch europejskich czempionatach plasowała się w czołówce: 5. miejsce przed dwoma laty, brąz w 2006 roku, a teraz - z 374 pkt - sklasyfikowana został dopiero na 36. pozycji (wygrała Niemka Claudia Verdicchio). Ładny debiut w imprezie tej rangi zanotował za to Paweł Niedzielski (Wawel Kraków). W pistolecie pneumatycznym juniorów zajął 12. miejsce (569 pkt). (ART)