Wojnarowicz ze srebrem

FIL
W finale Janusz Wojnarowicz przegrał z Niemcem Andreasem Toelzerem. W półfinale Polak zwyciężył Sosłana Tmienowa z Rosji. W poprzednich ME, w Rotterdamie w 2005 roku, Wojnarowicz był także srebrnym medalistą.

Wiślak Węglarz piąty w debiucie w ME seniorów w judo

Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom) zdobył tytuł wicemistrza Europy w judo w Tampere w wadze +100 kg.

Wojnarowicz wcześniej zwyciężył Gruzina Zwiadiego Chaddżaliaszwili i brązowego medalistę ubiegłorocznych ME Holendra Dennisa van der Geesta, a w półfinale Rosjanina Sosłana Tmienowa. W finale prowadził na punkty, mając zaliczone waza-ari, popełnił jednak błąd i Niemiec wygrał przez trzymanie.
Duży sukces, startując po raz pierwszy w seniorach, odniósł Krzysztof Węglarz (Wisła Kraków), który wywalczył piate miejsce w kat.90 kg. W pierwszej rundzie miał wolny los, wdrugiej wygrał z medalistą MŚ i ME juniorów, Litwinem Jevgenisem Borodawko z Litwy, a w trzeciej sprawił wielką sensację wygrywając po kapitalnej walce z mistrzem świata i igrzysk olimpijskich, Grekiem Iliasem Iliadisem. W walce o finał niestety przegrał z aktualnym mistrzem Europy, Hiszpanem Dawidem Alarzą, prowadząc wysoko, na 2 yuko, przez większą część walki.
-Wkońcowej fazie walki dał się zaskoczyć nawaza-ari, którego nie zdołał już odrobić. Wwalce otrzecie miejsce zabrakło mu doświadczenia iprzegrał zAnglikiem Winstonem Gordonem, przez założenie dźwigni. Wsumie start dla Krzyśka bardzo udany. Niewiele brakowało, a_mogło być znacznie lepiej -podsumował start swego klubowego podopiecznego trener wiślaków Marek Tabaszewski, który przebywał w Tampere.
Drugi wiślak Artur Kłys w kat. 66 kg w pierwszej walce przegranej na koka z Dexem Elmontem z Belgii odniósł kontuzję kolana i odpadł z turnieju.
Pecha miał Przemysław Matyjaszek (Czarni Bytom, 100 kg), którego z turnieju wyeliminowała kontuzja barku, odniesiona w drugiej walce, uniemożliwiająca mu także występ w repasażach.
-Tak niewiele brakowało, by sukces Wojnarowicza był jeszcze większy. Janusz potwierdził, iż nadal należy doeuropejskiej czołówki, nadal utrzymuje swój wysoki poziom. Zamknął się pewien etap selekcji. Wyodrębniła się grupa zawodników, także dziewcząt, dla której trenerzy przygotują program przygotowań dokwalifikacji naPekin -_ powiedział prezes PZJudo, Andrzej Falkiewicz (cytat za PAP).
Polscy judocy w latach 1963-2006 zdobyli w ME łącznie 105 medali. Od 4 lat brakuje im jednak złotego medalu ME. Ostatni tytuł mistrzowski zdobyła w 2002 roku w Mariborze Adriana**Dadci. Polskimi rekordzistami w kolekcjonowaniu złotych medali są: Bogusława Olechnowicz, Beata Maksymow i Paweł Nastula, którzy trzykrotnie w karierze stawali na najwyższym stopniu podium ME. (FIL)**